M. Kužvart: Dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva nie je vynútiteľné | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

M. Kužvart: Dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva nie je vynútiteľné

Výroba TAP nepredstavuje podľa predsedu Českej asociácie obehového hospodárstva zdražujúci medzičlánok. Priznáva, že materiálové zhodnocovanie odpadu naráža na rôzne limity.

M. Kužvart: Dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva nie je vynútiteľné

Miloš Kužvart | Foto: Odpady-portal.sk

Tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrábané z komunálneho alebo priemyselného odpadu sú produktom s presne stanovenými parametrami, špecifikáciami a vlastnosťami. Pohľad na ich certifikáciu, využívanie, ale aj celkový postoj k energetickému zhodnocovaniu odpadov poskytol v rámci konferencie Dny teplárenství a energetiky Miloš Kužvart, riaditeľ Českej asociácie obehového hospodárstva.

Každý členský štát Európskej únie sa musí riadiť záväznou hierarchiou nakladania s odpadom, čo sa odráža aj v národných legislatívach. Avšak chýba vynútiteľnosť tohto pravidla. “Je trochu bezzubé, pretože dodržiavanie hierarchie nie je vynútiteľné. Nie je dané, čo sa stane, keď sa hierarchia nedodrží,” uviedol bývalý minister životného prostredia ČR z prelomu tisícročia.

Aj tuhé alternatívne palivá v Česku využívajú hlavne cementárne. Prevažne ide, rovnako ako na Slovensku, o TAP-y zo zahraničia. “Dovozcovia majú často problémy, pretože český cementár si diktuje podmienky obsahu a limitných parametrov paliva. Akonáhle sa neplnia, kontrakt sa končí.”

ECOREC

M. Kužvart upozornil na dôležitosť jasných kritérií pre TAP v legislatíve. V Česku sa v súčasnosti okrem novely zákona o odpadoch pripravuje aj vyhláška definujúca parametre pre alternatívne palivá. “Neistota a často sa meniace podmienky sú zničujúce pre podnikateľov.”

Dôležitá výhrevnosť TAP

Cieľom certifikácie TAP z pohľadu koncového užívateľa je získať istotu, že všetky sledované parametre sú dodržané a v požadovaných medziach. Normy predpisujú, ako má prebiehať kontrola obsahu TAP na vstupe aj výstupe. Ide napríklad o pomer zmiešavania jednotlivých zložiek, vlhkosť, či kontrolu možnej kontaminácie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.

Envirofond rozdelil príspevky pre mestá a obce. Rozhodovalo, koľko zhodnotili kuchynského odpadu

Envirofond rozdelil príspevky pre mestá a obce. Rozhodovalo, koľko zhodnotili kuchynského odpadu

Za predošlý rok vykázal najviac zhodnoteného odpadu Trenčín. Teraz ho predbehlo mesto, ktoré získalo dvojnásobne vyšší príspevok.