Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Komisia spustila verejné konzultácie k návrhu na zníženie odpadu z obalov

Konzultácie sú otvorené až do 6. januára.

Komisia spustila verejné konzultácie k návrhu na zníženie odpadu z obalov

Foto: Depositphotos

Európska komisia preskúma požiadavky na obaly a odpad z obalov v EÚ. Proces zahŕňa posúdenie toho, ako vylepšiť dizajn obalov s cieľom podporiť opätovné použitie a recykláciu, zvýšiť recyklovaný obsah v obaloch, riešiť nadmerné balenie a znížiť odpad z obalov.

Komisia tak spustila verejné konzultácie k úvodnému posúdeniu vplyvov (Inception Impact Assessment), ktoré budú trvať od 30. septembra do 6. januára budúceho roka (odkaz na všetky materiály nájdete na konci článku).

Cieľom úvodných posúdení vplyvu je informovať občanov a zainteresované strany o plánoch Komisie a poskytnúť im spätnú väzbu k zamýšľanej iniciatíve.

Úvodné hodnotenie vplyvu je poskytované iba na informačné účely. Všetky prvky iniciatívy, ktoré sú v ňom opísané, vrátane jeho načasovania, sa môžu zmeniť.

Potrebné sú jasnejšie a konkrétnejšie požiadavky

Smernica o obaloch a odpadoch z obalov (ďalej len „smernica o obaloch“) upravuje uvádzanie obalov na trh, ako aj predchádzanie vzniku odpadov a nakladanie s nimi.

Všetky obaly uvedené na trh EÚ musia vyhovovať základným požiadavkám týkajúcim sa ich zloženia a opakovane použiteľnej a zužitkovateľnej povahy.

V rámci „kontroly spôsobilosti“ (Fitness Check) smernice, ktorá bola uskutočnená v roku 2014, sa zistila potreba jasnejších a konkrétnejších požiadaviek na zloženie a opakovane použiteľnú a zužitkovateľnú, ako aj recyklovateľnú povahu obalov.

Iniciatíva tiež nadväzuje na záväzok stratégie pre plasty v obehovom hospodárstve, v ktorej je stanovené zabezpečiť, aby boli plastové obaly opätovne použiteľné alebo recyklovateľné ekonomicky uskutočniteľným spôsobom do roku 2030, ako aj na Európsku zelenú dohodu.

Tá už rozširuje tento záväzok na všetky obaly a zaväzuje k prijatiu ďalších opatrení v oblasti zníženia nadmerného balenia a odpad z obalov. Odzrkadľuje tiež ciele nového akčného plánu pre obehové hospodárstvo (CEAP 2.0).

Produkcia odpadov z obalov rastie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Výrobcovia budú platiť len za materiál, ktorý sa materiálovo či energeticky zhodnotí, uviedol v súvislosti s reguláciou tzv. recyklačných poplatkov šéf odpadovej sekcie MŽP Michal Bakyta.

Ministerstvo nevie, koľko skládok odpadov nemá plán úpravy

Ministerstvo nevie, koľko skládok odpadov nemá plán úpravy

Pred dvomi rokmi, 25. apríla 2013, rozhodol Súdny dvor EÚ (ESD) o tom, že Slovenská republika si nesplnila svoje povinnosti tým, že povolila prevádzkovanie skládky odpadov Žilina-Považský Chlmec bez plánu úpravy skládky. Envirorezort tvrdí, že nemá informácie, ktoré by sa vzťahovali k iným skládkam odpadov. Rozhodnutie ESD s inými skládkami podľa rezortu nemožno spájať.

Pre väčšinu zberoviek je triedený zber stratový, snaha MŽP pomôže, tvrdí ZOVP

Pre väčšinu zberoviek je triedený zber stratový, snaha MŽP pomôže, tvrdí ZOVP

Väčšine zberových spoločností podľa Združenia organizácií verejných prác (ZOVP) chýba dostatočná infraštruktúra.