Rôzne výšky záloh aj zľavy z poplatkov. Ako vyzerajú zálohové systémy v Európe? | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Rôzne výšky záloh aj zľavy z poplatkov. Ako vyzerajú zálohové systémy v Európe?

Zálohový systém majú zavedené viaceré európske krajiny. V základných princípoch sa zhodujú, napriek tomu sú medzi nimi určité rozdiely.

Rôzne výšky záloh aj daňové úľavy. Ako vyzerajú zálohové systémy v Európe?

Foto: Depositphotos

Zálohový systém je s rôznymi obmenami a v rôznej miere zavedený vo viacerých európskych krajinách. Dlhú tradíciu zálohovania jednorazových nápojových obalov má Škandinávia, avšak neskôr bol tento systém zavedený aj v Nemecku alebo v Estónsku.

V roku 2015 bol zálohový systém pre plastové fľaše, hliníkové plechovky a sklenené fľaše zavedený v Litve. Zároveň funguje aj v Chorvátsku, vo veľmi malej miere v Maďarsku a v Holandsku.

Vo Švajčiarsku pritom platí pravidlo, že návratnosť obalov musí dosiahnuť 75 %, inak bude zálohový systém zavedený.

Systémy prevádzky, zberu, záloh, financovania a recyklácie sa v jednotlivých krajinách značne podobajú, avšak sú medzi nimi aj jemné rozdiely.

Tieto systémy sú spravidla tvorené výrobcami a dovozcami nápojov alebo obchodníkmi s nápojmi, pričom sú podriadené ministerstvu životného prostredia, environmentálnej agentúre alebo inému v tejto oblasti zodpovednému štátnemu úradu.

Správcom systému je väčšinou celoštátna centrálna organizácia, ktorá zabezpečuje zber, odvoz a recykláciu jednorazových obalov a nie je zárobkového charakteru.

Parlamentný inštitút v rámci Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky porovnal, ako fungujú tieto systémy v jednotlivých európskych krajinách (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku). Prečítajte si zhrnutie najzaujímavejších informácií.

Nemecko časom vylepšilo svoj systém

V Nemecku je problematika vratných zálohovaných obalov upravená nariadením o zamedzení a využití odpadov z obalov z roku 1998. Zálohový systém jednorazových obalov tu platí od roku 2003. Najprv sa nový systém stretol s kritikou, ktorá súvisela s tým, že obal bolo možné vrátiť len v mieste jeho zakúpenia, prípadne že zálohy boli stanovené rozdielne podľa objemu obalu. Neskôr sa však začal uplatňovať celoštátny zjednodušený systém.

Systém zabezpečuje spoločnosť Deutsche Pfandsystem GmbH (DPG), ktorá má na starosti aj takzvaný clearing, teda vyrovnávanie prebytkov a deficitov v hodnotách záloh medzi jednotlivými predajcami.

Zálohy sa vzťahujú na ekologicky nevýhodné jednorazové obaly, ktoré obsahujú nápoje, ako je pivo vrátane nealkoholického piva a miešané pivné nápoje, minerálne a iné pitnej vody, nealkoholické nápoje vrátane šumivých nápojov, ale aj alkoholické nápoje, ktoré sú bližšie špecifikované.

Nevzťahuje sa to však na ovocné šťavy, nektáre, zeleninové šťavy a nápoje s minimálne 50 % podielom mlieka, výrobky z mlieka, zmesi týchto nápojov a diétne nápoje, ktoré sú určené pre bábätká.

V Dánsku sa systém záloh uplatňuje už desiatky rokov, prvotne tomu však bolo iba u opätovne použiteľných obalov. V rokoch 1982 až 2002 tu bolo dokonca zakázané používať ako nápojové obaly hliníkové plechovky.

ECOREC

Z dôvodu nesúladu s právom EÚ však bolo toto nariadenie zrušené a nahradené zálohovým systémom pre jednorazové nápojové obaly.

Systém zálohovania je zabezpečovaný neziskovou organizáciou Dansk Retursystem A/S, ktorá bola založená na popud ministerstva životného prostredia. Do Dansk Retursystem sa musia zapísať všetci výrobcovia.

Spoločnosť platí obchodom sumu na pokrytie nákladov na spracovanie opakovane použiteľných aj jednorazových obalov. Obchody zase platia organizácii administratívny poplatok na krytie nákladov prevádzkovania databázy obchodov. Ďalej producenti, výrobcovia a dovozcovia platia aj takzvaný baliaci poplatok za každý nápojový obal, teda druh akejsi ekologickej dane.

V článku sa ďalej dozviete:

  • ako jednotlivé škandinávske krajiny motivujú producentov, aby vstúpili do systému,
  • ako európske krajiny riešia stanovovanie výšky záloh,
  • ktoré krajiny majú jednotnú výšku záloh,
  • akú mieru návratnosti dosahujú jednotlivé krajiny,
  • v akých mimoeurópskych krajinách existujú podobné systémy.

Kto je oslobodený od dane zo znečistenia?

Od februára 2016 bol v Litve zavedený systém záloh a následného vrátenia peňazí aj za jednorazové nápojové obaly.

Systém je prevádzkovaný neziskovou spoločnosťou Užstato Sistemos Administratorius (USAD), ktorá bola založená Litovským združením pivovarov, Asociáciou litovských obchodných podnikov a Litovským združením výrobcov prírodnej minerálne vody.

Tento prevádzkovateľ systému zodpovedá za transparentnú správu dát, zúčtovanie vkladov, podávanie správ, logistiku, marketing zhromaždených materiálov a vzdelávanie zainteresovaných strán a spotrebiteľov.

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Oslovili sme prevádzky, ktoré ministerstvo zahrnulo do zoznamu aktívnych zariadení na úpravu zmesového komunálneho odpadu.

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Parametre biologickej stability odpadu dokážu vyhodnotiť momentálne len dve akreditované laboratóriá, priznáva envirorezort.

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Veľkú časť vyprodukovaného odpadu štát nevie identifikovať. Skrýva sa pod kategóriou „iné nakladanie“.