DTE 2021
REDOX
INISOFT

Energetické zhodnocovanie odpadu je udržateľné, odkazujú európski odpadári Komisii

Zhodnocovanie v zariadeniach na energetické využitie odpadu by malo mať svoje miesto v európskej taxonómii. Ide o udržateľnú investíciu, zdôrazňujú európski odpadári.

Energetické zhodnocovanie odpadu je udržateľné, odkazujú európski odpadári Komisii

Európska federácia pre odpadové hospodárstvo (FEAD), ktorej členmi sú národné asociácie združujúce spoločnosti pôsobiace v oblasti odpadového hospodárstva v 20 členských štátoch EÚ, vyzvala Európsku komisiu na prehodnotenie produkcie energie z odpadu ako činnosti, ktorá pozitívne prispieva k dosiahnutiu cieľov v oblasti zmierňovania zmeny klímy.

S výzvou prišla v reakcii na prijatie delegovaného aktu o taxonómii EÚ v oblasti klímy, ktorého cieľom je vytvorenie klasifikačného systému pre environmentálne udržateľné ekonomické činnosti. EÚ totiž minulý týždeň zverejnila prvý delegovaný akt o udržateľných činnostiach v súvislosti s cieľmi adaptácie a zmierňovania zmeny klímy bez zmienky o energetickom využívaní odpadu.

Federácia tiež vyjadrila sklamanie z toho, ako bolo energetické zhodnocovanie odpadu negatívne vykreslené v paralelných právnych predpisoch, ako sú napríklad nedávno zverejnené technické pokyny k Fondu odolnosti a obnovy EÚ.

Tvrdenia podporila aj právna analýza

FEAD tvrdí, že je potrebné riadne vyhodnotenie podmienok, za ktorých energetického využitie odpadu úspešne prispieva k dosiahnutiu klimatických cieľov.

„Ak máme zavedené vhodné plány odpadového hospodárstva, tak zariadenia na energetické využitie odpadu sú rozhodujúcimi prevádzkami na bezpečné spracovanie nerecyklovateľného odpadu výrobou elektriny a tepla. Ide o potenciál, ktorý by sa inak stratil,“ uviedol Peter Kurth, prezident FEAD.

Zároveň dodáva, že pre recyklačné trhy EÚ je dôležité, aby sa produkcia energie z odpadu považovala za zásadný krok v hierarchii odpadového hospodárstva a naďalej zostala udržateľnou súčasťou reťazca odpadového hospodárstva.

„Dôrazne vyzývame Európsku komisiu, aby sa pozrela na fakty a zhodnotila potenciál tejto kľúčovej činnosti,“ zdôraznil P. Kurth.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Pozrite si, aké zmeny čakajú Operačný program Kvalita životného prostredia.

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Bublinová bariéra dokáže zachytiť plastové zvyšky od jedného milimetra až do jedného metra. Riešenie z dielne holandských výskumníkov môže nájsť uplatnenie aj v ostatných štátoch Únie.

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Okrem auditu v réžii ministerstva životného prostredia Environmentálny fond aktuálne prechádza aj kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu SR.