NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vedci predstavili bioplasty zo splaškového kalu

Biodegradovateľnú alternatívu k bežným plastom dokáže vyrábať baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mangrovoch. Spotrebuje zvyšky z čistiarní odpadových vôd.

Vedci predstavili bioplasty zo splaškového kalu

Odpady-portal.sk

Alternatíva z odpadu

Čistiarne odpadových vôd po celom svete vyprodukujú ročne milióny ton splaškového kalu. Časť tohto odpadového materiálu sa spracováva na poľnohospodárske účely do podoby hnoja, no obrovské množstvo sa skládkuje.

Vedci z Texas A&M University v novej štúdii predstavujú efektívny spôsob, ako splaškový kal využiť na výrobu biodegradovateľných plastov.

Výskumníci zistili, že baktéria Zobellella denitrificans ZD1, ktorá sa nachádza v mangrovoch, dokáže konzumovať kal a odpadovú vodu a následne vyrábať polyhydroxybutyrát – druh biopolyméru, ktorý môže nahradiť plasty na báze ropy.

Zobellella denitrificans ZD1 by tým pádom mohla prispieť k odľahčeniu skládok, zmenšiť negatívne vplyvy výroby plastov na životné prostredie a tiež znížiť počiatočné náklady na výrobu bioplastov, čo by potenciálne mohlo zvýšiť ich konkurencieschopnosť oproti bežným plastom.

„Cena surovín na kultiváciu baktérií, ktoré produkujú biopolyméry, predstavuje 25 – 45 % celkových nákladov na výrobu bioplastov. Tieto náklady sa určite dajú výrazne znížiť, ak využijeme alternatívny zdroj, ktorý je lacnejší a ľahko dostupný,“ uvádza profesorka Kung-Hui Chu.

V štúdii vedci predstavujú potenciálny spôsob, ako využiť aktivovaný splaškový kal z komunálnych odpadových vôd a priemyselné odpadové vody z poľnohospodárstva na výrobu biologicky rozložiteľných plastov.

Výhodou tohto bakteriálneho kmeňa je, že nevyžaduje zložité sterilizačné procesy na zábranu kontaminácie inými mikróbmi, čo ešte viac zníži výrobné náklady bioplastov.

Surový glycerol

Polyhydroxybutyráty sú relatívne novým typom bioplastov, ktoré produkuje niekoľko druhov baktérií, keď sú vystavené nerovnováhe živín vo svojom prostredí. Tieto polyméry sú pre baktérie niečo ako doplnkové energetické rezervy, na podobnom princípe fungujú tukové ložiská u zvierat.

Predovšetkým dostatok zdrojov uhlíka a nedostatok dusíka, fosforu alebo kyslíka spôsobuje, že baktérie nepravidelne spotrebúvajú svoje zásoby uhlíka a v reakcii na stres produkujú polyhydroxybutyrát.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.