Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Roland Pomberger | Foto: Odpady-portal.sk

Na otvorení novej linky na spracovanie tuhého alternatívneho odpadu spoločnosti ecorec v Pezinku bol prítomný aj Roland Pomberger, rešpektovaný rakúsky odborník na odpadové hospodárstvo.

Roland Pomberger je profesorom na technickej univerzite Montanuniversität v rakúskom Leobene, kde vedie Katedru technológií spracovania odpadu a nakladania s odpadom.

Zároveň je zástupcom vedúceho skupiny spracovateľov odpadov v rakúskej Asociácii pre vodné a odpadové hospodárstvo. Pôsobil dvadsať rokov v súkromnom sektore v oblasti odpadového hospodárstva. Odpady-portal.sk položil profesorovi pár otázok.

Konferencia Odpadové hospodárstvo 2020

Rakúsko je oveľa ďalej v nakladaní s odpadom. Je niečo, z čoho sa Slovensko môže poučiť a čo sa nepodarilo úplne realizovať vo vašej krajine?

Samozrejme, je to mnoho oblastí, pretože ani Rakúsko nie je rajom. Niektoré veci sme mohli realizovať lepšie, ale je dôležité si všímať dlhodobý vývoj. Každá krajina má svoje špecifiká a rôzne požiadavky. Nedá sa povedať, že spravte to presne takto.

Podstatný je dlhodobý vývoj. Nevyriešite všetko od budúceho roka. Nie je to možné. Ak chcete posunúť odpadové hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii, na realizáciu potrebujete minimálne desať rokov. Minimálne.

Odpadové hospodárstvo je pomerne komplexný systém s mnohými účastníkmi – komerčné subjekty, mestá a obce, obyvatelia, regióny, štátna správa, priemyselné subjekty, výrobcovia. Všetci musia spolupracovať. To je výzva. Ako vybudovať systém, ktorý bude fungovať a zároveň dosahovať dané ciele? Potrebujete k tomu plán a regulácie nastavené týmto smerom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Takmer trojtisícová obec Košeca neďaleko Ilavy môže byť dobrým príkladom a inšpiráciou pre iné slovenské samosprávy, ako za niekoľko mesiacov zmeniť myslenie tamojšej komunity.

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Reguláciu tzv. recyklačných poplatkov chce rezort presadiť v skrátenom medzirezortnom pripomienkovacom konaní.