Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Cementári chcú zhodnotiť viac alternatívnych palív. Riešením má byť zníženie skládkovania

Podľa cementárov by zvýšenie poplatkov za skládkovanie mohlo znamenať, že ukladanie odpadu na skládkach prestane byť také výhodné v porovnaní s energetickým zhodnocovaním.

Cementáreň

Cementáreň | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Zväz výrobcov cementu Slovenskej republiky konštatuje, že v súvislosti s vládnym návrhom zákona o odpadoch ponúka riešenie, ako znížiť množstvo odpadu, ktoré končí na skládkach.

Zväz zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – CRH Slovensko, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, štyri kameňolomy a 26 betonární.

Cementárne na Slovensku už dnes využívajú na výrobu cementu alternatívne palivá. Tie sú vyrábané z nerecyklovateľného odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach.

Aby mohli prejsť na využívanie takýchto palív vyrobených zo slovenského odpadu v plnej miere, volajú po legislatívnych zmenách, ktoré by im to umožnili.

Energeticky náročné procesy

Zväz argumentuje tým, že cement patrí medzi strategické suroviny, keďže je potrebný v každodennom živote – pri výstavbe ciest, mostov či domov.

Problémom však je, že výroba cementu je energeticky náročný proces, v dôsledku čoho sa cementárne radia k najväčším producentom CO2.

ECOREC

Na výrobu jednej tony slinku, čo je základná surovina pri výrobe cementu, je potrebných 3,3 GJ energie. Táto energia sa dá získať zo 100 kg uhlia alebo z ekvivalentných 170 kg odpadového paliva SRF.

Zväz zároveň zdôrazňuje, že slovenskí cementári ročne investujú milióny eur do modernizácie výrobných liniek a procesov zameraných na znižovanie negatívnych environmentálnych vplyvov, vďaka čomu dnes dosahujú podpriemerné hodnoty emisií CO2 v porovnaní s priemerom EÚ.

„Výrobcovia cementu na Slovensku robia všetko pre to, aby modernizovali svoje výrobné procesy a znižovali svoju environmentálnu stopu. Ich ambíciou je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Jednou z ciest, kde sa vieme na Slovensku výrazne posunúť, je zlepšenie obehového hospodárstva a podpora princípov cirkulárnej ekonomiky,“ hovorí Rudolf Mackovič, riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR.

Chcú navýšiť mieru zhodnocovania alternatívnych palív

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu je presvedčený, že kľúčové je tiež začleňovanie zásad obehového hospodárstva do národných plánov obnovy jednotlivých členských štátov.

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Na skládky by malo v roku 2035 smerovať iba 10 % komunálneho odpadu. V porovnaní s dneškom ho však bude podstatne viac.

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nemecký inštitút vyvinul laserový proces triedenia kovového šrotu, ktorý dokáže identifikovať viac ako 20 špeciálnych zliatin aj v malých častiach šrotu, a to automaticky, rýchlo a bez kontaktu.