Biela kniha približuje, ako znížiť podiel skládkovania a posunúť odpadové hospodárstvo na Slovensku k efektívnemu integrovanému systému. Po vzore Rakúska má ambíciu byť expertným zdrojom informácií a dát v debate o budúcnosti slovenského odpadového hospodárstva.
V roku 2019 vyprodukovali obyvatelia Slovenska 2,3 milióna ton komunálneho odpadu a v rebríčku nakladania s ním sme skončili v rámci štátov OECD ako deviata najhoršia krajina.
Môže za to najmä stále viac ako 50-percentný podiel skládkovania a nízka mieria recyklácie. Ide o výzvy, ktoré by mala zohľadniť aj nová stratégia odpadového hospodárstva na obdobie rokov 2021 – 2025.
Modernejšie odpadové hospodárstvo
Odpovede na otázky, ako zredukovať počet skládok, s akým objemom odpadu musíme v budúcnosti počítať, koľko z neho sa dá premeniť na ekologickejšie teplo či elektrinu a kam sa dá posunúť naše odpadové hospodárstvo, dáva prvá ucelená publikácia o energetickom zhodnocovaní odpadov, ktorá na Slovensku vychádza v týchto dňoch.
Pri jej tvorbe sa autori inšpirovali materiálom, ktorý už niekoľko rokov pripravujú v Rakúsku pod záštitou ministerstva životného prostredia. Susedná krajina je pritom vzorom pre mnohé štáty, pokiaľ ide o funkčný systém odpadového hospodárstva bez skládkovania s vysokou mierou recyklácie.

Slovenská verzia publikácie nazvaná Biela kniha energetického zhodnocovania odpadov zohľadňuje lokálne špecifiká a chce prispieť do diskusie o tom, ako úspešne zrealizovať cestu k udržateľnému odpadovému hospodárstvu.
„Cieľom je zrozumiteľným spôsobom poskytnúť verejnosti informácie o energetickom zhodnocovaní odpadov a o skúsenostiach s touto technológiou v zahraničí, kde dlhodobo poskytuje benefity obyvateľom,“ vysvetľuje Ladislav Halász, odborník na odpadové hospodárstvo a spoluautor publikácie.

„Presmerovanie nerecyklovateľnej časti odpadov zo skládok na vyššiu hierarchickú úroveň, akou je energetické zhodnocovanie, je efektívnym nástrojom k vybudovaniu integrovaného systému odpadového hospodárstva,“ uvádza.
V súlade s vládnou stratégiou
Biela kniha analyzuje aktuálny stav nakladania s odpadmi na Slovensku a prognózu ďalšieho vývoja s ohľadom na záväzky, ktoré krajina prijala. Venuje sa tiež ekonomickému pohľadu na výstavbu a prevádzku zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO).
Na Slovensku máme zatiaľ prevádzky tohto typu len dve – v Bratislave a Košiciach – aj preto zhruba polovica odpadu stále končí na skládkach, ktoré sú rizikom pre životné prostredie a obyvateľov.
Publikácia zohľadňuje záväzok, ktorý je súčasťou programového vyhlásenia vlády, že zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov budú podobne ako vo všetkých vyspelých krajinách EÚ integrálnou súčasťou zhodnocovania tých zložiek komunálneho odpadu, ktoré nemožno efektívne materiálovo recyklovať.

„Biela kniha energetického zhodnocovania odpadov svojím obsahom presne napĺňa túto myšlienku a zároveň špecifikuje potenciál využitia energetického zhodnocovania odpadov na Slovensku,“ dodáva Halász.
Bielu knihu energetického zhodnocovania odpadov si môžete bezplatne stiahnuť na tomto odkaze.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.