NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

PDK: Nový typ plastu, ktorý je recyklovateľný donekonečna

Americkí vedci vyvinuli nový plastový polymér, ktorý je možné jednoducho rozložiť a znovu vybudovať na molekulárnej úrovni.

PDK: Nový typ plastu, ktorý je recyklovateľný donekonečna

Foto: Wikimedia Commons

Chemici sa už celé desaťročia snažia realizovať to, aby plast neskončil na jednosmernej ceste na skládku. V Európe sa recykluje aj napriek výraznému pokroku v súčasnosti len 42 % plastového odpadu. Z recyklovaných produktov a materiálov pochádza len asi 12 % surovinových zdrojov.

V súčasnosti je miera recyklácie na Slovensku jedna z najhorších v EÚ, až 2/3 odpadu končí na skládkach. Okrem problémov s financovaním je hlavným vinníkom nedostatok osvety a neúčinný systém triedenia.

Príčinou nízkej miery recyklácie je však okrem vyššie uvedených faktorov aj to, že niektoré plasty sa ťažko recyklujú.

To výrazne obmedzuje spôsob, ako ich môžeme opätovne použiť v nových výrobkoch. Ide napríklad o tvrdé termosetové plastové hračky, či plastové kuchynské náradie.

Plasty obsahujú rôzne prísady, ako sú farbivá, plnivá alebo spomaľovače horenia. To dáva plastom rozmanité vlastnosti, ktoré umožňujú používať ich na čokoľvek od nákupných tašiek až po oblečenie, riady, či nábytok.

Kvôli aditívam však možno len veľmi málo plastov recyklovať bez straty pôvodných vlastností alebo estetiky.

Podľa údajov americkej Agentúry na ochranu životného prostredia sa dokonca aj recyklovateľný plast - PET (polyetyléntereftalát) recykluje len v množstve 20 - 30 %, pričom zvyšok zvyčajne putuje do spaľovní alebo skládok, kde sa materiál bohatý na uhlík rozkladá po stáročia.

Výskumní pracovníci urobili určitý pokrok v prepracovaní termosetových plastov, aby sa stali recyklovateľnými. Avšak aby sa skutočne vyriešila rastúca kríza v oblasti plastov, je nutné tento proces čo najviac zjednodušiť a nový typ plastov má potenciál týmto požiadavkám vyhovieť.


Monoméry plastu PDK je možné izolovať a zbaviť ich aditív jednoduchým rozpustením vo vysoko kyslom roztoku. Foto: Christensen a kol./Berkeley Lab


Vedci v Lawrence Berkeley National Laboratory na americkom ministerstve energetiky navrhli nový druh plastového polyméru, ktorý sa dá rozložiť a znovu vybudovať ako stavebnica Lego. Informoval o tom portál Science Alert.

Materiál môže byť rozobratý na jednotlivé časti na molekulárnej úrovni a potom znovu zostavený do iného tvaru, textúry a farby znova a znova bez straty kvality. 

Nový polymér, nazývaný polydiketoenamín alebo PDK bol uvedený v časopise Nature Chemistry.


Jeho stavebným blokom je monomér nazvaný diketoenamín, čo je zlúčenina vytvorená naviazaním triketónu na amín. Túto väzbu môžno ľahko rozpustiť s viac ako 12-hodinovým namáčaním v silne kyslom kúpeli.

S PDK sú nemenné väzby konvenčných plastov nahradené reverzibilnými väzbami, ktoré umožňujú efektívnejšie recyklovať plast," povedal pre centrum správ Berkeley Lab chemik a vedúci tímu Brett Helms.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.