V lužných lesoch zriadili dočasné stojiská na vyzbieraný odpad. Najväčšia akcia svojho druhu potrvá do pondelka 6. júna.
Obyvatelia Bratislavy, ktorým záleží na stave prírody v hlavnom meste, majú príležitosť spojiť príjemné s užitočným. V čase od piatku 28. mája do nedele 6. júna môžu využiť počas prechádzky v chránených areáloch Hrabiny, Soví les a Pečniansky les na viacerých miestach pripravené vrecia a rukavice a pomôcť vyčistiť tieto prírodne lokality od nahromadených odpadkov.
Počas najväčšej organizovanej akcie tohto druhu v lužných lesoch Bratislavy budú zriadené aj dočasné stojiská na vyzbieraný odpad a po skončení bude zabezpečený jeho odvoz, separácia a likvidácia.
Podujatie s názvom Vrece za vrecom vyčistíme Pečniansky les, Soví les a Hrabiny pre verejnosť pripravili mesto Bratislava a VÚB Banka. Na projekte sa okrem nich podieľa zberová spoločnosť OLO a organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.
Tím NATUR-PACKu sa do aktivity zapojil s iniciatívou MIESTA PREČ, v rámci ktorej spoločne s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky a Slovakia Going Zero Waste upozorňujú na miesta, kde končia odpady z domácností.
Ako to funguje
Stále krajšie jarné počasie láka tráviť čas v prírode. Bratislavčania a Bratislavčanky môžu prechádzky zároveň spojiť s účasťou na projekte „Vrece za vrecom“ a pridať sa k iniciatíve, ktorej cieľom je vyčistiť pre mnohých menej známe časti lužných lesov na petržalskej strane Dunaja.
Akcia prebieha na území Pečnianskeho lesa (za mostom Lafranconi), Sovieho lesa (od mosta Apollo k Ekonomickej univerzite) a lesa Hrabiny (za Ekonomickou univerzitou smerom k Dunaju).
Foto: Mesto Bratislava / VÚB
Ak sa do nedele 6. júna vyberiete do niektorej z týchto lokalít, na vybraných miestach nájdete informačné tabule spolu s pripravenými vrecami a rukavicami, vyrobenými z recyklovaných materiálov. Tie sú na jednotlivých miestach pravidelne dopĺňané a k dispozícii na použitie.
Monitorované dočasné stojiská odpadu sú k dispozícii na celkovo štyroch miestach.
Zloženie odpadu budú analyzovať
Lokality lužných lesov, ktoré bratislavský magistrát v spolupráci s VÚB vybral pre tento originálny komunitný projekt, patria medzi lesy dlhodobo najviac vystavené problému znečistenia odpadom.
„Okrem toho, že čokoľvek na zemi tu rýchlo pohltí hustá vegetácia, sa sem z času na čas dostane aj odpad prinesený povodňovou vodou,“ hovorí Andrej Kovarik, splnomocnenec primátora Bratislavy pre životné prostredie.
„Tešíme sa záujmu zorganizovať tento projekt – najmä zo strany VÚB, ktorá prišla so samotnou iniciatívou, pomôže zabezpečiť projekt kompletne po materiálnej stránke a zapojí sa aj dobrovoľníckou prácou. Ruku k dielu pridajú aj experti z organizácie NATUR-PACK, ktorí sa postarajú o podrobnú analýzu pozbieraných odpadov, a tak budeme presne vedieť, čo všetko skončilo namiesto triedeného zberu v prírode.“
Mesto Bratislava, ktoré sa rozhodlo myšlienku tohto komunitného čistenia lužných lesov zastrešiť, zapojilo do projektu aj mestskú organizáciu OLO. Tá sa postará hneď o odvoz nazbieraného odpadu. Projekt podporuje aj Bratislavské dobrovoľnícke centrum.
„Sme presvedčení že v našom meste žije veľa ľudí, ktorí sú ochotní robiť niečo pre prírodu – hoci len podujať sa na takú maličkosť, akou je zber odpadkov. Väčšinou nám to však pri prechádzkach ani nenapadne a už vôbec nemáme po ruke napríklad vrece či rukavice na zbieranie,“ priblížila Martina Hrivnáková, riaditeľka korporátnej a marketingovej komunikácie VÚB banky.
Dobrovoľníci z VÚB | Foto: NATUR-PACK
„Rozhodli sme sa preto vzájomne si pomôcť a prišli sme s nápadom, ako toto všetko zabezpečiť. K spoločnému dielu pre zelenšiu Bratislavu pozývame všetkých - od rodín, skupín priateľov, až po väčšie tímy dobrovoľníkov. Naša partia z práce v rámci Dňa dobrovoľníctva nebude pri štarte tohto 10-dňového enviro-maratónu chýbať,“ doplnila M. Hrivnáková.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.