NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

M. Kužvart: Dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva nie je vynútiteľné

Výroba TAP nepredstavuje podľa predsedu Českej asociácie obehového hospodárstva zdražujúci medzičlánok. Priznáva, že materiálové zhodnocovanie odpadu naráža na rôzne limity.

M. Kužvart: Dodržiavanie hierarchie odpadového hospodárstva nie je vynútiteľné

Miloš Kužvart | Foto: Odpady-portal.sk

Tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrábané z komunálneho alebo priemyselného odpadu sú produktom s presne stanovenými parametrami, špecifikáciami a vlastnosťami. Pohľad na ich certifikáciu, využívanie, ale aj celkový postoj k energetickému zhodnocovaniu odpadov poskytol v rámci konferencie Dny teplárenství a energetiky Miloš Kužvart, riaditeľ Českej asociácie obehového hospodárstva.

Každý členský štát Európskej únie sa musí riadiť záväznou hierarchiou nakladania s odpadom, čo sa odráža aj v národných legislatívach. Avšak chýba vynútiteľnosť tohto pravidla. “Je trochu bezzubé, pretože dodržiavanie hierarchie nie je vynútiteľné. Nie je dané, čo sa stane, keď sa hierarchia nedodrží,” uviedol bývalý minister životného prostredia ČR z prelomu tisícročia.

Aj tuhé alternatívne palivá v Česku využívajú hlavne cementárne. Prevažne ide, rovnako ako na Slovensku, o TAP-y zo zahraničia. “Dovozcovia majú často problémy, pretože český cementár si diktuje podmienky obsahu a limitných parametrov paliva. Akonáhle sa neplnia, kontrakt sa končí.”

ECOREC

M. Kužvart upozornil na dôležitosť jasných kritérií pre TAP v legislatíve. V Česku sa v súčasnosti okrem novely zákona o odpadoch pripravuje aj vyhláška definujúca parametre pre alternatívne palivá. “Neistota a často sa meniace podmienky sú zničujúce pre podnikateľov.”

Dôležitá výhrevnosť TAP

Cieľom certifikácie TAP z pohľadu koncového užívateľa je získať istotu, že všetky sledované parametre sú dodržané a v požadovaných medziach. Normy predpisujú, ako má prebiehať kontrola obsahu TAP na vstupe aj výstupe. Ide napríklad o pomer zmiešavania jednotlivých zložiek, vlhkosť, či kontrolu možnej kontaminácie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Takmer trojtisícová obec Košeca neďaleko Ilavy môže byť dobrým príkladom a inšpiráciou pre iné slovenské samosprávy, ako za niekoľko mesiacov zmeniť myslenie tamojšej komunity.

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Najviac za plasty, najmenej za obaly z dreva. MŽP ukázalo sadzby recyklačných poplatkov

Reguláciu tzv. recyklačných poplatkov chce rezort presadiť v skrátenom medzirezortnom pripomienkovacom konaní.