Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Upravená baktéria premieňa plastové fľaše na vanilkovú arómu

Vedci zo škótskej univerzity modifikovali baktériu E. coli tak, že dokáže transformovať PET na vanilín. Z odpadu sa tak môže stať hodnotná komodita.

Upravená baktéria premieňa plastové fľaše na vanilkovú arómu

Foto: Pexels

Geneticky upravená baktéria

Vedci zistili, že bežná baktéria E. coli môže byť kľúčom k udržateľnému spôsobu premeny plastov, ktoré sa po použití spotrebiteľom stávajú odpadom, na vanilín, ktorý je hlavnou zložkou extraktu z vanilkových bôbov a tvorí charakteristickú chuť a vôňu vanilky.

Odborníci tvrdia, že takáto transformačná metóda by mohla posilniť obehové hospodárstvo, ktorého cieľom je predchádzať vzniku odpadu a udržiavať výrobky a materiály čo najdlhšie v obehu. Zároveň je reakciou na naliehavú potrebu vyvinúť nové spôsoby recyklácie polyetyléntereftalátu (PET) – pevného a ľahkého plastu, ktorý sa vyrába z neobnoviteľných materiálov, predovšetkým z ropy.

Celosvetovo sa ročne vyprodukuje približne 50 miliónov ton PET odpadu, s čím súvisia ekonomické a environmentálne dopady. Recyklácia PET je možná, no výsledkom súčasných recyklačných procesov sú stále výrobky, ktoré môžu ďalej prispievať k plastovému znečisteniu.

Riešenie tohto problému v novej štúdii predstavujú vedci z Edinburskej univerzity, ktorí laboratórne vyvinuli baktériu E. coli a pomocou sledu chemických reakcií ju použili na transformáciu kyseliny tereftalovej, molekuly získanej z PET, na vysoko hodnotnú zlúčeninu vanilínu.

Vanilín z kyseliny tereftalovej

Vedcom sa prostredníctvom geneticky upravenej baktérie podarilo premeniť plastové fľaše na vanilkovú arómu. Prvýkrát tak bola z odpadového plastu vyrobená hodnotná chemikália.

Upcyklácia plastových fliaš na výnosnejšie materiály by mohla zefektívniť recyklačný proces, keďže v súčasnosti plasty ako materiál po jednom použití strácajú 95 % svojej hodnoty.

Výskumníci už dávnejšie vyvinuli mutantné enzýmy, ktoré rozkladajú polyetyléntereftalát na jeho základné stavebné jednotky, teda kyselinu tereftalovú. V rámci nového výskumu dokázali použiť mikróby na premenu kyseliny tereftalovej na vanilín.

Fungovanie postupu tím ilustroval premenou použitej plastovej fľaše na vanilín pridaním E. coli do plastového odpadu. Mikróby na deň zahriali na teplotu 37 °C pri rovnakých podmienkach, ako sa varí pivo. Prostredníctvom tohto procesu sa na vanilín transformovalo 79 % kyseliny tereftalovej.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.