Asekol predstavil Ecocheese – inovatívny projekt zberu použitých batérií a akumulátorov | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Asekol predstavil Ecocheese – inovatívny projekt zberu použitých batérií a akumulátorov

Domácnosti alebo kancelárie majú možnosť nefunkčné batérie zhromažďovať v štýlovej krabičke, ktorú po naplnení môžu odovzdať na zbernom mieste.

Asekol predstavil Ecocheese – inovatívny projekt zberu použitých batérií a akumulátorov

Foto: Odpady-portal.sk

Z prieskumov vyplýva, že v priemernej domácnosti sa nachádza až 49 použitých - vybitých batérií. Ecocheese je projekt, ktorý napomôže, aby tieto batérie boli vyzbierané, recyklované a neskončili v zmesovom odpade.

Základom projektu Ecocheese je štýlová krabička, ktorá vytvorí v každej domácnosti alebo kancelárii miesto, kde môžeme batérie zhromažďovať. Po naplnení  môžeme krabičku Ecocheese odovzdať na jednom z viac ako 2820 zberných miest po celom Slovensku.  

Prenosné batérie a akumulátory sú najmladšou súčasťou triedeného zberu. Ecocheese je moderný komplexný projekt zameraný na podporu ich zberu a recyklácie. Jeho komplexnosť spočíva v prepojení osvety a informovanosti o potrebe a užitočnosti zberu a recyklácii batérií s vytvorením unikátnych podmienok na ich zber.

Asekol predstavil Ecocheese – inovatívny projekt zberu použitých batérií a akumulátorov

Veľmi dôležitou súčasťou projektu je internetová stránka www.ecocheese.sk, prostredníctvom ktorej si môže každý krabičku Ecocheese objednať. Súčasťou stránky je i priebežne aktualizovaná mapa so zbernými miestami, kde je možné batérie odovzdať.

“S osvetou a vzdelávaním nám budú pomáhať štyri veselé baterkové myšky Batty, Galvan, Batterko a Voltér, ktoré sa nám budú prihovárať  prostredníctvom facebooku a budú nás prostredníctvom príbehov učiť o triedení a recyklácii použitých batérií a akumulátorov”, uviedla Silvia Sekáčová, marketingová manažérka spoločnosti ASEKOL SK, ktorá je iniciátorom a prevádzkovateľom projektu.

INISOFT

„Sme hrdí na to, že ASEKOL SK je nositeľom inovácií, ktoré na Slovensku pomáhajú so zvyšovaním triedenia odpadu. Ako prví sme priniesli červeno-biele kontajnery určené na triedený zber malých elektrospotrebičov a ako prvý prichádzame s komplexným projektom na zber použitých batérií a akumulátorov zo slovenských domácností”, dodáva Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

AsEcocheese – inovatívny projekt zberu použitých batérií a akumulátorov

ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.

Spoločnosť  ASEKOL SK, prostredníctvom ktorej si výrobcovia elektrozariadení plnia svoju povinnosť postarať sa o výrobky i potom, čo sa z nich stal odpad, v roku 2016 vyzbierala viac ako 5,7 miliónov kilogramov elektroodpadu a 125 tisíc kilogramov prenosných batérií a akumulátorov.  

Ako jediná spoločnosť zo Slovenska je členom EUCOBAT, asociácie združujúcej organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú  v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.