EuRIC: Väčšej recyklácii kovov v Európe bráni aj legislatíva | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

EuRIC: Väčšej recyklácii kovov v Európe bráni aj legislatíva

Dosiahnutie klimatických a obehových cieľov si bude vyžadovať obrovské zmeny vo všetkých hodnotových reťazcoch, a to najmä v energeticky náročných odvetviach, ako je výroba kovov.

EuRIC: Väčšej recyklácii kovov v Európe bráni aj legislatíva

Foto: Depositphotos

Vyššej miere recyklácie kovov bráni viac faktorov. Medzi nimi sú aj európske právne predpisy o odpadoch. V najnovšej správe o tom informovala Konfederácia európskych recyklačných odvetví (EuRIC), ktorá je zastrešujúcou organizáciou pre európske odvetvia recyklácie (odkaz na celý materiál nájdete na konci článku).

Cieľom tohto strategického dokumentu je poskytnúť komplexný obraz o súčasnom stave recyklácie kovov a o tom, čo je potrebné urobiť na zvýšenie ich obehovosti v Európe, ale aj na celom svete.

Recyklácia znižuje emisie

Recyklácia kovov je nevyhnutnosťou na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a obehového hospodárstva, ktoré sú stanovené v rámci Európskej zelenej dohody a Nového akčného plánu EÚ pre obehové hospodárstvo.

V porovnaní s primárnou produkciou ušetrí recyklácia ocele, hliníka alebo medi 58 %, 92 % a 65 % emisií CO2 a nahradzuje ťažbu primárnych surovín, ktorá často prebieha práve mimo Európy.

Prekážkou sú aj európske právne predpisy

Viaceré prekážky napriek tomu bránia recyklácii kovov v Európe. Prvá súvisí so skutočnosťou, že európsky priemysel zostáva väčšinou lineárny a iba 12 % jeho materiálov pochádza z recyklácie. Výsledkom je, že v Európe ponuka kovového šrotu z recyklácie, ktorá spĺňa priemyselné špecifikácie, často prevyšuje dopyt a pri výrobe kovov zostáva nedostatočne využívaná.

Druhá súvisí s absenciou mechanizmov, ktoré by „odmeňovali“ významné environmentálne výhody plynúce z recyklácie a používania kovového šrotu ako náhrady rúd a koncentrátov. Podľa asociácie to vedie k tomu, že ceny komodít stále nedokážu internalizovať obrovské environmentálne výhody recyklácie kovov, a to najmä pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov a úspory energie.

Ceny sekundárnych materiálov napriek svojej pozitívnej environmentálnej stope a úplne odlišnej nákladovej štruktúre korelujú s cenami primárnych materiálov.

Tretia prekážka vychádza z európskych právnych predpisov o odpade, ktoré bránia väčšej obehovosti. Kovový šrot je cenná komodita s pozitívnou hodnotou a ekologickou stopou, ktorá by sa podľa EuRIC nemala klasifikovať ako odpad.

Podľa asociácie je potrebné nastaviť rámcové podmienky a stimuly, ktoré doteraz v európskych právnych predpisoch chýbajú, na odmeňovanie environmentálnych výhod recyklácie kovov.

Takéto opatrenia sú nevyhnutné na podporu využívania šrotu vo výrobe kovov, na neustále investovanie v celom hodnotovom reťazci do inovatívnych procesov recyklácie, ako aj na rozšírenie sekundárnej výroby kovov v Európe, čo všetko priamo prispieva ku klimatickej neutralite a obehovému hospodárstvu, myslí si EuRIC.

Problémom je aj právna neistota

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.