NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Hrozí, že škatuľky cigariet sa pre kolíziu predpisov zväčšia. Riešenie viazne

Nové upozornenia o obsahu plastov tlačia tabakové spoločnosti k zväčšeniu škatuliek. Riešením môže byť zmenšenie kolkov, dotknuté ministerstva však zatiaľ nenašli zhodu.

cigarety

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Nové environmentálne pravidlá, ktorých cieľom má byť zníženie tvorby odpadu z jednorazových plastov, môžu už o niekoľko mesiacov priniesť nezamýšľaný odpad. Viac odpadu.

Smernica o jednorazových plastoch zavádza pre výrobcov tabakových výrobkov povinnosť uvádzať na obaloch cigariet upozornenie na prítomnosť plastov v cigaretových filtroch. Dotknutí výrobcovia však varujú, že na Slovensku nie je možné označenie umiestniť plne v súlade s nariadením EÚ, pretože predpísané umiestnenie nového upozornenia sa kvôli veľkosti daňovej kontrolnej známky nezmestí na zadnú stranu škatuliek, kde sa vo väčšine prípadov kolky nachádzajú.

Na Odpady-portal.sk sme sa téme podrobnejšie venovali v článku začiatkom minulého týždňa. Envirorezort medzičasom vydal stanovisko, v ktorom nevylúčil úpravu prechodných ustanovení týkajúcich sa nového označovania. Zhodu na riešení však dotknuté strany stále nenašli.

Rokovania zatiaľ bez výsledku

Riešenie problému má v rukách trojica vládnych rezortov. Obaly tabakových výrobkov totiž musia povinne zahŕňať tri druhy označení.

Kým nové upozornenia o obsahu plastov spadajú do pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), umiestňovanie daňových kontrolných známok na obaly cigariet má v rukách Ministerstvo financií SR (MF SR) a ďalší typ označení, ktoré sa musia na obaloch cigariet nachádzať, zdravotné varovania, sú agendou rezortu zdravotníctva.

Zástupcovia tabakových spoločností preto v súčasnosti rokujú s predstaviteľmi troch ministerstiev. Nové upozornenie na obsah plastov v cigaretových filtroch by na obaloch cigariet malo pribudnúť už od júla 2021. Rokovania však zatiaľ k riešeniu nedospeli.

„Vzhľadom k tomu, že diskusia na túto tému s Ministerstvom životného prostredia SR, ako s gestorom novej európskej úpravy, Ministerstvom zdravotníctva SR ako aj zástupcami tabakového priemyslu ešte prebieha, je v tejto chvíli predčasné vyjadriť sa k definitívnemu riešeniu,“ reagoval na otázky Odpady-portal.sk tlačový odbor MF SR.

MŽP SR pripúšťa prechodné obdobie

Pokračovanie rokovaní medzi výrobcami cigariet a vládnymi rezortmi potvrdilo aj MŽP SR. Urobilo tak v rámci vyhodnocovania pripomienkového konania k ostatnému návrhu novely zákona o odpadoch. To sa skončilo už 4. januára 2021, pričom MŽP SR doplnilo svoje reakcie k jednotlivým pripomienkam vo štvrtok 11. marca.

Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) v jednej zo svojich pripomienok k novému označovaniu tabakových výrobkov navrhlo, aby pre dotknutých výrobcov platilo prechodné obdobie 12 kalendárnych mesiacov, počas ktorých by za prípadné nedodržanie povinnosti nemali byť sankcionovaní.

Tým by podľa SZZV vznikol časový priestor na to, aby tabakové spoločnosti s vládnymi rezortmi našli riešenie, ako vyhovieť všetkým predpisom a zároveň nezväčšovať škatuľky cigariet. 

MIM / ESONA

„Takéto posunutie účinnosti by nielen poskytlo dostatok času na prípravu pre priemysel, ale zároveň by výrazne obmedzilo plytvanie a tvorbu odpadu, pretože by to umožnilo využitie už vytlačených obalov,“ uviedlo SZZV.

Envirorezort v reakcii na pripomienku SZZV poskytnutie prechodného obdobia pripustil, s konkrétnym riešením však neprišiel.

„MŽP SR sa v rámci hľadania schodného riešenia snaží vyjsť maximálne v ústrety výrobcom tabakových výrobkov, najmä úpravou prechodného ustanovenia, súčasne za plného dodržiavania novej európskej environmentálnej legislatívy týkajúcej sa povinného označovania tabakových výrobkov,“ reagovalo ministerstvo.

Riešením môžu byť menšie kolky

Kým zmena rozmerov či umiestnenia zdravotných alebo nových environmentálnych upozornení by bola zložitá, pretože požiadavky na tieto označenia vyplývajú z legislatívy EÚ, schodnejšiu cestu výrobcovia vidia v zmene požiadaviek na daňové kontrolné známky. V tomto prípade by postačovala úprava predpisov na národnej úrovni.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

X
X
X
X