NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.

Bezobalový obchod v srdci sídliska

Foto: NATUR-PACK

Púpava – obyčajná rastlinka a zároveň aj názov začínajúceho bezobalového obchodíka v Lamači. Napriek tomu, že ju vidíme takmer denne, málokto vie, že ide o liečivú bylinu. Rovnako sme zabudli aj na silu obyčajných poctivých výrobkov a tiež na to, že kvalitné produkty nám vznikajú často hneď za domom.

Aj o tom priniesol OZV NATUR-PACK rozhovor s manželmi Andreou a Tomášom – majiteľmi bezobalového obchodu v Lamači, ktorý plánujú otvoriť už o pár dní.

Tomáš a Andrea

Kedy začala samotná príprava spustenia bezobalového obchodu?

Tomáš: Samotná príprava začala tým, že sme mestskú časť v máji požiadali o priestory, ktoré sa relatívne rýchlo uvoľnili. Šiesteho júla sme dostali priestory už oficiálne – vtedy sme ich už reálne mali v rukách.

Myšlienka takýto obchod založiť bola v našich hlavách už nejaké dva – tri roky dozadu. O priestory sme žiadali viackrát a vždy len v rámci Lamača, pretože sa cítime byť Lamačanmi a okrem toho tu žiadny podobný obchod ani nie je.

Viackrát nám už však povedali, že voľné priestory jednoducho nemajú. Vždy sme ale vedeli, že to má zmysel jedine na tomto námestí a nakoniec na tretiu žiadosť sme tu aj priestory dostali. Za nami je dva a pol mesiaca pracovného leta a musím sa priznať, že náročnejšie leto sme ešte nemali.

Andrea: Vedeli sme však, že otvorenie obchodíka bude veľkým benefitom aj pre nás. Za bezobalovým nákupom už viac nebudeme musieť cestovať mimo Lamača a budeme sa živiť niečím, čo dáva zmysel nám a nášmu okoliu, ktoré sa takémuto typu obchodu určite poteší. Takisto aj príroda bude vďačná, že redukujeme podstatné množstvo plastových obalov.

Ako vníma okolie, že tu niečo také momentálne vzniká?

Tomáš: Odozva okolia je veľmi silná a pozitívna. Už v čase prideľovania priestorov mestským zastupiteľstvom sme sa rozprávali s ľuďmi o našich predstavách, na čo reagovali s ozajstným nadšením.

Takéto ohlasy sme nedostávali len od našich známych a kamarátov, ale aj od ľudí bývajúcich v okolí. Ich názor je pre nás tým najdôležitejším, pretože práve oni sa s naším obchodíkom budú každodenne stretávať už len tým, že v jeho okolí žijú.

S negatívnou reakciou sme sa nestretli, teda až na jednu výnimku, ktorá ale bola skôr neutrálna. Počas prípravných prác v obchodíku sme mali často dvere otvorené, a tak sme počuli názory okoloidúcich, ktoré sú naozaj vždy pozitívne a povzbudivé.

Keď sme na obchodíku pracovali v exteriéri, tak nebolo nezvyčajné, že sa pri nás niekto pristavil a pýtal sa na otvorenie a iné detaily. Tí, ktorí už koncept bezobalového obchodu poznajú, sú, prirodzene, veľmi nadšení.

Andrea: Keď sa nás na poslanie bezobalového obchodu pýtali dôchodcovia, tak ich otázka často bola, či teda budeme produkty predávať priamo z vriec. Tento koncept môže byť niekomu neznámy, no oni ho poznajú ešte z čias minulého režimu, kedy bol takýto predaj úplne bežný.

Aj starší ľudia vnímajú, že plastové obaly sú problém. Taktiež viacerí naši známi z Lamača by aj chceli začať žiť viac zero waste, no kvôli nedostupnosti takéhoto obchodu v ich okolí musia cestovať ďalej, čo sa zas prejaví na uhlíkovej stope. Často takýto nákup nerealizujú aj pre nedostatok času, a tým pádom skončia v najbližšom supermarkete.

Vnímajú ľudia cenu takýchto „ohľaduplných“ produktov ako prekážku?

Andrea: Zero waste je životný štýl. Ľudia, ktorých oslovila zero waste filozofia, sú milovníci prírody, snažia sa o minimalizmus, preferujú kvalitu pred kvantitou. Väčšina z nich vie presne, prečo do bezobalového obchodu prídu.

Chcú byť súčasťou komunity, ktorá znižuje spotrebu plastového odpadu, preferujú lokálne výrobky (ideálne slovenské), často vyhľadávajú produkty v biokvalite a sú si vedomí toho, že cena za takéto výrobky bude vyššia než v bežnom obchode.

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Tomáš: Naším cieľom je byť ľuďom dostupní, no taktiež si uvedomujeme, že s komerčnými drogériami alebo potravinami sa cenovo porovnávať nemôžeme.

