Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke, ochráni prírodu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke, ochráni prírodu

Spoločnosť Kaufland ku koncu novembra 2020 vybavila zbernými nádobami na použitý kuchynský olej už všetky svoje predajne.

Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke, sa počíta

Foto: Kaufland

Ľudia sa každoročne tešia na sviatočné štedrovečerné menu a na dobroty spojené s oslavou Nového roka v kruhu najbližších. Pri upratovaní kuchyne však vždy riešia otázku, ako sa zbaviť oleja, ktorý im zostal po vyprážaní vianočného kapra, či novoročných rezňov.

Ideálne je zlikvidovať ho ekologicky, preto spoločnosť Kaufland ku koncu novembra 2020 vybavila zbernými nádobami na použitý kuchynský olej už všetkých 70 predajní. Slováci tak budú môcť nákup spojiť aj so zodpovedným prístupom k svojmu okoliu.

Prepálený olej jednoznačne nepatrí do výlevky ani do bežného komunálneho odpadu. Už 1 dcl oleja dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém. Preto je vhodné ho odovzdať na zbernom mieste rovnako ako ďalšie, pre životné prostredie nebezpečné odpady.

„Spoločnosť Kaufland dlhodobo podniká kroky k ešte lepšej ochrane životného prostredia a okrem interných riešení prináša možnosti zodpovedného prístupu aj svojim zákazníkom. Od roku 2018 sme vo vybraných predajniach začali inštalovať zberné nádoby na použitý kuchynský olej a keďže ich zákazníci, ale aj ostatní záujemcovia, začali pravidelne vyžívať, aktuálne sú k dispozícii pri každej z našich 70 predajní po celom Slovensku,“ uviedla Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Vlani takmer 10 ton, tento rok päťnásobne viac

O tom, že Slováci sa už naučili použitý olej nevylievať do odtoku, ale separovať, svedčia aj čísla.

Vlani do zberných nádob pri predajniach maloobchodnej siete odovzdali takmer 9,5 tony, no v tomto roku to bolo za 11 mesiacov už viac ako 50 ton oleja.

Tento niekoľkonásobný nárast súvisí na jednej strane so zvyšovaním počtu zberných miest pri predajniach Kaufland, ale aj s väčšou angažovanosťou spotrebiteľov v ochrane prírody. Separovať a odovzdávať olej je totiž veľmi jednoduché.

INISOFT

Z vychladnutého oleja je síce potrebné vybrať veľké zvyšky jedál, ako sú kosti a kože, ale drobné nečistoty, ako napr. strúhanka po vyprážaní, nie sú problémom. Prefiltrujú sa priamo u spracovateľa.

Matej Bondra, konateľ spoločnosti ESPIK Group, ktorá je jedným z odberateľov použitého oleja od obchodného reťazca a problematike sa venuje už od roku 2010, radí, ako si poradiť so zberom v domácnosti.

„Vychladnutý, čiastočne vyčistený olej z panvice alebo fritézy zlejte ideálne do čistej, suchej, uzatvárateľnej plastovej nádoby. Do jednej nádoby môžete zbierať všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov a aj nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, konzervovaných rýb, či syrov.“

Malé množstvo oleja do malej fľaše

Nemali by sa tam však nachádzať voda, víno, kečup, či saponáty. Výpek, šťava z mäsa však nie sú prekážkou. Veľkosť plastovej nádoby by si mali spotrebitelia vyberať podľa toho, ako často a koľko oleja používajú na prípravu jedál.

Vhodné sú fľaše v podobnej veľkosti, ako bol olej zakúpený. Nie je dobré dávať malé množstvo do veľkej fľaše – obal zaberá veľa priestoru pri zbere a preprave a zároveň prichádza pre veľké množstvo prítomného vzduchu k rýchlejšej biodegradácii oleja.

Po prevoze k spracovateľovi sa vyzbierané obaly pretriedia, aby do ďalšieho spracovania nešli napr. motorové oleje, či farby.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ako predkladať údaje k monitorovaniu projektu pre Environmentálny fond? Tu sú inštrukcie

Ako predkladať údaje k monitorovaniu projektu pre Environmentálny fond? Tu sú inštrukcie

Príjemcovia dotácií musia fondu poskytovať písomné monitorovacie správy.

OMV spustí recyklačnú linku na plastový odpad

OMV spustí recyklačnú linku na plastový odpad

Skúšobné zariadenie vo Schwechate spracuje 16-tisíc ton plastových obalov ročne.

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 17. 1. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 17. 1. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.