NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Komisia spustila verejné konzultácie k návrhu na zníženie odpadu z obalov

Konzultácie sú otvorené až do 6. januára.

Komisia spustila verejné konzultácie k návrhu na zníženie odpadu z obalov

Foto: Depositphotos

Európska komisia preskúma požiadavky na obaly a odpad z obalov v EÚ. Proces zahŕňa posúdenie toho, ako vylepšiť dizajn obalov s cieľom podporiť opätovné použitie a recykláciu, zvýšiť recyklovaný obsah v obaloch, riešiť nadmerné balenie a znížiť odpad z obalov.

Komisia tak spustila verejné konzultácie k úvodnému posúdeniu vplyvov (Inception Impact Assessment), ktoré budú trvať od 30. septembra do 6. januára budúceho roka (odkaz na všetky materiály nájdete na konci článku).

Cieľom úvodných posúdení vplyvu je informovať občanov a zainteresované strany o plánoch Komisie a poskytnúť im spätnú väzbu k zamýšľanej iniciatíve.

Úvodné hodnotenie vplyvu je poskytované iba na informačné účely. Všetky prvky iniciatívy, ktoré sú v ňom opísané, vrátane jeho načasovania, sa môžu zmeniť.

Potrebné sú jasnejšie a konkrétnejšie požiadavky

Smernica o obaloch a odpadoch z obalov (ďalej len „smernica o obaloch“) upravuje uvádzanie obalov na trh, ako aj predchádzanie vzniku odpadov a nakladanie s nimi.

Všetky obaly uvedené na trh EÚ musia vyhovovať základným požiadavkám týkajúcim sa ich zloženia a opakovane použiteľnej a zužitkovateľnej povahy.

V rámci „kontroly spôsobilosti“ (Fitness Check) smernice, ktorá bola uskutočnená v roku 2014, sa zistila potreba jasnejších a konkrétnejších požiadaviek na zloženie a opakovane použiteľnú a zužitkovateľnú, ako aj recyklovateľnú povahu obalov.

Iniciatíva tiež nadväzuje na záväzok stratégie pre plasty v obehovom hospodárstve, v ktorej je stanovené zabezpečiť, aby boli plastové obaly opätovne použiteľné alebo recyklovateľné ekonomicky uskutočniteľným spôsobom do roku 2030, ako aj na Európsku zelenú dohodu.

Tá už rozširuje tento záväzok na všetky obaly a zaväzuje k prijatiu ďalších opatrení v oblasti zníženia nadmerného balenia a odpad z obalov. Odzrkadľuje tiež ciele nového akčného plánu pre obehové hospodárstvo (CEAP 2.0).

Produkcia odpadov z obalov rastie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.