Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Hrozí, že škatuľky cigariet sa pre kolíziu predpisov zväčšia. Riešenie viazne

Nové upozornenia o obsahu plastov tlačia tabakové spoločnosti k zväčšeniu škatuliek. Riešením môže byť zmenšenie kolkov, dotknuté ministerstva však zatiaľ nenašli zhodu.

cigarety

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Nové environmentálne pravidlá, ktorých cieľom má byť zníženie tvorby odpadu z jednorazových plastov, môžu už o niekoľko mesiacov priniesť nezamýšľaný odpad. Viac odpadu.

Smernica o jednorazových plastoch zavádza pre výrobcov tabakových výrobkov povinnosť uvádzať na obaloch cigariet upozornenie na prítomnosť plastov v cigaretových filtroch. Dotknutí výrobcovia však varujú, že na Slovensku nie je možné označenie umiestniť plne v súlade s nariadením EÚ, pretože predpísané umiestnenie nového upozornenia sa kvôli veľkosti daňovej kontrolnej známky nezmestí na zadnú stranu škatuliek, kde sa vo väčšine prípadov kolky nachádzajú.

Na Odpady-portal.sk sme sa téme podrobnejšie venovali v článku začiatkom minulého týždňa. Envirorezort medzičasom vydal stanovisko, v ktorom nevylúčil úpravu prechodných ustanovení týkajúcich sa nového označovania. Zhodu na riešení však dotknuté strany stále nenašli.

Rokovania zatiaľ bez výsledku

Riešenie problému má v rukách trojica vládnych rezortov. Obaly tabakových výrobkov totiž musia povinne zahŕňať tri druhy označení.

Kým nové upozornenia o obsahu plastov spadajú do pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), umiestňovanie daňových kontrolných známok na obaly cigariet má v rukách Ministerstvo financií SR (MF SR) a ďalší typ označení, ktoré sa musia na obaloch cigariet nachádzať, zdravotné varovania, sú agendou rezortu zdravotníctva.

Zástupcovia tabakových spoločností preto v súčasnosti rokujú s predstaviteľmi troch ministerstiev. Nové upozornenie na obsah plastov v cigaretových filtroch by na obaloch cigariet malo pribudnúť už od júla 2021. Rokovania však zatiaľ k riešeniu nedospeli.

„Vzhľadom k tomu, že diskusia na túto tému s Ministerstvom životného prostredia SR, ako s gestorom novej európskej úpravy, Ministerstvom zdravotníctva SR ako aj zástupcami tabakového priemyslu ešte prebieha, je v tejto chvíli predčasné vyjadriť sa k definitívnemu riešeniu,“ reagoval na otázky Odpady-portal.sk tlačový odbor MF SR.

MŽP SR pripúšťa prechodné obdobie

Pokračovanie rokovaní medzi výrobcami cigariet a vládnymi rezortmi potvrdilo aj MŽP SR. Urobilo tak v rámci vyhodnocovania pripomienkového konania k ostatnému návrhu novely zákona o odpadoch. To sa skončilo už 4. januára 2021, pričom MŽP SR doplnilo svoje reakcie k jednotlivým pripomienkam vo štvrtok 11. marca.

Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) v jednej zo svojich pripomienok k novému označovaniu tabakových výrobkov navrhlo, aby pre dotknutých výrobcov platilo prechodné obdobie 12 kalendárnych mesiacov, počas ktorých by za prípadné nedodržanie povinnosti nemali byť sankcionovaní.

Tým by podľa SZZV vznikol časový priestor na to, aby tabakové spoločnosti s vládnymi rezortmi našli riešenie, ako vyhovieť všetkým predpisom a zároveň nezväčšovať škatuľky cigariet. 

MIM Esona 2

„Takéto posunutie účinnosti by nielen poskytlo dostatok času na prípravu pre priemysel, ale zároveň by výrazne obmedzilo plytvanie a tvorbu odpadu, pretože by to umožnilo využitie už vytlačených obalov,“ uviedlo SZZV.

Envirorezort v reakcii na pripomienku SZZV poskytnutie prechodného obdobia pripustil, s konkrétnym riešením však neprišiel.

„MŽP SR sa v rámci hľadania schodného riešenia snaží vyjsť maximálne v ústrety výrobcom tabakových výrobkov, najmä úpravou prechodného ustanovenia, súčasne za plného dodržiavania novej európskej environmentálnej legislatívy týkajúcej sa povinného označovania tabakových výrobkov,“ reagovalo ministerstvo.

Riešením môžu byť menšie kolky

Kým zmena rozmerov či umiestnenia zdravotných alebo nových environmentálnych upozornení by bola zložitá, pretože požiadavky na tieto označenia vyplývajú z legislatívy EÚ, schodnejšiu cestu výrobcovia vidia v zmene požiadaviek na daňové kontrolné známky. V tomto prípade by postačovala úprava predpisov na národnej úrovni.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.