Energetické zhodnocovanie odpadu je udržateľné, odkazujú európski odpadári Komisii | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Energetické zhodnocovanie odpadu je udržateľné, odkazujú európski odpadári Komisii

Zhodnocovanie v zariadeniach na energetické využitie odpadu by malo mať svoje miesto v európskej taxonómii. Ide o udržateľnú investíciu, zdôrazňujú európski odpadári.

Energetické zhodnocovanie odpadu je udržateľné, odkazujú európski odpadári Komisii

Európska federácia pre odpadové hospodárstvo (FEAD), ktorej členmi sú národné asociácie združujúce spoločnosti pôsobiace v oblasti odpadového hospodárstva v 20 členských štátoch EÚ, vyzvala Európsku komisiu na prehodnotenie produkcie energie z odpadu ako činnosti, ktorá pozitívne prispieva k dosiahnutiu cieľov v oblasti zmierňovania zmeny klímy.

S výzvou prišla v reakcii na prijatie delegovaného aktu o taxonómii EÚ v oblasti klímy, ktorého cieľom je vytvorenie klasifikačného systému pre environmentálne udržateľné ekonomické činnosti. EÚ totiž minulý týždeň zverejnila prvý delegovaný akt o udržateľných činnostiach v súvislosti s cieľmi adaptácie a zmierňovania zmeny klímy bez zmienky o energetickom využívaní odpadu.

Federácia tiež vyjadrila sklamanie z toho, ako bolo energetické zhodnocovanie odpadu negatívne vykreslené v paralelných právnych predpisoch, ako sú napríklad nedávno zverejnené technické pokyny k Fondu odolnosti a obnovy EÚ.

Tvrdenia podporila aj právna analýza

FEAD tvrdí, že je potrebné riadne vyhodnotenie podmienok, za ktorých energetického využitie odpadu úspešne prispieva k dosiahnutiu klimatických cieľov.

„Ak máme zavedené vhodné plány odpadového hospodárstva, tak zariadenia na energetické využitie odpadu sú rozhodujúcimi prevádzkami na bezpečné spracovanie nerecyklovateľného odpadu výrobou elektriny a tepla. Ide o potenciál, ktorý by sa inak stratil,“ uviedol Peter Kurth, prezident FEAD.

Zároveň dodáva, že pre recyklačné trhy EÚ je dôležité, aby sa produkcia energie z odpadu považovala za zásadný krok v hierarchii odpadového hospodárstva a naďalej zostala udržateľnou súčasťou reťazca odpadového hospodárstva.

„Dôrazne vyzývame Európsku komisiu, aby sa pozrela na fakty a zhodnotila potenciál tejto kľúčovej činnosti,“ zdôraznil P. Kurth.

 
 

Zostáva vám 63% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.