Výskumníci z Česka však očakávajú, že trh a dopyt si s týmto problémom časom poradia.
Denne sa vyprodukujú milióny rúšok a respirátorov a plast, z ktorého sú vyrobené, sa dokáže rozložiť v lepšom prípade až za desiatky rokov. Vedci z Fakulty strojnej a Fakulty textilnej v rámci Technickej univerzity v Liberci (TUL) však ponúkajú riešenie – rúška a respirátory z kyseliny mliečnej.
„Je to látka, ktorú dôverne pozná aj naše telo. Kyselina mliečna sa nám pri väčšej námahe bežne vyplavuje zo svalov, čím bráni ich preťaženiu. Telo ju dokáže ľahko odbúrať a rovnako tak aj príroda. Po použití môžete takéto rúško s pokojom vyhodiť do kompostu,“ hovorí Petr Louda, vedúci katedry materiálu Fakulty strojné TUL.
Zároveň dodáva, že polypropylén, ktorý je hlavným materiálom väčšiny bežne vyrábaných chirurgických rúšok alebo respirátorov, sa v prírode rozkladá desiatky a možno aj stovky rokov. S kyselinou mliečnou je celý proces rýchlejší, avšak záleží to aj od prostredia. Vplyv má predovšetkým množstvo slnečného žiarenia, vlhkosť a pôsobenie organizmov.
„Rúška z kyseliny mliečnej pohodené do tieňa v lese pod kameň sa budú rozkladať tiež veľmi dlho,“ konštatuje profesor P. Louda.
Využívajú elektrostatické zvlákňovanie
Inšpiráciu pre nový typ rúška našli českí vedci v oblasti medicíny, kde sa biodegradovateľné materiály bežne používajú napríklad na výrobu chirurgických nití.
Podľa výskumníkov z Liberca výroba účinného filtračného materiálu v laboratórnych podmienkach prináša sľubné výsledky. Kyselinu polymliečnu, ktorá je z chemického hľadiska dlhším reťazcom kyseliny mliečnej, spracovávajú odborníci z textilnej fakulty elektrostatickým zvlákňovaním na východiskový materiál – nanotextíliu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.