Staré známe príslovie platí aj v prípade vzdelávania detí a mládeže v oblasti správneho triedenia a recyklácie odpadov.
OZV SEWA, a.s., ponúka škôlkam a školám niekoľko rokov vlastné vzdelávacie projekty.
„Vedomosti a praktické skúsenosti, ktoré deti získajú v škôlke alebo v škole v rámci našich projektov, si vyskúšajú doma, vďaka čomu bude pre ne v dospelosti separácia odpadov prirodzenou súčasťou ich životov,“ hovorí Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA.
47 ton vyzbieraných batérií
Obľúbený projekt Zbierame použité batérie so Šmudlom, ktorý SEWA realizuje v spolupráci s neziskovou organizáciou Daphne, vstupuje v januári 2021 do svojho štvrtého roka existencie. Od jeho začiatku (marec 2017) sa do projektu zapojilo 303 materských a 23 základných škôl.
Cieľom projektu je zábavnou formou vzdelávať najmenšie deti v oblasti triedenia odpadov, so zameraním na komoditu batérie. V rámci projektu Šmudlo sa odučilo viac než 730 hodín, ktorých sa zúčastnilo takmer 13-tisíc škôlkarov a prvákov zo základných škôl. Deti za pomoci rodičov vyzbierali skoro 47 ton použitých batérií.
Rovesnícke vzdelávanie
V septembri sa začal štvrtý ročník vzdelávania pre žiakov a študentov základných a stredných škôl pod názvom ElektroOdpad-Dopad. Do projektu sa tentoraz zapojilo 21 nových škôl z rôznych častí Slovenska.
Úlohou akčných tímov je vzdelávanie rovesníkov prostredníctvom zavádzania témy „životný cyklus elektrozariadení“ do vyučovacích predmetov ako chémia, fyzika, slovenský jazyk, biológia či etika. Žiaci a študenti hľadajú kreatívne spôsoby, ako priblížiť túto tému aj širšej verejnosti v blízkosti ich školy.
Od septembra 2017 sa do projektu zapojilo 58 škôl, ktoré do decembra 2020 vyzbierali 34 ton elektroodpadu.
Elektroodpad za lopty
Všetky školy a vzdelávacie inštitúcie mohli v roku 2020 odovzdať nefunkčné a nepotrebné elektrozariadenia v rámci projektu Vymeň elektroodpad za lopty. Školy sú motivované k správnemu nakladaniu s odpadmi a mládež sa učí, že elektroodpad a použité batérie sa nesmú vyhadzovať do komunálneho odpadu.
Od roku 2014 až 680 škôl a vzdelávacích inštitúcií vymenilo svoj starý elektroodpad za viac ako 2 180 kusov športových potrieb, ktoré môžu využiť v rámci vyučovania alebo voľnočasových aktivít.
Zelený certifikát
Všetky škôlky, školy a inštitúcie, ktoré v roku 2020 odovzdali elektroodpad alebo použité batérie, získajú od spoločnosti SEWA Zelený certifikát a logo, ktoré si môžu umiestniť na svojej webovej stránke a deklarovať aj týmto spôsobom, že im záleží na životnom prostredí. Podmienky pre odvoz elektroodpadu zo škôl nájdu na webe SEWA.
Zdroj: SEWA
SEWA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.