NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Aké príležitosti pre podnikanie prináša obehové hospodárstvo?

Odpovede ponúka Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Petra Csefalvayová

Petra Csefalvayová / Foto: Archív Odpady-portal.sk

O možnostiach, ktoré ponúka obehová ekonomika v praxi, hovorila Petra CsefalvayováInštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) na webinári Obehové hospodárstvo ako príležitosť pre podnikanie.

Online podujatie usporiadala mimovládna organizácia Circular Slovakia v spolupráci s CoCo4CCI Slovakia, organizáciou Slovak Business Agency a INCIEN.

„V lineárnej ekonomike niečo vyrobím a z niečoho mi vznikne odpad. V tejto chvíli sme v stave, keď odpad nie je dostatočne riešený, respektíve vytvára problém, ktorý musíme riešiť. Je to niečo na konci životného cyklu, niečo, čo už nepotrebujem, nestarám sa o to,“ vysvetľuje P. Csefalvayová.

Podľa nej sme však zistili, že v skutočnosti to potrebujeme a starať sa musíme, lebo rovnako tento konečný bod ovplyvňuje začiatok, ktorým je dizajn a výroba. Tá je rovnako neudržateľná v rámci svojich štandardov, ktoré má v súčasnosti hospodárstvo nastavené.

Odpad ako zdroj

Ďalej vysvetľuje, že cirkulárna ekonomika sa často nesprávne považuje za takzvanú recyklačnú ekonomiku. Je to však omyl.

„Nie je totiž možné všetko recyklovať, a aj to, čo môžeme recyklovať, bude závislé od spôsobu, ako určitý produkt či službu vyrobím. Preto keby sme všetky bremená tejto spoločnosti hodili na recyklačný biznis, asi by sme sa ďaleko nedostali,“ vysvetľuje.

Zároveň však dodáva, že recyklácia ako taká bude zohrávať a zohráva rovnako kľúčovú rolu aj v nastavení, aj v takzvanej Zelenej dohode.

Vysvetľuje, že cirkulárna ekonomika je založená na uzatváraní materiálových tokov. To znamená, že výrobca musí vedieť, čo vyrába, aby vyrábal z materiálov, ktoré sú hlavne jednodruhové, monomerné, bez obsahu určitých toxických látok alebo aditív, ktoré znekvalitňujú, znemožňujú alebo nejakým spôsobom obmedzujú napríklad konečnú recykláciu.

Zároveň vyrába tak, aby dizajnovanie výroby a celá produktová politika podliehala dlhej životnosti výrobku a služby, vytvárala čo najmenší vplyv na životné prostredie.

„Mňa by malo zaujímať, z akých materiálov to vyrábam, odkiaľ tie materiály pochádzajú, bude ma zaujímať, aký zdroj energie budem využívať, akým spôsobom budem môcť repasovať, opravovať dané výrobky, či mám funkčný odpadový systém a zároveň napojenie na recyklačný systém – čiže odpad ako zdroj,“ dodáva odborníčka.

Akčný plán má priniesť benefity

Medzi sedem hlavných princípov, ktoré musí zdieľať cirkulárna ekonomika, patrí koncept odpad ako zdroj, využívanie digitálnych technológií, využívanie obnoviteľných zdrojov, spolupráca s dodávateľmi a odberateľmi, predĺženie životného cyklu výrobkov, nové biznis modely a ekodizajn produktov.

Podľa P. Csefalvayovej najväčšie výzvy a príležitosti spočívajú v urobení z udržateľných výrobkov v EÚ bežný štandard, posilnení postavenia spotrebiteľov, zameraní sa na sektory, ktoré využívajú najviac zdrojov, a teda majú vysoký potenciál obehovosti, a v zabezpečení menšieho množstva odpadu, k čomu má viesť aj celý akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo.

Akčný plán počíta s revíziou metrík hodnotenia úspechu (HDP). P. Csefalvayová však zdôrazňuje, že aj tak sa očakáva rast HDP do roku 2030 o ďalších 0,5 %.

RECobal

Tento rast má súvisieť aj so vznikom približne 700 000 pracovných miest. Podľa P. Csefalvayovej sú zjavné aj úspory. Ako príklad uviedla dotrieďovanie a úpravu odpadov.

Dnes je 40 % výdavkov výrobných podnikov spojených s materiálmi. V rámci uzavretých cyklov tak môže dôjsť k zvýšeniu ich ziskovosti a zároveň budú firmy chránené pred kolísaním cien zdrojov.

Produkt ako služba

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

R. Malček: Váhy vo vozidlách nie sú povinné nikde inde na svete okrem Slovenska

R. Malček: Váhy vo vozidlách nie sú povinné nikde inde na svete okrem Slovenska

Ak sa spočítajú dodatočné náklady na váhy, povinnú predúpravu a kuchynský odpad, poplatok za odpad na osobu môže vzrásť aj o 70 eur ročne.

Inšpektori prešetrujú ďalší únik odpadových vôd z areálu Chemko Strážske

Inšpektori prešetrujú ďalší únik odpadových vôd z areálu Chemko Strážske

Korózia potrubia spôsobuje únik odpadovej vody do okolia. Inšpektori SIŽP hovoria o mimoriadnom zhoršení vôd v oblasti.