NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

ZEVO zariadenia vo Veľkej Británii sú financované už iba súkromným kapitálom, prechádzajú do rúk veľkých infraštruktúrnych fondov.

Odpadárska firma sa zbavuje recyklačného biznisu, drží si iba energetické využívanie odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

V britskom parlamente sa nedávno debatovalo o energetickom zhodnocovaní odpadu, znižovaní miery skládkovania a zvyšovaní recyklácie. Ministerka životného prostredia Rebecca Pow uviedla: “Aj napriek vysokým ambíciam pri recyklácií, vždy bude existovať odpad, ktorý nemožno recyklovať alebo opätovne použiť, napríklad z dôvodu jeho kontaminácie alebo chýbajúceho konečného trhu.”

Niektorí poslanci vyčítajú spaľovniam, že môžu za pokles miery recyklácie a produkujú skleníkové plyny. Podľa ministerky však moderné, správne prevádzkované a regulované zariadenia nepredstavujú výraznejšie riziko.

Konzervatívny poslanec Elliot Colburn, ktorý vedie kampaň proti novej spaľovni v Londýne uviedol, že zatváranie skládok spôsobilo nárast energetického zhodnocovania, ktoré za poslednú dekádu vzrástlo z 12 na 44 %. Avšak miera recyklácie sa zvýšila iba o 6 % na 43 %.

Podľa labouristického poslanca Alexa Sobela je stagnácia miery recyklácie odpadu v prevažnej miere dôsledkom postoja samospráv a ideológie voľného trhu.

Spaľovne financuje už iba súkromný kapitál

Potrebu existencie zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu však nepresadzuje iba britská vláda. Takéto riešenie už dlhodobo preferujú aj poskytovatelia služieb v odpadovom hospodárstve.

“Ak aj Veľká Británia dosiahne 65 % mieru recyklácie, stále tu zostane zvyškový odpad vyžadujúci energetické spracovanie, ak chce vláda dosiahnuť aj cieľ zníženia skládkovania odpadu na menej ako 10 %,” myslí si Jacob Hayler, riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb.

Podľa neho je krajina v súčasnosti veľmi závislá na skládkach a vývoze odpadu do zahraničia v záujme plnenia cieľov. Po odklonení niektorých materiálov zo zmesového odpadu, ako je bioodpad, sa pochybnosti ohľadom spaľovní majú stať diskutabilné.

O moderné spaľovne prejavujú investori záujem aj bez dotácií. Ako uvádza portál mrw.co.uk, potom ako zariadenia premieňajúce odpad na energiu vypadli zo schémy verejno-súkromného partnerstva (PFI), nové projekty sa stále rozvíjajú vďaka čisto súkromného financovaniu.

Odhady ešte z roku 2019 ukazovali na nerovnováhu ponuky a dopytu po spaľovniach vo Veľkej Británii, pričom do roku 2035 má chýbať zhruba sedem miliónov ton kapacít. To znamená postavenie 23 veľkých zariadení a v prípade nezvýšenia miery recyklácie ešte ďalších 12.

Stratová recyklácia, ziskové ZEVO

O tom, čo v odpadovom hospodárstve dáva alebo nedáva ekonomický zmysel, svedčia aj kroky odpadárskych firiem a obchodné aktivity v odvetví. Napríklad nový majiteľ spoločnosti Viridor, ktorá patrí k najväčším hráčom na britskom trhu, zamýšľa predať recyklačný biznis a ponechať si iba energetické zhodnocovanie odpadu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spaľovne budú zrejme môcť spracovávať nebezpečný odpad z testovania na koronavírus

Spaľovne budú zrejme môcť spracovávať nebezpečný odpad z testovania na koronavírus

Nebezpečný odpad nebudú spracovávať len špecializované spaľovne, ale aj zariadenia na zhodnocovanie odpadov. Odpad by sa mal odovzdať priamo poverenému zariadeniu.

Je ekologickejšie používať kompost ako hnojivo alebo ukladať na skládku?

Je ekologickejšie používať kompost ako hnojivo alebo ukladať na skládku?

Štúdia porovnáva environmentálne vplyvy využívania spracovaného kuchynského odpadu dvoma spôsobmi. Výsledok môže prekvapiť.

Plávajúca stanica čistí oceán od plastov. Slovenka za ňu získala prestížnu cenu

Plávajúca stanica čistí oceán od plastov. Slovenka za ňu získala prestížnu cenu

Energeticky sebestačný komplex budov zbiera odpadky z vodného povrchu a biologicky ich rozkladá. Ambiciózny projekt slovenskej architektky ocenila Nadácia Jacques Rougerie.