Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Revolúciu na trh s plastmi by čoskoro mohol priniesť nový polymérový materiál. Jeho výroba je energeticky nenáročná a aj po viacnásobnej recyklácii si uchováva rovnaké vlastnosti.

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Foto: Pexels

Recyklácia v slučke

Plasty sú súčasťou takmer všetkých výrobkov, ktoré denne používame, a veľká časť plastového odpadu, ktorý sa celosvetovo vyprodukuje, putuje priamo na skládku. Tím vedcov z Lawrence Berkeley National Laboratory (ďalej Berkeley Lab – pozn. red.) sa to rozhodol zmeniť.

Pred necelými dvoma rokmi Brett Helms s tímom z Berkeley Lab oznámili, že vynašli nový plast, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť problém s plastovým odpadom. Tento materiál sa nazýva poly(diketoenamín) alebo PDK a má všetky výhodné vlastnosti tradičných plastov, no na rozdiel od nich je možné ho bez straty kvality neobmedzene recyklovať.

Vedecký tím teraz vydal štúdiu, v ktorej modeluje, aké by boli výsledky, ak by výrobcovia začali PDK používať vo veľkom meradle. Plasty na báze PDK by sa mohli rýchlo stať komerčne konkurencieschopnými voči konvenčným plastom a postupom času by výrobky z tohto materiálu mali zlacnieť a zároveň byť udržateľnejšie.

„Plasty od začiatku neboli vyrábané s cieľom recyklovať ich. Potreba recyklácie sa objavila až dlho po ich vzniku. PDK boli od začiatku navrhované s myšlienkou, aby sa dali recyklovať, a tím pracuje na zdokonalení procesu výroby a recyklácie pre PDK tak, aby bol materiál lacný a aby bolo dostatočne ľahké uviesť ho v komerčnom rozsahu v čomkoľvek, od obalov po automobily,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Nemi Vora.

Štúdia predstavuje simuláciu priemyselného zariadenia, ktoré produkuje nové PDK a spracováva odpad PDK na recykláciu, s kapacitou 20 000 ton za rok. Autori vypočítali potrebné chemické vstupy a cenu technológie, ako aj náklady a emisie skleníkových plynov, a potom porovnali svoje zistenia s rovnakými údajmi z výroby konvenčných plastov.

„V dnešnej dobe sa tlačí na prijatie princípov obehového hospodárstva v priemysle. Každý sa snaží recyklovať všetko, čo uvedie na trh. My sme s priemyslom začali dialóg o zavedení stopercentne a donekonečna recyklovateľných plastov a zaregistrovali sme veľký záujem,“ hovorí Nemi Vora.

Lacné a jednoduché riešenie zachováva kvalitu plastu  

K dnešnému dňu sa vyrobilo viac ako 8,3 miliardy ton plastového materiálu a veľká väčšina z tohto objemu skončila na skládkach alebo v spaľovniach odpadu. Iba malá časť plastov sa posiela na mechanickú recykláciu, teda sa roztaví a z masy sa opätovne tvarujú nové výrobky. Prínos tohto postupu je však obmedzený.

Plastový granulát je vyrobený z mnohých identických molekúl, ktoré sa nazývajú monoméry, a ktoré sa spájajú do dlhých reťazcov – polymérov. Aby plast nadobudol rôzne textúry, farby a schopnosti, do granulátu sa pridávajú pigmenty, tepelné stabilizátory a spomaľovače horenia.

Keď sa veľa rôznych plastov roztaví dohromady, polyméry sa zmiešajú s množstvom potenciálne vzájomne nekompatibilných prísad, výsledkom čoho je nový materiál, ktorého kvalita je oproti novo vyrobenému plastu z primárnych surovín oveľa nižšia.

Viac ako jedenkrát sa preto mechanicky recykluje iba menej ako 10 % plastov a recyklovaný plast zvyčajne obsahuje aj nový plast, ktorá kompenzuje zníženú kvalitu recyklátu.

Plastov PDK sa tento problém vôbec nedotýka, keďže polymérový granulát je navrhnutý tak, aby sa po zmiešaní s kyselinou jednoducho rozpadol na jednotlivé monoméry, ktoré je následne možné oddeliť od akýchkoľvek ďalších prísad a zhromaždiť na výrobu nových plastov bez strát na kvalite.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Z predchádzajúceho výskumu tímu vyplynulo, že tento proces chemickej recyklácie nemá veľkú spotrebu energie ani s ním nie sú spojené vysoké emisie oxidu uhličitého a je možné ho opakovať donekonečna, čím sa životný cyklus materiálu uzatvára do slučky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.