Energetické zhodnocovanie odpadu má sľubnú budúcnosť, ukazuje globálna analýza | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Energetické zhodnocovanie odpadu má sľubnú budúcnosť, ukazuje globálna analýza

Trhu bude aj naďalej dominovať technológia spaľovania.

Energetické zhodnocovanie odpadu má sľubnú budúcnosť, ukazuje globálna analýza

Viedenské ZEVO Pfaffenau / Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Globálny trh so zameraním na produkciu energie z odpadu (Waste to Energy, WtE) do roku 2027 výrazne porastie. Na najvýznamnejšie trendy na trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu poukázala globálna analýza Allied Market Research, ktorá sa zamerala na hlavné faktory rozvoja trhu, ako aj na najdôležitejších aktérov v spomínanom segmente.

Väčšina procesov WtE vyrába teplo alebo elektrinu priamo tepelným spaľovaním. Rast globálneho trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu je poháňaný zvýšením dopytu po procese spaľovania a rastom verejných výdavkov, ktoré smerujú do takýchto činností.

Okrem toho spoločnosti z celého sveta prichádzajú s rôznymi iniciatívami v oblasti riadenia odpadu. Spoločný prístup umožňuje organizáciám získať pomoc pri predchádzaní všeobecne známym slabinám a zároveň zlepšiť možnosti dosahovania priaznivých výsledkov.

ECOREC

Príkladom je vznik novej asociácie vo Veľkej Británii. Spoločnosť Wheelabrator, špecialista na WtE, spolupracuje s Verus Energy Limited a Low Carbon, dvoma spoločnosťami, ktoré sú striktne zamerané na ochranu životného prostredia.

Spoločným úsilím sa zabezpečí dostatok elektriny pre približne 70-tisíc domácností, čím sa podarí odkloniť obrovské množstvo odpadu zo skládok alebo vývozných operácií. Podobná dohoda vznikla napríklad aj v Spojených arabských emirátoch.

Čo popoženie rast trhu?

Očakáva sa tiež, že väčší príklon spotrebiteľov k efektívnym a ľahkým technikám premeny WtE, ako je spaľovanie, splyňovanie, pyrolýza a rôzne biochemické úpravy vrátane aeróbnej a anaeróbnej digescie, významne podporí rast trhu.

Vplyv vládnych nariadení na globálny trh WtE je podľa analýzy pozitívny. Napríklad Spojené štáty majú niekoľko federálnych zákonov a nariadení v tejto oblasti a nabádajú na energetické zhodnocovanie odpadu na uspokojenie potrieb využívania elektrickej energie.

Analytici však zároveň očakávajú, že nárast obáv týkajúcich sa environmentálnych rizík spojených s procesom spaľovania ovplyvní celkový rast trhu v rozvinutých aj rozvojových krajinách.

Keďže počiatočné náklady na zriadenie zariadení na energetické využitie odpadu sú relatívne vyššie ako v prípade iných konvenčných zdrojov elektriny, vlády nie sú naklonené investovať obrovský kapitál, čo je kľúčový faktor, ktorý môže brzdiť rast trhu.

Na druhej strane predpokladajú, že nárast investícií do činností v oblasti výskumu a vývoja na zabezpečenie spoľahlivosti z hľadiska vplyvov na životné prostredie poskytne v budúcnosti lukratívne príležitosti pre rast trhu.

Aká je budúcnosť trhu s energetickým zhodnocovaním odpadu?

 
 

Zostáva vám 46% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.