Veríme však, že ľudia pochopia, prečo mydlo u nás nestojí 70 centov, ale stojí viac a budeme im to aj vysvetľovať. Samozrejme, takýto obchod nevyhovuje každému, no budeme sa snažiť, aby bol dostupný pre čo najširšiu masu ľudí.

Plánujete sortiment v obchode prispôsobovať potrebám zákazníkov?

Andrea: Určite – o tomto sme sa radili aj s našimi bezobalovými kolegami z dúbravského bezobalového obchodu Do Pohára. Zhodli sme sa na tom, že sortiment budeme každopádne obmieňať v závislosti od preferencií našich zákazníkov.

Nemá zmysel držať niečo, o čo nie je záujem. Každému vyhovuje niečo iné a my sa budeme snažiť takýto tovar aj ponúkať. Práve tento princíp je skvelý, pretože takto ľudia nebudú musieť chodiť inam a snáď väčšinu potrebných vecí nájdu na jednom mieste.

Tomáš: Pre sortiment, ktorý budeme predávať a máme ho už aj objednaný, platí, že sami tieto produkty využívame, a teda ich máme overené a zákazníkom môžeme poradiť. Keby sa náhodou obchodíku nedarilo, tak to všetko využijeme a pojeme my, a to je už naozaj vrchol udržateľnosti. Myslíme si ale, že náš obchodík si ľudia obľúbia, a preto sa takéhoto scenára neobávame.

Rozmýšľate v budúcnosti aj o založení e-shopu?

Tomáš: Mať bezobalový obchod a e-shop pre nás momentálne nemá zmysel. Tovar by musel byť posielaný kuriérom a museli by sme ho taktiež najskôr zabaliť. Sami určite máte skúsenosti s tým, čo všetko okrem objednaných produktov taký balík obsahuje.

Nebýva zabalený iba v lepenkovom kartóne, ale i v rôznych plastových fóliách, či už z bezpečnostných dôvodov, alebo niekedy iba tak „pre zábavu“. Aj keby sme tovar balili ekologicky, stále ide o zbytočný odpad, ktorému sa chceme vyhnúť.

Andrea: Chápem ale obchody, ktoré na toto riešenie prešli z dôvodu poklesu tržieb zapríčineným protipandemickými opatreniami. Momentálne si my tento krok ani nemusíme predstavovať hlavne kvôli výbornej polohe nášho obchodu.

V najbližšom okolí sú dve ZŠ, štyri MŠ, ZUŠ-ka, zdravotné stredisko, pošta, supermarket a iné prevádzky. Návštevníci všetkých týchto zariadení chodia okolo nášho obchodu. Toľko spätných väzieb máme aj vďaka takejto výdatnej ľudskej premávke. My síce nie sme situovaní v centre mesta, ale to, že biznis funguje iba v centre, nie je pravda.

Tu, v centre sídliska sa naozaj nachádza to srdce ľudskej interakcie. Sú tu aj iné podstatné prevádzky, konajú sa tu kultúrne akcie, hody, cez leto sa tu premieta kino a žije to tu. Aj kvôli tomu si myslím, že na e-shop odkázaní nebudeme.

Chystáte sa v budúcnosti spolupracovať aj s inými bezobalovými obchodmi, lokálnymi dodávateľmi alebo iniciatívami?

Andrea: Rozbehli sme spoluprácu s bezobalovým obchodom v Dúbravke – Do Pohára, kde sme chodievali nakupovať. Keď som im navrhla spoluprácu, veľmi som sa potešila, že nás neberú ako konkurenciu, ale ako partnera.

Pri určitých produktoch platí, že čím väčšie množstvo objednáte, tým lepšiu cenu dostanete, a preto niektorý tovar objednávame spoločne. Určité položky sa zas dajú objednať v konkrétnom minimálnom počte – to je ďalší dôvod na spoluprácu.

Tomáš: Čo sa týka dodávateľov, samozrejme sa snažíme predávať čo najlokálnejšie produkty. Pri niektorých veciach to však možné nie je. Väčšina potravín sa u nás nepestuje a ak áno, tak nie v požadovanej kvalite.

Čo sa týka drogérie, tak máme výhradne slovenské značky a predávame aj produkty Tierra Verde, ktorí tvrdia, že sú česko-slovenskou značkou. Pre nás je cieľom podporovať Slovensko a jeho výrobky, ktoré síce nie sú veľmi známe, no sú častokrát kvalitnejšie ako tie zahraničné.

Andrea: Priestor na predaj ponúkame aj šikovným Lamačanom. Známa z Lamača má napríklad vinárstvo a jej vínko budeme predávať. Ďalšia známa vyrába náušnice. Dostať predajný priestor nie je ľahké, a týmto spôsobom pomáhame aj komunite.

