Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Tesco na Slovensku znížilo plastový odpad o 56 ton. Vďaka jednoduchému riešeniu

Reťazec si od zmeny sľubuje menej odpadu, ale aj zníženie uhlíkovej stopy.

Tesco

Foto: Tesco

Jednoduchý systém opätovného vrátenia vešiakov a spolupráca s dodávateľom umožnili reťazcu Tesco zredukovať objem plastového odpadu. Reťazcu sa podarilo ušetriť viac ako 8,4 milióna plastov s celkovou hmotnosťou viac ako 308 ton.

Po roku od zavedenia systému sa Tescu podarilo opätovne použiť viac ako 8,4 milióna vešiakov F&F s celkovou hmotnosťou vyše 308 ton. Táto súhrnná štatistika platí pre Tesco v Českej republike, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku.

Na Slovensku takto reťazec ušetril zhruba 1,5 milióna plastových vešiakov s celkovou hmotnosťou 56 ton plastov, ktoré by inak pravdepodobne skončili v koši.

„Zabezpečiť udržateľné podnikanie je našou prioritou, preto sme sa už pred dvoma rokmi zaviazali, že do roku 2025 budú všetky produkty vlastnej značky v 100 % recyklovateľných alebo opätovne použiteľných obaloch,“ povedal Renáta Horáková, manažérka tímu F&F pre strednú Európu.

Foto: Tesco

„Okrem toho sme sa rozhodli urobiť o krok viac a dohodli sme sa s dodávateľom vešiakov pre rad našich odevov F&F na novom systéme, ktorý zabezpečí ich opätovné použitie. Vďaka systému „druhej šance“ šetríme prírodné zdroje, znižujeme množstvo plastového odpadu aj uhlíkovú stopu,“ ktorá má veľký význam,” priblížila.

Recyklácia vešiakov je zložitá

Vešiaky na odevy sú zvyčajne vyrobené z čierneho plastu, ktorý sa ťažko recykluje. Pre infračervené žiarenie používané v triediacich zariadeniach môžu byť nepostrehnuteľné a je veľmi ťažké zmeniť farbu pigmentu.

Opätovné použitie vešiakov je tak pravdepodobne najlepším riešením na zníženie ich vplyvu na životné prostredie.

Podľa analýzy TIC, dodávateľa vešiakov na odevy spoločnosti Tesco, sa opätovným používaním vešiakov ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody. Tieto odhady zahŕňajú celý reťazec vrátane procesov zberu a prepravy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

Prestížnu cenu Business Superbrands Slovakia udeľujú už viac ako desaťročie.

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Záujem o cirkulárnu ekonomiku na Slovensku je ohromný. Dôkazom je viac, ako 400 prihlásených na prvý Circular Summit, ktorý sa konal 15. 2. 2024 v Bratislave.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.