Budúcnosť triedenia odpadov by mohla spočívať v digitálnych vodoznakoch | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Budúcnosť triedenia odpadov by mohla spočívať v digitálnych vodoznakoch

Proces separácie a recyklácie obalov môže byť kvalitnejší a efektívnejší pomocou technológie digitálnych vodoznakov. Cieľom projektu je v súlade s európskym ekologickým dohovorom zvýšiť mieru recyklácie obalov v EÚ.

Budúcnosť triedenia odpadov by mohla spočívať v digitálnych vodoznakoch

Fotolia

Digitálne vodoznaky

Výsledky výskumu, ktorý uskutočnila Nadácia Ellen MacArthur (Ellen MacArthur Foundation), ktorá pomáha zabezpečovať postupný prechod na obehové hospodárstvo, naznačujú, že technológiou, ktorá by mohla zohrať významnú úlohu v budúcnosti triedenia odpadu, sú digitálne vodoznaky.

Na základe tohto predpokladu spustilo Európske združenie značkového priemyslu (European Brands Association) iniciatívu naprieč hodnotovým reťazcom, ktorej cieľom je otestovať, či by vodoznaky mohli dopomôcť k zrýchleniu a zefektívneniu recyklácie plastov. Do projektu s názvom Holy Grail sa zapojí viac ako osemdesiatpäť spoločností a organizácií.

Ako to funguje?

Digitálne vodoznaky sú neviditeľné kódy veľkosti poštovej známky, ktoré sú umiestnené na povrchu obalu. Môžu obsahovať najrôznejšie informácie, napríklad údaje o výrobcovi, číslo skladovej jednotky, typ plastu, z ktorého je obal vyrobený či jeho celkové zloženie v prípade, že sa skladá z viacerých vrstiev.

Po tom, čo spotrebiteľ vytriedi použitý obal do jedného z kontajnerov, odpad poputuje na triediacu linku, kde prístroj jednoducho naskenuje vodoznak a obaly sa roztriedia do jednotlivých prúdov podľa toho, o aký druh materiálu ide.

Konferencia ODPADY 2022

Kamera s vysokým rozlíšením bude schopná rozlíšiť konkrétne materiály spôsobom, ktorý v prípade ľudskej pracovnej sily na triediacej linke nie je možný. Na každom obale, ktorý sa jej dostane do zorného poľa, bude hľadať kód, ktorý voľným okom nie je viditeľný.

V skutočnosti pôjde o kód vytvorený úpravou pixelov na obale výrobkov. Keď ho kamera rozozná, obal odvedie na špeciálnu kopu. Proces separácie odpadu tým pádom bude oveľa presnejší a rýchlejší.

Bežné technológie snímania, ako napríklad blízka infračervená spektroskopia, nedokážu spoľahlivo identifikovať obaly vyrobené z viacerých materiálov, takže pri recyklácii sa môže niektorá zložka v konečnom dôsledku stať kontaminantom.

Pilot projektu Holy Grail spustili v Nemecku v zariadení na triedenie odpadu už minulý rok. Reportáž o ňom urobili v BBC:

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.