NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Revolúciu na trh s plastmi by čoskoro mohol priniesť nový polymérový materiál. Jeho výroba je energeticky nenáročná a aj po viacnásobnej recyklácii si uchováva rovnaké vlastnosti.

Nekonečne recyklovateľné plasty máme na dosah, odkazujú vedci

Foto: Pexels

Recyklácia v slučke

Plasty sú súčasťou takmer všetkých výrobkov, ktoré denne používame, a veľká časť plastového odpadu, ktorý sa celosvetovo vyprodukuje, putuje priamo na skládku. Tím vedcov z Lawrence Berkeley National Laboratory (ďalej Berkeley Lab – pozn. red.) sa to rozhodol zmeniť.

Pred necelými dvoma rokmi Brett Helms s tímom z Berkeley Lab oznámili, že vynašli nový plast, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť problém s plastovým odpadom. Tento materiál sa nazýva poly(diketoenamín) alebo PDK a má všetky výhodné vlastnosti tradičných plastov, no na rozdiel od nich je možné ho bez straty kvality neobmedzene recyklovať.

Vedecký tím teraz vydal štúdiu, v ktorej modeluje, aké by boli výsledky, ak by výrobcovia začali PDK používať vo veľkom meradle. Plasty na báze PDK by sa mohli rýchlo stať komerčne konkurencieschopnými voči konvenčným plastom a postupom času by výrobky z tohto materiálu mali zlacnieť a zároveň byť udržateľnejšie.

„Plasty od začiatku neboli vyrábané s cieľom recyklovať ich. Potreba recyklácie sa objavila až dlho po ich vzniku. PDK boli od začiatku navrhované s myšlienkou, aby sa dali recyklovať, a tím pracuje na zdokonalení procesu výroby a recyklácie pre PDK tak, aby bol materiál lacný a aby bolo dostatočne ľahké uviesť ho v komerčnom rozsahu v čomkoľvek, od obalov po automobily,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Nemi Vora.

Štúdia predstavuje simuláciu priemyselného zariadenia, ktoré produkuje nové PDK a spracováva odpad PDK na recykláciu, s kapacitou 20 000 ton za rok. Autori vypočítali potrebné chemické vstupy a cenu technológie, ako aj náklady a emisie skleníkových plynov, a potom porovnali svoje zistenia s rovnakými údajmi z výroby konvenčných plastov.

„V dnešnej dobe sa tlačí na prijatie princípov obehového hospodárstva v priemysle. Každý sa snaží recyklovať všetko, čo uvedie na trh. My sme s priemyslom začali dialóg o zavedení stopercentne a donekonečna recyklovateľných plastov a zaregistrovali sme veľký záujem,“ hovorí Nemi Vora.

Lacné a jednoduché riešenie zachováva kvalitu plastu  

K dnešnému dňu sa vyrobilo viac ako 8,3 miliardy ton plastového materiálu a veľká väčšina z tohto objemu skončila na skládkach alebo v spaľovniach odpadu. Iba malá časť plastov sa posiela na mechanickú recykláciu, teda sa roztaví a z masy sa opätovne tvarujú nové výrobky. Prínos tohto postupu je však obmedzený.

Plastový granulát je vyrobený z mnohých identických molekúl, ktoré sa nazývajú monoméry, a ktoré sa spájajú do dlhých reťazcov – polymérov. Aby plast nadobudol rôzne textúry, farby a schopnosti, do granulátu sa pridávajú pigmenty, tepelné stabilizátory a spomaľovače horenia.

Keď sa veľa rôznych plastov roztaví dohromady, polyméry sa zmiešajú s množstvom potenciálne vzájomne nekompatibilných prísad, výsledkom čoho je nový materiál, ktorého kvalita je oproti novo vyrobenému plastu z primárnych surovín oveľa nižšia.

Viac ako jedenkrát sa preto mechanicky recykluje iba menej ako 10 % plastov a recyklovaný plast zvyčajne obsahuje aj nový plast, ktorá kompenzuje zníženú kvalitu recyklátu.

Plastov PDK sa tento problém vôbec nedotýka, keďže polymérový granulát je navrhnutý tak, aby sa po zmiešaní s kyselinou jednoducho rozpadol na jednotlivé monoméry, ktoré je následne možné oddeliť od akýchkoľvek ďalších prísad a zhromaždiť na výrobu nových plastov bez strát na kvalite.

INISOFT

Z predchádzajúceho výskumu tímu vyplynulo, že tento proces chemickej recyklácie nemá veľkú spotrebu energie ani s ním nie sú spojené vysoké emisie oxidu uhličitého a je možné ho opakovať donekonečna, čím sa životný cyklus materiálu uzatvára do slučky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.