Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Roland Pomberger | Foto: Odpady-portal.sk

  • Spravodajstvo |  21.09.2020 |  Radovan Potočár, Martin Rojko

Na otvorení novej linky na spracovanie tuhého alternatívneho odpadu spoločnosti ecorec v Pezinku bol prítomný aj Roland Pomberger, rešpektovaný rakúsky odborník na odpadové hospodárstvo.

Roland Pomberger je profesorom na technickej univerzite Montanuniversität v rakúskom Leobene, kde vedie Katedru technológií spracovania odpadu a nakladania s odpadom.

Zároveň je zástupcom vedúceho skupiny spracovateľov odpadov v rakúskej Asociácii pre vodné a odpadové hospodárstvo. Pôsobil dvadsať rokov v súkromnom sektore v oblasti odpadového hospodárstva. Odpady-portal.sk položil profesorovi pár otázok.

Konferencia Odpadové hospodárstvo 2020

Rakúsko je oveľa ďalej v nakladaní s odpadom. Je niečo, z čoho sa Slovensko môže poučiť a čo sa nepodarilo úplne realizovať vo vašej krajine?

Samozrejme, je to mnoho oblastí, pretože ani Rakúsko nie je rajom. Niektoré veci sme mohli realizovať lepšie, ale je dôležité si všímať dlhodobý vývoj. Každá krajina má svoje špecifiká a rôzne požiadavky. Nedá sa povedať, že spravte to presne takto.

Podstatný je dlhodobý vývoj. Nevyriešite všetko od budúceho roka. Nie je to možné. Ak chcete posunúť odpadové hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii, na realizáciu potrebujete minimálne desať rokov. Minimálne.

Odpadové hospodárstvo je pomerne komplexný systém s mnohými účastníkmi – komerčné subjekty, mestá a obce, obyvatelia, regióny, štátna správa, priemyselné subjekty, výrobcovia. Všetci musia spolupracovať. To je výzva. Ako vybudovať systém, ktorý bude fungovať a zároveň dosahovať dané ciele? Potrebujete k tomu plán a regulácie nastavené týmto smerom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Bioplynka pri Veľkom Krtíši chce zhodnocovať kuchynský bioodpad

Bioplynka pri Veľkom Krtíši chce zhodnocovať kuchynský bioodpad

Z odpadu chce aj naďalej vyrábať elektrinu a teplo. Zvýši aj produkciu digestátu.

Mesto rozdáva obyvateľom „štartovacie balíčky“ na zber kuchynského bioodpadu

Mesto rozdáva obyvateľom „štartovacie balíčky“ na zber kuchynského bioodpadu

Radnica obyvateľom distribuuje košíky na kuchynský bioodpad, biologicky rozložiteľné vrecká a návod ako správne triediť.

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

ZEVO zariadenia vo Veľkej Británii sú financované už iba súkromným kapitálom, prechádzajú do rúk veľkých infraštruktúrnych fondov.