Chceme, aby náš obchod bol komunitný priestor. Oslovila nás aj pani, ktorá pracuje v neďalekom domove sociálnych služieb. Súčasťou programu tohto DSS sú aj výtvarné dielničky – ľudia veľmi radi maľujú. Navrhla nám, či by mohli dodávať do obchodíka omaľované sklenené poháre s tým, že by sme ich v našom obchode ponúkali za dobrovoľný príspevok.

Takto vyzbierané peniaze by potom boli spätne využité v domove sociálnych služieb na nákup ďalšieho materiálu pre ich výtvarné dielničky. Tohto nápadu sme sa chytili všetkými desiatimi a určite ho budeme realizovať.

Tomáš: Absolvovali sme viacero osobných stretnutí so slovenskými výrobcami. Poniektorí nás pozvali do svojich výrobní. Chcú nám ukázať, čo vyrábajú a ako to vyrábajú. Nič neskrývajú a sú hrdí na svoje produkty, ktoré vyrábajú s láskou. Sú to šikovní, kreatívni a húževnatí ľudia. Pre nás to je veľmi obohacujúce a zaujímavé. Plánujeme s nimi robiť aj rozhovory alebo krátke videá. Takto sa aj my dozvedáme množstvo detailov o procese výroby produktov, ktoré budeme predávať.

Čo všetko teda budete v obchode ponúkať?

Tomáš: Okrem potravín a prírodnej, primárne čapovanej drogérie budeme predávať aj prírodnú kozmetiku a sortiment do domácností na bezplastovej a minimalistickej báze. To sú napríklad rôzne kefy, hubky, nádoby, dózy, jednoducho všetko potrebné. Taktiež chceme ponúkať už spomínané produkty šikovných lokálnych rúk, ktoré nemusia spadať ani do jednej zo spomínaných kategórií.

Máte už teraz pre svoj obchodík nejaké vízie do budúcnosti?

Andrea: Radi by sme jedného dňa na strechu našej prevádzky nainštalovali solárne panely a malú veternú turbínu, aby sme sa mohli osamostatniť aj energeticky a ukázať mestu, že sa to dá. Takto by sme boli už naozaj zero waste:-).

V obchodíku by sme tiež chceli robiť edukačné aktivity pre škôlky a školy, kde sa budeme rozprávať o tom, prečo takéto obchody vznikajú, prečo je dobré redukovať odpad a ako s odpadom správne zaobchádzať.Chceme tiež robiť aj environmentálnu osvetu – v priestoroch máme stenu, na ktorej by sa dali premietať dokumenty, fotky, a takto vytvárať aj rôzne besedy.

Odkedy žijete takýmto zero waste duchom?

Andrea: Myslím si, že každý z nás má takéhoto zero waste ducha v sebe – lásku a ohľaduplnosť k životu. Tento duch sa však začal vo mne intenzívnejšie prejavovať s príchodom informácií o tom, do akého stavu sa celá naša planéta dostala.

Odlesňovanie, monokultúrne konvenčné poľnohospodárstvo, život v blahobyte a prepychu spojený s ľudskou bezohľadnosťou a pohodlnosťou. Práve spomínané aspekty intenzívne ovplyvnili naše životné prostredie – kvalitu vody, pôdy a ovzdušia. Uvedomila som si, že už sa nechcem len prizerať a hovoriť si, že to už nemá zmysel, ale aktívne som začala vyhľadávať spôsoby, ako pomôcť.

Minimalizmus je to, čo sa nám páči. Intenzívnejšie žiť v tomto duchu sa snažíme už pár rokov. Keďže naša rodinka nekonzumuje mäso a mliečne výrobky (ak, tak vo veľmi obmedzenom množstve), tak vieme, že v tomto ohľade prírode veľmi pomáhame.

Samozrejme, že doma separujeme odpad, ale stále sme vytvárali veľké množstvo kuchynského bioodpadu. Pred dvomi rokmi sme preto rozbehli aj v Lamači sídliskové komunitné kompostovanie. S miernymi komplikáciami sme založili prvé kompostovisko. Niektorí ľudia sa obávali zápachu či premnoženia potkanov. Dnes však vidia, že kompostovať sa dá aj na sídlisku, a ak sa správne staráme o okolie kompostérov, nemá to žiadne nevýhody.

V týchto dňoch v Lamači otvárame už piate kompostovisko. Viem, že máme pred sebou dlhú cestu a stále je čo v prístupe k zero waste ešte vylepšovať. Malými krôčikmi sa však posúvame za vytúženým cieľom, ktorým je krásna zdravá a zelená planéta, kde všetci jej obyvatelia žijú v harmónii.

Autor rozhovoru: Patrik Šedo | OZV NATUR-PACK


NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.