Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum

Súčasné kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov envirorezort považuje za dostatočné.

cementári

Podpis memoranda MŽP SR a ZVC SR / Foto: MŽP SR

Vodná stavba Ružín v kaňonovitom údolí Hornádu je jednou z najznečistenejších území, kde vodohospodári a občianski aktivisti každoročne vyzbierajú stovky ton odpadu, s prevažným zastúpením plastu. 

Na tomto mieste minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v apríli ohlásil najväčší enviroprojekt svojho rezortu v oblasti odpadov. V piatok 18. júna 2021 sa na miesto vrátil, aby za prítomnosti predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) podpísal memorandum o spolupráci so slovenskými cementármi.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) si od dohody so Zväzom výrobcov cementu SR (ZVC SR) sľubuje, že odpad z ružínskej priehrady, ale aj iných vodných tokov či prírody neskončí na skládke, ale zhodnotí sa v cementárňach.

Podpis memoranda ministerstvo vníma ako začiatok nove éry spolupráce, ktorej cieľom bude nastaviť pravidlá tak, aby pri výrobe cementu dochádzalo v čo najväčšej možnej miere k využitiu odpadu vyprodukovaného na Slovensku. „Zároveň sa tým v najväčšej možnej miere využijú existujúce kapacity energetického zhodnocovania odpadov,“ uviedlo MŽP SR

ECOREC

Budaj: Prvoradé je obmedziť dovoz

V roku 2019 sa podľa údajov MŽP SR na Slovensko doviezlo 317-tisíc ton odpadu, pričom 92 % tohto odpadu skončilo v cementárňach. Cementárne využívajú tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrábané z nerecyklovateľného odpadu ako náhradu uhlia.

Väčšinu dovážaného odpadu pritom tvorí tzv. ostatný odpad, najmä o papier, plasty a zmes ďalších vytriedených odpadov.

Podiel slovenského odpadu na celkovom objeme odpadu zhodnocovaného v cementárňach v súčasnosti predstavuje okolo 20 %. Podľa slov ministra Jána Budaja by však cementárenské prevádzky na Slovensku mali v budúcnosti zhodnocovať predovšetkým domáci odpad. 

„Prvoradú úlohu preto vidíme v obmedzovaní prílevu zahraničného odpadu. Chceme zbaviť prírodu od odpadu a bez zbytočného vytvárania ďalších kapacít, pretože už existujúce prevádzky sú dostatočné na spracovanie odpadu vyprodukovaného na Slovensku,“ zdôraznil minister Budaj.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk24.06.2021 (13:33)
    Kde by sme si mohli pozrieť dane memorandum? Ďakujem
  2. Jozkoferko25.06.2021 (07:44)
    Aj mna by zaujimalo. Lebo pravdepodobne je to podmienene aj s cenou, budeme musiet platit rovnake ceny ako zahranicne spolocnosti za dovezeny odpad.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.