Coca-Cola vyskúša novinku na trhu: papierové fľaše | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Coca-Cola vyskúša novinku na trhu: papierové fľaše

Výrobca nápojov vyvíja plne recyklovateľný papierový obal, úplne bez plastu zatiaľ nie je.

Coca-Cola vyskúša novinku na trhu: papierové fľaše

Foto: Coca-Cola

Výrobcovia nápojov musia nahradzovať nerecyklovateľné plasty ľahko recyklovateľnými materiálmi vo svojich obaloch. Pri tekutých produktoch sa najčastejšie používa recyklovateľný PET plast. Firmy však vyvíjajú aj iné obaly.

Coca-Cola, ktorá už v minulosti deklarovala cieľ vyzbierať a zrecyklovať každú svoju fľašu do roku 2030, prichádza s výraznou novinkou. Chce otestovať papierovú fľašu. Aj keď nie je čisto iba z recyklovateľného papiera. Vnútorná vrstva z rPET oddeľuje nápoj od vonkajšej papierovej vrstvy a plastový je aj vrchnák.

Túto časť obalu je podľa spoločnosti možné zrecyklovať ako papier vo väčšine krajín Európy. Fľaša obsahuje stále aj časti z plastu, no vážia menej ako v tradičných PET fľašiach a možno ich tiež recyklovať.

Coca-Cola spolupracuje pri vývoji s ďalšími spoločnosťami ako je Absolut, L’Oreal a Carlsberg. Absolut testoval predaj takýchto fliaš vlani vo Švédsku a Veľkej Británii.

“Test je míľnikom v našej snahe vyvinúť papierovú fľašu. Ľudia od našej spoločnosti očakávajú, že prídeme na trh s novými, inovatívnymi a udržateľnými obalmi. Preto otvorene experimentujeme a realizujeme aj tento prvý test na trhu,” uviedla Daniela Zahariea, riaditeľka pre inovácie Coca-Cola Europe.

Otestovanie papierovej vrstvy

Spoločnosť už testovala odolnosť a ochranné vlastnosti papierovej fľaše v laboratórnych podmienkach. Teraz prichádza na rad overenie riešenia na trhu a zistenie spätnej reakcie spotrebiteľov. Vnútorný materiál musí byť odolný voči pôsobeniu nápoja, oxidu uhličitého a kyslíka.

Vonkajšia časť fľaše pozostáva z priliehavého obalu z papiera. Na rozdiel od bežných materiálov tejto kategórie je oveľa tenší a podstatne silnejší. Hladký povrch zároveň umožňuje priamu potlač tejto vrstvy. Vrstva vnútorného plastu je vyrobená zo 100 % recyklovaného PET materiálu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk10.03.2021 (09:04)
    takže to nebude papierový obal ale kompozitný obal na báze papiera, teda klasický VKM? a do kontajnera s tetrapakmi?
  2. peterbenko.jr@inecs.sk11.03.2021 (14:34)
    čiže miesto dobre recyklovateľného PET obalu máme ťažšie recyklovateľný kompozit. Zároveň nevidím žiadnu veľkú inováciu z pozície Cocacoly, veď podobných obalov je na trhu množstvo.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.