NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

ZEVO zariadenia vo Veľkej Británii sú financované už iba súkromným kapitálom, prechádzajú do rúk veľkých infraštruktúrnych fondov.

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

V britskom parlamente sa nedávno debatovalo o energetickom zhodnocovaní odpadu, znižovaní miery skládkovania a zvyšovaní recyklácie. Ministerka životného prostredia Rebecca Pow uviedla: “Aj napriek vysokým ambíciam pri recyklácií, vždy bude existovať odpad, ktorý nemožno recyklovať alebo opätovne použiť, napríklad z dôvodu jeho kontaminácie alebo chýbajúceho konečného trhu.”

Niektorí poslanci vyčítajú spaľovniam, že môžu za pokles miery recyklácie a produkujú skleníkové plyny. Podľa ministerky však moderné, správne prevádzkované a regulované zariadenia nepredstavujú výraznejšie riziko.

Konzervatívny poslanec Elliot Colburn, ktorý vedie kampaň proti novej spaľovni v Londýne uviedol, že zatváranie skládok spôsobilo nárast energetického zhodnocovania, ktoré za poslednú dekádu vzrástlo z 12 na 44 %. Avšak miera recyklácie sa zvýšila iba o 6 % na 43 %.

Podľa labouristického poslanca Alexa Sobela je stagnácia miery recyklácie odpadu v prevažnej miere dôsledkom postoja samospráv a ideológie voľného trhu.

Spaľovne financuje už iba súkromný kapitál

Potrebu existencie zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu však nepresadzuje iba britská vláda. Takéto riešenie už dlhodobo preferujú aj poskytovatelia služieb v odpadovom hospodárstve.

“Ak aj Veľká Británia dosiahne 65 % mieru recyklácie, stále tu zostane zvyškový odpad vyžadujúci energetické spracovanie, ak chce vláda dosiahnuť aj cieľ zníženia skládkovania odpadu na menej ako 10 %,” myslí si Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb.

Podľa neho je krajina v súčasnosti veľmi závislá na skládkach a vývoze odpadu do zahraničia v záujme plnenia cieľov. Po odklonení niektorých materiálov zo zmesového odpadu, ako je bioodpad, sa pochybnosti ohľadom spaľovní majú stať diskutabilné.

O moderné spaľovne prejavujú investori záujem aj bez dotácií. Ako uvádza portál mrw.co.uk, potom ako zariadenia premieňajúce odpad na energiu vypadli zo schémy verejno-súkromného partnerstva (PFI), nové projekty sa stále rozvíjajú vďaka čisto súkromného financovaniu.

Odhady ešte z roku 2019 ukazovali na nerovnováhu ponuky a dopytu po spaľovniach vo Veľkej Británii, pričom do roku 2035 má chýbať zhruba sedem miliónov ton kapacít. To znamená postavenie 23 veľkých zariadení a v prípade nezvýšenia miery recyklácie ešte ďalších 12.

Stratová recyklácia, ziskové ZEVO

O tom, čo v odpadovom hospodárstve dáva alebo nedáva ekonomický zmysel, svedčia aj kroky odpadárskych firiem a obchodné aktivity v odvetví. Napríklad nový majiteľ spoločnosti Viridor, ktorá patrí k najväčším hráčom na britskom trhu, zamýšľa predať recyklačný biznis a ponechať si iba energetické zhodnocovanie odpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.