NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

J. Budaj: Musíme smerovať k úplnému zastaveniu skládkovania

Miera energetického zhodnocovania odpadu musí na nejaký čas stúpnuť, aby sa ukončila éra skládkovania, myslí si minister životného prostredia.

J. Budaj: Musíme smerovať k úplnému zastaveniu skládkovania

Zástupcovia vlády SR dnes predstavili hlavné priority tzv. Plánu obnovy a odolnosti, ktorý má byť základným dokumentom pre uchádzanie sa o peniaze z fondu budúcej generácie EÚ.

“Práve teraz sa rozhodujeme, kde budeme nasledujúcich sedem rokov investovať a ako budú tieto prostriedky z EÚ využité. Investície by mali byť radikálne zelené. Nie z hľadiska ideológie, ale prierezovej priority vo všetkom, do čoho sa bude investovať,” uviedla Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

MIM Esona 1

Prvý návrh plánu by mala slovenská vláda predstaviť Európskej komisii do 15. októbra, definitívna podoba by mala byť po konzultáciách s EK schválená o pol roka neskôr. Peniaze majú smerovať najmä do tzv. zelenej ekonomiky.

Ako dnes odznelo na Stredoeurópskej energetickej konferencii organizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku, jednou z priorít je aj obehové hospodárstvo. Dotácie by sa mali zameriavať na podporu triedeného zberu, centrá opätovného používania, dotrieďovacie linky, podporu vzdelávania a zvyšovanie informovanosti o obehovom hospodárstve.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.