NATUR-PACK

Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum

Súčasné kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov envirorezort považuje za dostatočné.

Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum
Podpis memoranda MŽP SR a ZVC SR / Foto: MŽP SR

Vodná stavba Ružín v kaňonovitom údolí Hornádu je jednou z najznečistenejších území, kde vodohospodári a občianski aktivisti každoročne vyzbierajú stovky ton odpadu, s prevažným zastúpením plastu. 

Na tomto mieste minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v apríli ohlásil najväčší enviroprojekt svojho rezortu v oblasti odpadov. V piatok 18. júna 2021 sa na miesto vrátil, aby za prítomnosti predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) podpísal memorandum o spolupráci so slovenskými cementármi.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) si od dohody so Zväzom výrobcov cementu SR (ZVC SR) sľubuje, že odpad z ružínskej priehrady, ale aj iných vodných tokov či prírody neskončí na skládke, ale zhodnotí sa v cementárňach.

Podpis memoranda ministerstvo vníma ako začiatok nove éry spolupráce, ktorej cieľom bude nastaviť pravidlá tak, aby pri výrobe cementu dochádzalo v čo najväčšej možnej miere k využitiu odpadu vyprodukovaného na Slovensku. „Zároveň sa tým v najväčšej možnej miere využijú existujúce kapacity energetického zhodnocovania odpadov,“ uviedlo MŽP SRecorec

Budaj: Prvoradé je obmedziť dovoz

V roku 2019 sa podľa údajov MŽP SR na Slovensko doviezlo 317-tisíc ton odpadu, pričom 92 % tohto odpadu skončilo v cementárňach. Cementárne využívajú tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrábané z nerecyklovateľného odpadu ako náhradu uhlia.

Väčšinu dovážaného odpadu pritom tvorí tzv. ostatný odpad, najmä o papier, plasty a zmes ďalších vytriedených odpadov.

Podiel slovenského odpadu na celkovom objeme odpadu zhodnocovaného v cementárňach v súčasnosti predstavuje okolo 20 %. Podľa slov ministra Jána Budaja by však cementárenské prevádzky na Slovensku mali v budúcnosti zhodnocovať predovšetkým domáci odpad. 

„Prvoradú úlohu preto vidíme v obmedzovaní prílevu zahraničného odpadu. Chceme zbaviť prírodu od odpadu a bez zbytočného vytvárania ďalších kapacít, pretože už existujúce prevádzky sú dostatočné na spracovanie odpadu vyprodukovaného na Slovensku,“ zdôraznil minister Budaj.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(2)