ZEVO zariadenia vo Veľkej Británii sú financované už iba súkromným kapitálom, prechádzajú do rúk veľkých infraštruktúrnych fondov.
V britskom parlamente sa nedávno debatovalo o energetickom zhodnocovaní odpadu, znižovaní miery skládkovania a zvyšovaní recyklácie. Ministerka životného prostredia Rebecca Pow uviedla: “Aj napriek vysokým ambíciam pri recyklácií, vždy bude existovať odpad, ktorý nemožno recyklovať alebo opätovne použiť, napríklad z dôvodu jeho kontaminácie alebo chýbajúceho konečného trhu.”
Niektorí poslanci vyčítajú spaľovniam, že môžu za pokles miery recyklácie a produkujú skleníkové plyny. Podľa ministerky však moderné, správne prevádzkované a regulované zariadenia nepredstavujú výraznejšie riziko.
Konzervatívny poslanec Elliot Colburn, ktorý vedie kampaň proti novej spaľovni v Londýne uviedol, že zatváranie skládok spôsobilo nárast energetického zhodnocovania, ktoré za poslednú dekádu vzrástlo z 12 na 44 %. Avšak miera recyklácie sa zvýšila iba o 6 % na 43 %.
Podľa labouristického poslanca Alexa Sobela je stagnácia miery recyklácie odpadu v prevažnej miere dôsledkom postoja samospráv a ideológie voľného trhu.
Spaľovne financuje už iba súkromný kapitál
Potrebu existencie zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu však nepresadzuje iba britská vláda. Takéto riešenie už dlhodobo preferujú aj poskytovatelia služieb v odpadovom hospodárstve.
“Ak aj Veľká Británia dosiahne 65 % mieru recyklácie, stále tu zostane zvyškový odpad vyžadujúci energetické spracovanie, ak chce vláda dosiahnuť aj cieľ zníženia skládkovania odpadu na menej ako 10 %,” myslí si Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb.
Podľa neho je krajina v súčasnosti veľmi závislá na skládkach a vývoze odpadu do zahraničia v záujme plnenia cieľov. Po odklonení niektorých materiálov zo zmesového odpadu, ako je bioodpad, sa pochybnosti ohľadom spaľovní majú stať diskutabilné.
O moderné spaľovne prejavujú investori záujem aj bez dotácií. Ako uvádza portál mrw.co.uk, potom ako zariadenia premieňajúce odpad na energiu vypadli zo schémy verejno-súkromného partnerstva (PFI), nové projekty sa stále rozvíjajú vďaka čisto súkromného financovaniu.
Odhady ešte z roku 2019 ukazovali na nerovnováhu ponuky a dopytu po spaľovniach vo Veľkej Británii, pričom do roku 2035 má chýbať zhruba sedem miliónov ton kapacít. To znamená postavenie 23 veľkých zariadení a v prípade nezvýšenia miery recyklácie ešte ďalších 12.
Stratová recyklácia, ziskové ZEVO
O tom, čo v odpadovom hospodárstve dáva alebo nedáva ekonomický zmysel, svedčia aj kroky odpadárskych firiem a obchodné aktivity v odvetví. Napríklad nový majiteľ spoločnosti Viridor, ktorá patrí k najväčším hráčom na britskom trhu, zamýšľa predať recyklačný biznis a ponechať si iba energetické zhodnocovanie odpadu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.