Trhu bude aj naďalej dominovať technológia spaľovania.
Globálny trh so zameraním na produkciu energie z odpadu (Waste to Energy, WtE) do roku 2027 výrazne porastie. Na najvýznamnejšie trendy na trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu poukázala globálna analýza Allied Market Research, ktorá sa zamerala na hlavné faktory rozvoja trhu, ako aj na najdôležitejších aktérov v spomínanom segmente.
Väčšina procesov WtE vyrába teplo alebo elektrinu priamo tepelným spaľovaním. Rast globálneho trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu je poháňaný zvýšením dopytu po procese spaľovania a rastom verejných výdavkov, ktoré smerujú do takýchto činností.
Okrem toho spoločnosti z celého sveta prichádzajú s rôznymi iniciatívami v oblasti riadenia odpadu. Spoločný prístup umožňuje organizáciám získať pomoc pri predchádzaní všeobecne známym slabinám a zároveň zlepšiť možnosti dosahovania priaznivých výsledkov.
Príkladom je vznik novej asociácie vo Veľkej Británii. Spoločnosť Wheelabrator, špecialista na WtE, spolupracuje s Verus Energy Limited a Low Carbon, dvoma spoločnosťami, ktoré sú striktne zamerané na ochranu životného prostredia.
Spoločným úsilím sa zabezpečí dostatok elektriny pre približne 70-tisíc domácností, čím sa podarí odkloniť obrovské množstvo odpadu zo skládok alebo vývozných operácií. Podobná dohoda vznikla napríklad aj v Spojených arabských emirátoch.
Čo popoženie rast trhu?
Očakáva sa tiež, že väčší príklon spotrebiteľov k efektívnym a ľahkým technikám premeny WtE, ako je spaľovanie, splyňovanie, pyrolýza a rôzne biochemické úpravy vrátane aeróbnej a anaeróbnej digescie, významne podporí rast trhu.
Vplyv vládnych nariadení na globálny trh WtE je podľa analýzy pozitívny. Napríklad Spojené štáty majú niekoľko federálnych zákonov a nariadení v tejto oblasti a nabádajú na energetické zhodnocovanie odpadu na uspokojenie potrieb využívania elektrickej energie.
Analytici však zároveň očakávajú, že nárast obáv týkajúcich sa environmentálnych rizík spojených s procesom spaľovania ovplyvní celkový rast trhu v rozvinutých aj rozvojových krajinách.
Keďže počiatočné náklady na zriadenie zariadení na energetické využitie odpadu sú relatívne vyššie ako v prípade iných konvenčných zdrojov elektriny, vlády nie sú naklonené investovať obrovský kapitál, čo je kľúčový faktor, ktorý môže brzdiť rast trhu.
Na druhej strane predpokladajú, že nárast investícií do činností v oblasti výskumu a vývoja na zabezpečenie spoľahlivosti z hľadiska vplyvov na životné prostredie poskytne v budúcnosti lukratívne príležitosti pre rast trhu.
Aká je budúcnosť trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu?
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.