NATUR-PACK

KOSIT chce rozšíriť košické zariadenie na energetické využitie odpadov o novú linku

Výstavba novej linky by sa mala začať v roku 2023, KOSIT ju zamýšľa vybudovať v rámci existujúceho zariadenia.

KOSIT chce rozšíriť košické zariadenie na energetické využitie odpadov o novú linku
Zariadenie na energetické využitie odpadov spoločnosti KOSIT v Košiciach / Foto: Odpady-portal.sk

Zariadenie na energetické využitie odpadov (ZEVO) spoločnosti KOSIT, ktoré v súčasnosti tvoria dve spaľovacie linky, sa rozrastie o novú linku s kapacitou do 100 000 ton nie nebezpečných odpadov ročne.

Počíta s tým zámer spoločnosti zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

ZEVO, Košice | Foto: Odpady-portal.sk 

Vzniknú aj voľné kapacity

Košické ZEVO v súčasnosti disponuje dvoma spaľovacími linkami označovanými ako kotol K1 a kotol K2 s projektovanou spracovateľskou kapacitou maximálne 10 ton / hod. (K1), resp. 9,6 ton / hod. (K2).

K týmto linkám má podľa zámeru KOSIT-u pribudnúť nová spaľovacia linka s označením K3, ktorá bude rovnako určená pre energetické zhodnocovanie odpadov, a to so spracovateľskou kapacitou 12,5 ton / hod. pri predpokladanej výhrevnosti odpadu 9,5 MJ/kg.

Ako hlavný dôvod, prečo treba existujúce ZEVO rozšíriť o novú linku, KOSIT uvádza potrebu doplniť skladbu kotlov v prevádzke ZEVO tak, aby bolo možné pružne reagovať na potreby opráv a rekonštrukcii existujúcich kotlov K1 a K2.

Nový kotol má aj počas období opráv zabezpečiť kontinuálnu prevádzku ZEVO, ktoré poskytuje zhodnocovanie odpadu najmä pre mestá Košice a Prešov.

ZEVO, Košice | Foto: Odpady-portal.sk 

„Predkladaný návrh súčasne vytvorí do budúcnosti aj dostatočné voľné kapacity pre energetické zhodnocovanie záujmových odpadov s ohľadom na ich neustále rastúcu produkciu, a to aj napriek zvyšujúcim sa požiadavkám na mieru vytriedenia odpadu vhodného na recykláciu (65 % pre rok 2035) v kontexte súbežnej požiadavky na obmedzovanie skládkovania odpadov,“ uvádza KOSIT vo svojom zámere.

Okrem spomínaných kotlov K1 a K2 košické ZEVO už v súčasnosti zahŕňa tiež pracoviská na triedenie a úpravu odpadov, ktoré poslúžia aj pre novú linku. Ide, napríklad, triediacu linku a lisovanie odpadov, pracovisku zberu opotrebovaných olejov, pracovisko pre uskladnenie a triedenie elektroodpadu či pracovisko pre nakladanie so sklom.

Využijú nie nebezpečný odpad

Linku nového kotla K3 KOSIT plánuje vybudovať na voľnej spevnenej ploche, ktorá sa v rámci ZEVO v súčasnosti využíva na skladovanie podrveného objemného odpadu. Nová linka má okrem iného pozostávať zo zásobníka odpadu, výsypnej haly, kotolne, objektu popolčekového a škvarového hospodárstva, objektu čistenia spalín, nového komína s výškou 65 metrov, strojovne, transformovne či novej prevádzkovej budovy.

Technické riešenie novej linky sa bude oproti v súčasnosti prevádzkovaným kotlom líšiť.

ZEVO, Košice | Foto: Odpady-portal.sk

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)