Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mestá, aktívne v boji proti odpadom majú svoju mapu

Do projektu Vezmi si ma organizovaného OZV ENVI-PAK sa zapája čoraz viac ľudí, aktívnych v zbere voľne pohodeného odpadu. Tí teraz majú možnosť prihlásiť svoje mesto na Mapu bojovníkov proti odpadu.

Mestá, aktívne v boji proti odpadom majú svoju mapu

Ilustračné foto: Pixabay

Ľudí, ktorí zbierajú odpad v prírode, postupne pribúda. Pod stúpajúce čísla a záujem ľudí o životné prostredie sa podpísali nielen viaceré iniciatívy, ktoré na problém voľne pohodeného odpadu upozorňujú, ale aj pandémia koronavírusu, počas ktorej chodia ľudia do prírody častejšie.

Mnohí si už osvojili zvyk vziať si so sebou do prírody vrecia a rukavice a voľne pohodený odpad pozbierať. Projekt Vezmi si ma vyzýva k takýmto zberom už od jari. Postupne sa doň zapája čoraz viac ľudí. Tí teraz majú možnosť prihlásiť svoje mesto na Mapu bojovníkov proti odpadu.

Zberatelia odpadkov nachádzajú v prírode najčastejšie plechovky, plastové a sklenené fľaše, ohorky od cigariet, vrchnáky a obaly zo sladkostí. Našli sa však už aj pneumatiky, elektronika, kreditné karty či plyšové hračky.

Niečo o tom vie aj Ladislav Stupák z organizácie Save Nature by Čivas, ktorá od hromady odpadkov vyčistila už viacero kútov na východnom Slovensku. Najčastejšie upratuje v obciach Veľká Ida, Čečejovce, Bočiar, Šaca, Seňa a Moldava nad Bodvou.

„Odpadky aj nelegálne skládky upratujeme vo svojom voľnom čase, vždy niekoľkokrát do týždňa. Za jeden deň dokážeme vyzbierať aj niekoľko vriec. Tie potom vlastnými autami zvážame do zberného dvora,“ vysvetľuje Stupák.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

K zodpovednejšiemu prístupu k životnému prostrediu motivuje ľudí už viac ako rok aj iniciatíva Vezmi si ma. Tá od začiatku roka zorganizovala viacero aktivít, do ktorých sa jednorazovo alebo opakovane zapojili stovky ľudí.

„Problém voľne pohodeného odpadu v prírode vnímame veľmi citlivo. Preto aj cez iniciatívu Vezmi si ma pravidelne upozorňujeme ľudí, aby neboli voči neporiadku v prírode ľahostajní. Keď niekde odpadky vidia, nech ich jednoducho zdvihnú a odhodia tam, kam patria,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI - PAK.

„Tešíme sa, že sa do iniciatívy počas roka zapojilo množstvo dobrovoľníkov, ale aj firiem a influencerov. Veríme, že aj vďaka nim ľudia prehodnotia svoj vzťah k životnému prostrediu a situácia v prírode sa tak začne pomaly zlepšovať,“ dodáva Kretter.

Vezmi si ma spája jednotlivcov, firmy, obce aj influencerov

Okrem rôznych čistiacich iniciatív, ktoré sa konali počas roka, sa v lete v rámci iniciatívy Vezmi si ma pustili do vzájomného duelu aj dvaja známi influenceri travel bloger Milan Bez Mapy a cestovateľka Andrea Zahurancová.

Motivovali ľudí, aby zbierali odpadky a svojou aktivitou sa pridali buď na stranu jedného, alebo druhého influencera. Štvormesačná aktivita nakoniec skončila nerozhodne, na ich výzvu však zareagovalo množstvo ľudí z celého Slovenska.

„Ponuku zapojiť sa do tejto iniciatívy som prijal s nadšením. Už počas môjho duelu s Andreou som si všimol, že sa situácia v prírode pomaličky zlepšuje. Po pol roku som sa vrátil k Malému Dunaju – na miesto, kde som zbieral odpadky na jar. A som veľmi rád, že ich tam teraz na jeseň bolo už oveľa menej,“ hovorí Milan Bez Mapy. Verí, že je to aj vďaka jeho príspevkom a osvete, ktorá sa okolo tejto problematiky robí.

