Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Foto: Zväz obchodu SR

Zväz obchodu SR (ZO SR) a jeho členovia sú  znepokojení závažným problémom v legislatívnom procese, ktorý sa týka návrhu novely zákona o odpadoch. Zväz o tom informoval včera (22. septembra) v tlačovej správe.

Ministerstvo životného prostredia pred niekoľkými dňami predstavilo novelu zákona o odpadoch, ktorá prináša viaceré novinky.

Envirorezort tvrdí, že legislatívnymi zmenami chce urgentne riešiť problémy, ktoré vznikli aj v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi s prevenciou šírenia ochorenia COVID-19.

Hlavné zmeny

V návrhu ministerstva išlo o viaceré zmeny, ktoré súvisia napríklad s povinnosťou uhradiť náklady za zabezpečenie triedeného zberu a následného zhodnotenia odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov.

Ďalšou zmenou je posun zverejnenia údajov potrebných na stabilizovanie systému kolektívneho nakladania s odpadom z obalov a odpadom z neobalových výrobkov.

Konferencia Odpadové hospodárstvo 2020

Ekomodulácia sa posunie o rok a ministerstvo tiež ohlásilo odklad spustenia digitálnej evidencie odpadov prostredníctvom Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Ministerstvo tiež navrhuje, aby sa štart zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov, ktorý pôvodne z dôvodu obáv z dôsledkov pandémie presunul na začiatok roka 2023, vrátil na pôvodný termín 1. januára 2022.

Spor o recyklačné poplatky

S negatívnou odozvou sa stretol najmä zámer ministerstva niekoľkonásobne (pravdepodobne až šesťnásobne) zvýšiť takzvané recyklačné poplatky.

Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ale aj Slovenská asociácia moderného obchodu poukázali na to, že vyššie recyklačné poplatky navýšia aj ceny potravín, na čo v konečnom dôsledku doplatia samotní spotrebitelia.

S kritikou zmien v zákone prišiel aj ZO SR. Poukazuje najmä na to, že takýmto závažným zmenám by mal predchádzať riadny legislatívny proces a diskusia s odbornou verejnosťou.

Mimoriadne náklady budú mať fatálne dôsledky

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Takmer trojtisícová obec Košeca neďaleko Ilavy môže byť dobrým príkladom a inšpiráciou pre iné slovenské samosprávy, ako za niekoľko mesiacov zmeniť myslenie tamojšej komunity.

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Reguláciu tzv. recyklačných poplatkov chce rezort presadiť v skrátenom medzirezortnom pripomienkovacom konaní.