Podľa cementárov by zvýšenie poplatkov za skládkovanie mohlo znamenať, že ukladanie odpadu na skládkach prestane byť také výhodné v porovnaní s energetickým zhodnocovaním.
Zväz výrobcov cementu Slovenskej republiky konštatuje, že v súvislosti s vládnym návrhom zákona o odpadoch ponúka riešenie, ako znížiť množstvo odpadu, ktoré končí na skládkach.
Zväz zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – CRH Slovensko, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, štyri kameňolomy a 26 betonární.
Cementárne na Slovensku už dnes využívajú na výrobu cementu alternatívne palivá. Tie sú vyrábané z nerecyklovateľného odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach.
Aby mohli prejsť na využívanie takýchto palív vyrobených zo slovenského odpadu v plnej miere, volajú po legislatívnych zmenách, ktoré by im to umožnili.
Energeticky náročné procesy
Zväz argumentuje tým, že cement patrí medzi strategické suroviny, keďže je potrebný v každodennom živote – pri výstavbe ciest, mostov či domov.
Problémom však je, že výroba cementu je energeticky náročný proces, v dôsledku čoho sa cementárne radia k najväčším producentom CO2.
Na výrobu jednej tony slinku, čo je základná surovina pri výrobe cementu, je potrebných 3,3 GJ energie. Táto energia sa dá získať zo 100 kg uhlia alebo z ekvivalentných 170 kg odpadového paliva SRF.
Zväz zároveň zdôrazňuje, že slovenskí cementári ročne investujú milióny eur do modernizácie výrobných liniek a procesov zameraných na znižovanie negatívnych environmentálnych vplyvov, vďaka čomu dnes dosahujú podpriemerné hodnoty emisií CO2 v porovnaní s priemerom EÚ.
„Výrobcovia cementu na Slovensku robia všetko pre to, aby modernizovali svoje výrobné procesy a znižovali svoju environmentálnu stopu. Ich ambíciou je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Jednou z ciest, kde sa vieme na Slovensku výrazne posunúť, je zlepšenie obehového hospodárstva a podpora princípov cirkulárnej ekonomiky,“ hovorí Rudolf Mackovič, riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR.
Chcú navýšiť mieru zhodnocovania alternatívnych palív
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.