Vedci zo škótskej univerzity modifikovali baktériu E. coli tak, že dokáže transformovať PET na vanilín. Z odpadu sa tak môže stať hodnotná komodita.
Geneticky upravená baktéria
Vedci zistili, že bežná baktéria E. coli môže byť kľúčom k udržateľnému spôsobu premeny plastov, ktoré sa po použití spotrebiteľom stávajú odpadom, na vanilín, ktorý je hlavnou zložkou extraktu z vanilkových bôbov a tvorí charakteristickú chuť a vôňu vanilky.
Odborníci tvrdia, že takáto transformačná metóda by mohla posilniť obehové hospodárstvo, ktorého cieľom je predchádzať vzniku odpadu a udržiavať výrobky a materiály čo najdlhšie v obehu. Zároveň je reakciou na naliehavú potrebu vyvinúť nové spôsoby recyklácie polyetyléntereftalátu (PET) – pevného a ľahkého plastu, ktorý sa vyrába z neobnoviteľných materiálov, predovšetkým z ropy.
Celosvetovo sa ročne vyprodukuje približne 50 miliónov ton PET odpadu, s čím súvisia ekonomické a environmentálne dopady. Recyklácia PET je možná, no výsledkom súčasných recyklačných procesov sú stále výrobky, ktoré môžu ďalej prispievať k plastovému znečisteniu.
Riešenie tohto problému v novej štúdii predstavujú vedci z Edinburskej univerzity, ktorí laboratórne vyvinuli baktériu E. coli a pomocou sledu chemických reakcií ju použili na transformáciu kyseliny tereftalovej, molekuly získanej z PET, na vysoko hodnotnú zlúčeninu vanilínu.
Vanilín z kyseliny tereftalovej
Vedcom sa prostredníctvom geneticky upravenej baktérie podarilo premeniť plastové fľaše na vanilkovú arómu. Prvýkrát tak bola z odpadového plastu vyrobená hodnotná chemikália.
Upcyklácia plastových fliaš na výnosnejšie materiály by mohla zefektívniť recyklačný proces, keďže v súčasnosti plasty ako materiál po jednom použití strácajú 95 % svojej hodnoty.
Výskumníci už dávnejšie vyvinuli mutantné enzýmy, ktoré rozkladajú polyetyléntereftalát na jeho základné stavebné jednotky, teda kyselinu tereftalovú. V rámci nového výskumu dokázali použiť mikróby na premenu kyseliny tereftalovej na vanilín.
Fungovanie postupu tím ilustroval premenou použitej plastovej fľaše na vanilín pridaním E. coli do plastového odpadu. Mikróby na deň zahriali na teplotu 37 °C pri rovnakých podmienkach, ako sa varí pivo. Prostredníctvom tohto procesu sa na vanilín transformovalo 79 % kyseliny tereftalovej.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.