NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Revolúciu na trh s plastmi by čoskoro mohol priniesť nový polymérový materiál. Jeho výroba je energeticky nenáročná a aj po viacnásobnej recyklácii si uchováva rovnaké vlastnosti.

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Foto: Pexels

Recyklácia v slučke

Plasty sú súčasťou takmer všetkých výrobkov, ktoré denne používame, a veľká časť plastového odpadu, ktorý sa celosvetovo vyprodukuje, putuje priamo na skládku. Tím vedcov z Lawrence Berkeley National Laboratory (ďalej Berkeley Lab – pozn. red.) sa to rozhodol zmeniť.

Pred necelými dvoma rokmi Brett Helms s tímom z Berkeley Lab oznámili, že vynašli nový plast, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť problém s plastovým odpadom. Tento materiál sa nazýva poly(diketoenamín) alebo PDK a má všetky výhodné vlastnosti tradičných plastov, no na rozdiel od nich je možné ho bez straty kvality neobmedzene recyklovať.

Vedecký tím teraz vydal štúdiu, v ktorej modeluje, aké by boli výsledky, ak by výrobcovia začali PDK používať vo veľkom meradle. Plasty na báze PDK by sa mohli rýchlo stať komerčne konkurencieschopnými voči konvenčným plastom a postupom času by výrobky z tohto materiálu mali zlacnieť a zároveň byť udržateľnejšie.

„Plasty od začiatku neboli vyrábané s cieľom recyklovať ich. Potreba recyklácie sa objavila až dlho po ich vzniku. PDK boli od začiatku navrhované s myšlienkou, aby sa dali recyklovať, a tím pracuje na zdokonalení procesu výroby a recyklácie pre PDK tak, aby bol materiál lacný a aby bolo dostatočne ľahké uviesť ho v komerčnom rozsahu v čomkoľvek, od obalov po automobily,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Nemi Vora.

Štúdia predstavuje simuláciu priemyselného zariadenia, ktoré produkuje nové PDK a spracováva odpad PDK na recykláciu, s kapacitou 20 000 ton za rok. Autori vypočítali potrebné chemické vstupy a cenu technológie, ako aj náklady a emisie skleníkových plynov, a potom porovnali svoje zistenia s rovnakými údajmi z výroby konvenčných plastov.

„V dnešnej dobe sa tlačí na prijatie princípov obehového hospodárstva v priemysle. Každý sa snaží recyklovať všetko, čo uvedie na trh. My sme s priemyslom začali dialóg o zavedení stopercentne a donekonečna recyklovateľných plastov a zaregistrovali sme veľký záujem,“ hovorí Nemi Vora.

Lacné a jednoduché riešenie zachováva kvalitu plastu  

K dnešnému dňu sa vyrobilo viac ako 8,3 miliardy ton plastového materiálu a veľká väčšina z tohto objemu skončila na skládkach alebo v spaľovniach odpadu. Iba malá časť plastov sa posiela na mechanickú recykláciu, teda sa roztaví a z masy sa opätovne tvarujú nové výrobky. Prínos tohto postupu je však obmedzený.

Plastový granulát je vyrobený z mnohých identických molekúl, ktoré sa nazývajú monoméry, a ktoré sa spájajú do dlhých reťazcov – polymérov. Aby plast nadobudol rôzne textúry, farby a schopnosti, do granulátu sa pridávajú pigmenty, tepelné stabilizátory a spomaľovače horenia.

Keď sa veľa rôznych plastov roztaví dohromady, polyméry sa zmiešajú s množstvom potenciálne vzájomne nekompatibilných prísad, výsledkom čoho je nový materiál, ktorého kvalita je oproti novo vyrobenému plastu z primárnych surovín oveľa nižšia.

Viac ako jedenkrát sa preto mechanicky recykluje iba menej ako 10 % plastov a recyklovaný plast zvyčajne obsahuje aj nový plast, ktorá kompenzuje zníženú kvalitu recyklátu.

Plastov PDK sa tento problém vôbec nedotýka, keďže polymérový granulát je navrhnutý tak, aby sa po zmiešaní s kyselinou jednoducho rozpadol na jednotlivé monoméry, ktoré je následne možné oddeliť od akýchkoľvek ďalších prísad a zhromaždiť na výrobu nových plastov bez strát na kvalite.

MIM / ESONA

Z predchádzajúceho výskumu tímu vyplynulo, že tento proces chemickej recyklácie nemá veľkú spotrebu energie ani s ním nie sú spojené vysoké emisie oxidu uhličitého a je možné ho opakovať donekonečna, čím sa životný cyklus materiálu uzatvára do slučky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.