NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

PDK: Nový typ plastu, ktorý je recyklovateľný donekonečna

Americkí vedci vyvinuli nový plastový polymér, ktorý je možné jednoducho rozložiť a znovu vybudovať na molekulárnej úrovni.

PDK: Nový typ plastu, ktorý je recyklovateľný donekonečna

Foto: Wikimedia Commons

Chemici sa už celé desaťročia snažia realizovať to, aby plast neskončil na jednosmernej ceste na skládku. V Európe sa recykluje aj napriek výraznému pokroku v súčasnosti len 42 % plastového odpadu. Z recyklovaných produktov a materiálov pochádza len asi 12 % surovinových zdrojov.

V súčasnosti je miera recyklácie na Slovensku jedna z najhorších v EÚ, až 2/3 odpadu končí na skládkach. Okrem problémov s financovaním je hlavným vinníkom nedostatok osvety a neúčinný systém triedenia.

Príčinou nízkej miery recyklácie je však okrem vyššie uvedených faktorov aj to, že niektoré plasty sa ťažko recyklujú.

To výrazne obmedzuje spôsob, ako ich môžeme opätovne použiť v nových výrobkoch. Ide napríklad o tvrdé termosetové plastové hračky, či plastové kuchynské náradie.

Plasty obsahujú rôzne prísady, ako sú farbivá, plnivá alebo spomaľovače horenia. To dáva plastom rozmanité vlastnosti, ktoré umožňujú používať ich na čokoľvek od nákupných tašiek až po oblečenie, riady, či nábytok.

Kvôli aditívam však možno len veľmi málo plastov recyklovať bez straty pôvodných vlastností alebo estetiky.

Podľa údajov americkej Agentúry na ochranu životného prostredia sa dokonca aj recyklovateľný plast - PET (polyetyléntereftalát) recykluje len v množstve 20 - 30 %, pričom zvyšok zvyčajne putuje do spaľovní alebo skládok, kde sa materiál bohatý na uhlík rozkladá po stáročia.

Výskumní pracovníci urobili určitý pokrok v prepracovaní termosetových plastov, aby sa stali recyklovateľnými. Avšak aby sa skutočne vyriešila rastúca kríza v oblasti plastov, je nutné tento proces čo najviac zjednodušiť a nový typ plastov má potenciál týmto požiadavkám vyhovieť.


Monoméry plastu PDK je možné izolovať a zbaviť ich aditív jednoduchým rozpustením vo vysoko kyslom roztoku. Foto: Christensen a kol./Berkeley Lab


Vedci v Lawrence Berkeley National Laboratory na americkom ministerstve energetiky navrhli nový druh plastového polyméru, ktorý sa dá rozložiť a znovu vybudovať ako stavebnica Lego. Informoval o tom portál Science Alert.

Materiál môže byť rozobratý na jednotlivé časti na molekulárnej úrovni a potom znovu zostavený do iného tvaru, textúry a farby znova a znova bez straty kvality. 

Nový polymér, nazývaný polydiketoenamín alebo PDK bol uvedený v časopise Nature Chemistry.


Jeho stavebným blokom je monomér nazvaný diketoenamín, čo je zlúčenina vytvorená naviazaním triketónu na amín. Túto väzbu môžno ľahko rozpustiť s viac ako 12-hodinovým namáčaním v silne kyslom kúpeli.

S PDK sú nemenné väzby konvenčných plastov nahradené reverzibilnými väzbami, ktoré umožňujú efektívnejšie recyklovať plast," povedal pre centrum správ Berkeley Lab chemik a vedúci tímu Brett Helms.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.