Od marca 2017 sa vďaka unikátnemu projektu podarilo vyzbierať už desiatky ton použitých batérií.
Čo s odpadmi v lese, ktoré znečisťujú prírodu? Prečo je dôležité triediť odpad? A kam patria použité batérie z hračiek?
Na tieto a ďalšie otázky hľadajú deti z materských a základných škôl odpovede prostredníctvom interaktívnej hry v rámci projektu Zbierame použité batérie so Šmudlom.
Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) SEWA s neziskovou organizáciou DAPHNE rozvíja eko-výchovný projekt pre deti z materských škôl a prvákov zo základných škôl už od roku 2017.
„Do projektu sa od marca 2017 zapojilo 321 materských škôl, ktoré spolu vyzbierali viac ako 42 ton použitých batérií,“ informuje SEWA. „V priebehu školského roka 2019/2020 sa do projektu zapojilo aj 20 základných škôl.“
V uplynulom školskom roku sa tak v rámci projektu podarilo vyzbierať 19,4 ton použitých batérií. Na školách, ktoré sa do projektu zapojili, bolo zároveň odučených 186 eko-výchovných vyučovacích hodín.
Deti riešia záhadu
Projekt sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí. V prvej riešia deti spolu s kamarátom Šmudlom záhadu znečistenej vody v susednom lese. Následne sa formou interaktívnej hry učia, ako správne triediť všetky druhy odpadu.
V príbehu o neporiadnom Šmudlovi zvieratká z lesa spolu s deťmi rozlúštia záhadu, kto znečisťuje vodu v susednom lese. Lektori DAPHNE deťom hravou formou tiež priblížia, z čoho všetkého je zložená obyčajná batéria, a prečo je dôležitý správny zber použitých batérií.
Ako učenie hrou vyzerá v praxi a ak úlohy deti v rámci interaktívnej hry riešia, sa dozviete v nasledujúcom videu.
„Použité batérie sa odovzdávajú v ktorejkoľvek predajni, kde predávajú nové batérie. Za zber a odvoz triedených komunálnych odpadov občania neplatia, financujú ho výrobcovia vyhradených výrobkov,“ vysvetľuje SEWA vo videu.
Školy, ktoré majú záujem o edukačný program „Zbierame batérie so Šmudlom“ si ho môžu objednať na webe inštitútu DAPHNE.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.