NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Coca-Cola vyskúša novinku na trhu: papierové fľaše

Výrobca nápojov vyvíja plne recyklovateľný papierový obal, úplne bez plastu zatiaľ nie je.

Coca-Cola vyskúša novinku na trhu: papierové fľaše

Foto: Coca-Cola

Výrobcovia nápojov musia nahradzovať nerecyklovateľné plasty ľahko recyklovateľnými materiálmi vo svojich obaloch. Pri tekutých produktoch sa najčastejšie používa recyklovateľný PET plast. Firmy však vyvíjajú aj iné obaly.

Coca-Cola, ktorá už v minulosti deklarovala cieľ vyzbierať a zrecyklovať každú svoju fľašu do roku 2030, prichádza s výraznou novinkou. Chce otestovať papierovú fľašu. Aj keď nie je čisto iba z recyklovateľného papiera. Vnútorná vrstva z rPET oddeľuje nápoj od vonkajšej papierovej vrstvy a plastový je aj vrchnák.

Túto časť obalu je podľa spoločnosti možné zrecyklovať ako papier vo väčšine krajín Európy. Fľaša obsahuje stále aj časti z plastu, no vážia menej ako v tradičných PET fľašiach a možno ich tiež recyklovať.

Coca-Cola spolupracuje pri vývoji s ďalšími spoločnosťami ako je Absolut, L’Oreal a Carlsberg. Absolut testoval predaj takýchto fliaš vlani vo Švédsku a Veľkej Británii.

“Test je míľnikom v našej snahe vyvinúť papierovú fľašu. Ľudia od našej spoločnosti očakávajú, že prídeme na trh s novými, inovatívnymi a udržateľnými obalmi. Preto otvorene experimentujeme a realizujeme aj tento prvý test na trhu,” uviedla Daniela Zahariea, riaditeľka pre inovácie Coca-Cola Europe.

Otestovanie papierovej vrstvy

Spoločnosť už testovala odolnosť a ochranné vlastnosti papierovej fľaše v laboratórnych podmienkach. Teraz prichádza na rad overenie riešenia na trhu a zistenie spätnej reakcie spotrebiteľov. Vnútorný materiál musí byť odolný voči pôsobeniu nápoja, oxidu uhličitého a kyslíka.

Vonkajšia časť fľaše pozostáva z priliehavého obalu z papiera. Na rozdiel od bežných materiálov tejto kategórie je oveľa tenší a podstatne silnejší. Hladký povrch zároveň umožňuje priamu potlač tejto vrstvy. Vrstva vnútorného plastu je vyrobená zo 100 % recyklovaného PET materiálu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk10.03.2021 (09:04)
    takže to nebude papierový obal ale kompozitný obal na báze papiera, teda klasický VKM? a do kontajnera s tetrapakmi?
  2. peterbenko.jr@inecs.sk11.03.2021 (14:34)
    čiže miesto dobre recyklovateľného PET obalu máme ťažšie recyklovateľný kompozit. Zároveň nevidím žiadnu veľkú inováciu z pozície Cocacoly, veď podobných obalov je na trhu množstvo.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.