Recyklovateľných produktov je okolo nás veľa. Treba ich len vidieť a mať nápad | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklovateľných produktov je okolo nás veľa. Treba ich len vidieť a mať nápad

Vynaliezaví košickí gymnazisti využili odpadový vosk z tlačiarní, vyrobili z neho ekologické popisovače na tabule a projekt preniesli do založenia študentskej firmy.

Recyklovateľných produktov je okolo nás mnoho. Treba ich len vidieť a mať nápad

Foto: Scribo

S myšlienkou záchrany planéty analyzovali študenti Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach dva problémy, ktoré vedeli vyriešiť jedným produktom. Voskové tlačiarne ekonomicky výhodnou technológiou tlače produkujú na úradoch veľa voskového odpadu, ktorý bol doteraz nevyužitý. V markeri (popisovači) je použitého 100% takéhoto odpadu, jeho využitie pomáha zabrániť vyhodeniu až 16 ton plastu ročne, ktorý bol doteraz vytváraný používaním klasických fixiek.

Scribo markery

„Ako mladá generácia sa cítime zodpovední za stav našej planéty a rozhodli sme sa pre to niečo urobiť. Vo svojom voľnom čase sme sa rozhodli založiť si študentskú firmu Scribo s cieľom pomôcť spoločnosti a svetu,“ hovoria študenti gymnázia.

Tím študentov so svojím produktom

„Chceme poukázať na dôležitosť ekológie a potrebu využívania recyklovaných materiálov, a aj preto sme sa rozhodli vyrábať voskové markery Scribo. Našou ambíciou je nahradiť zaužívané obyčajné fixky naším produktom - bezodpadovými popisovačmi na bielu tabuľu vyrábaných z recyklovaného vosku,“ pokračujú študenti.

Názov Scribo je odvodený z latinčiny a v preklade znamená „ja píšem“. Nabáda ľudí, aby sa zamysleli, čím píšu a aký to má dopad na okolie. Logo firmy symbolizuje kľúčovú výhodu markerov, ktorou je spotreba celej hmoty pri písaní.

Bezodpadové markery

Produktom firmy sú ekologické popisovače na biele tabule alebo flipcharty. Mohli by nahradiť klasické fixky, ktoré často vysychajú a tvoria veľké množstvo plastového odpadu.

„Nápad pre náš produkt sa spája s príbehom členky tímu, keď jej pri učení doma vyschli všetky fixky a potrebovala niečo, čo vysychať nebude. Preto sme začali hľadať možnosti písania na bielu tabuľu, ktoré by boli navyše aj ekologické,“ rozpráva jedna zo študentiek

Markery sú vyrábané z nezávadného odpadu z voskových tlačiarní, ktorý bol doteraz vyhadzovaný. Voskové tlačiarne sú technológiou rýchleho tlačenia pomocou voskových tyčiniek využívané najmä na úradoch. Ich problémom je, že produkujú voskový, no inak nezávadný odpad, ktorý gymnazisti zbierajú a ďalej využívajú. Na zaistenie najlepších písacích vlastností do vosku pridávajú farbivo, škrob a olej.

Výroba markerov z použitého vosku

Tieto ekologické markery sa pri písaní celé spotrebujú a neprodukujú tým nadbytočný odpad. Navyše nie sú založené na alkoholovej báze, a preto nevysychajú a nezapáchajú. Pri používaní na bielych tabuliach sú zotierateľné aj bez použitia alkoholového prípravku. Na zabezpečenie najlepšieho dojmu pri mazaní je súčasťou balenia aj ručne vyrábaná utierka Scribo.

Scribo študentská firma

Príležitosť na založenie študentskej firmy dostali mladí inovátori v rámci predmetu aplikovanej ekonómie, pod záštitou neziskovej organizácie JA Slovensko, ktorá prebieha na gymnáziu každý rok a je určená študentom tretích ročníkov.

Prvý veľký dosiahnutý míľnik košických gymnazistov nastal uvedením webovej stránky scribo.sk. Tým sa ich nápad rozšíril ďalej a urobil projekt verejným a oficiálnym. Druhý cieľ bol dosiahnutý na začiatku februára, spustením predaja, keď prichádzali prvé objednávky a študenti takmer nestíhali vyrábať ich jedinečné markery.

„Našou ambíciou je postúpiť na súťaž na medzinárodný veľtrh, kde sa stretnú študentské firmy z celej Európy. Veríme, že budeme úspešne reprezentovať naše gymnázium a pokračovať tak v stopách minuloročnej firmy Ren,“ uzatvárajú príbeh úspešní študenti.


Mohlo by vás zaujímať

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Nová prevádzka má oproti manuálnej linke poskytnúť násobne čistejšie vytriedenie.

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Celkové množstvo nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Únie aj z Únie sa od roku 2001 do roku 2019 zdvojnásobilo.