Čistenie prírody vo Vrakuni | Foto: ENVI-PAK

Opačnú skúsenosť však majú traja aktívni zberači, ktorí sa na sociálnych sieťach označujú ako Garbagegang_ZP. Pravidelne čistia okolie Zlatých pieskov v Bratislave.

„Lesíky okolo Zlatých pieskoch sú plné odpadu. Vždy, keď prídeme, objavíme nejaké nové miesto, ktoré je potrebné vyčistiť. Za necelé tri mesiace sme vyzbierali viac ako 500 vriec odpadu, nemá to konca, stále je tu čo zbierať,“ objasňuje Eva Bacigalová z partie dobrovoľných zberačov.

Ďalšou aktívnou zberačkou je aj vychovávateľka zo ZŠ Podkonice Linda Mesíková: „Do výziev, akou je aj Vezmi si ma, sa s deťmi zo školského klubu pravidelne a radi zapájame. Zvlášť v momentálnej situácii, kedy je obmedzené vyučovanie a stretávanie sa, a nie je možné organizovať akékoľvek hromadné akcie. Preto mi to prišla ako dobrá príležitosť využiť túto výzvu. Deti vždy veľmi pozitívne zareagujú na naše výzvy v škole. Podobnú výzvu sme robili aj cez prvú vlnu, kedy boli školy zatvorené, konkrétne na Deň zeme. Odpadky v prírode potom zbierajú poobede po škole, cez víkendy počas prechádzok s rodičmi alebo len tak s partiou kamarátov. Už teraz sa pýtajú, či niekedy ešte taká výzva bude.“

Hľadajú sa bojovníci proti odpadu

Práve takých nadšencov, akými sú Linda Mesíková, či združenia Save Nature by Čivas alebo Garbagegang_ZP Vezmi si ma hľadá. Na svojej stránke vytvorila iniciatíva mapu, na ktorej sú vyznačené všetky mestá a obce, ktoré sa do boja s voľne pohodeným odpadom už pustili.

„Chceme, aby zelené mestá a obce na našej mape slúžili ako inšpirácia pre ľudí z okolitých miest a obcí. Svojim susedom môžu aktívne mestá ukázať, že sa to dá, že sa podobných aktivít netreba báť a zároveň ich môžu motivovať k tomu, že do upratovania odpadkov sa môže pustiť naozaj každý. Naším cieľom je, aby sa mapa Slovenska poriadne zazelenala,“ uzatvára Katarína Kretter.

Mapa bojovníkov proti odpadu sa postupne zapĺňa a pravidelne na ňu pribúdajú ďalšie a ďalšie aktívne mestá a obce. Na túto mapu môže svoje mesto či obec prihlásiť každý, kto je aktívny a pravidelne zbiera odpadky. Stačí vyplniť na stránke www.vezmisi.ma/mapa jednoduchý formulár s popisom, čo ste vo svojom okolí v priebehu roka vyčistili.

O projekte

Vezmi si ma! spája tých, ktorým záleží na životnom prostredí a neboja sa vziať veci do vlastných rúk. Informuje o probléme voľne pohodeného odpadu a motivuje ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne. Vyzýva ľudí k dvom veciam: Aby voľne pohodený odpad vzali zo zeme a hodili ho do správneho koša, a aby k zbieraniu odpadkov inšpirovali aj ostatných, svojich kamarátov, kolegov či rodinu. Iniciátorom a koordinátorom projektu je OZV ENVI - PAK.

O spoločnosti

OZV ENVI - PAK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov v zmysle rozšírenej zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch.

Zabezpečuje zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnotenie a recykláciu. ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.

 Zdroj: ENVIPAKtriedime.skzodpovednaspolocnost.skvezmisi.ma


ENVI-PAK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.