R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Roland Pomberger | Foto: Odpady-portal.sk

  • Spravodajstvo |  21.09.2020 |  Radovan Potočár, Martin Rojko

Na otvorení novej linky na spracovanie tuhého alternatívneho odpadu spoločnosti ecorec v Pezinku bol prítomný aj Roland Pomberger, rešpektovaný rakúsky odborník na odpadové hospodárstvo.

Roland Pomberger je profesorom na technickej univerzite Montanuniversität v rakúskom Leobene, kde vedie Katedru technológií spracovania odpadu a nakladania s odpadom.

Zároveň je zástupcom vedúceho skupiny spracovateľov odpadov v rakúskej Asociácii pre vodné a odpadové hospodárstvo. Pôsobil dvadsať rokov v súkromnom sektore v oblasti odpadového hospodárstva. Odpady-portal.sk položil profesorovi pár otázok.

Predplatné denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Rakúsko je oveľa ďalej v nakladaní s odpadom. Je niečo, z čoho sa Slovensko môže poučiť a čo sa nepodarilo úplne realizovať vo vašej krajine?

Samozrejme, je to mnoho oblastí, pretože ani Rakúsko nie je rajom. Niektoré veci sme mohli realizovať lepšie, ale je dôležité si všímať dlhodobý vývoj. Každá krajina má svoje špecifiká a rôzne požiadavky. Nedá sa povedať, že spravte to presne takto.

Podstatný je dlhodobý vývoj. Nevyriešite všetko od budúceho roka. Nie je to možné. Ak chcete posunúť odpadové hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii, na realizáciu potrebujete minimálne desať rokov. Minimálne.

Odpadové hospodárstvo je pomerne komplexný systém s mnohými účastníkmi – komerčné subjekty, mestá a obce, obyvatelia, regióny, štátna správa, priemyselné subjekty, výrobcovia. Všetci musia spolupracovať. To je výzva. Ako vybudovať systém, ktorý bude fungovať a zároveň dosahovať dané ciele? Potrebujete k tomu plán a regulácie nastavené týmto smerom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.