NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Obyvatelia Španielskeho kráľovstva majú motiváciu triediť odpad. Za vyseparované plastové fľaše a plechovky, ktoré zaregistrujú na svojom profile, si môžu vybrať odmenu, napríklad v podobe električenky, alebo podporiť komunitné projekty orientované na životné prostredie.

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Foto: Depositphotos

Motivácia separovať

V Španielsku sa rozrastá recyklačná schéma, v rámci ktorej sú občania za vytriedenie nápojových plastových fliaš a plechoviek odmeňovaní virtuálnymi bodmi, ktoré sa nazývajú reciclos a s ktorými sa dá zapájať do komunitných projektov zameraných na životné prostredie a žrebovaní o rôzne vecné ceny.

Iniciatíva sa zakladá na myšlienke, že zbieranie bodov, ktorého priebeh spotrebiteľ môže sledovať na svojom účte, má motivovať k dôslednej separácii. Jedna vyseparovaná plechovka môže pomôcť k tomu, aby sa vo verejnom priestore vysadilo viac stromov, správne odhodená plastová fľaša môže prispieť k zviditeľneniu lokálnych výrobcov alebo k obnove prírodnej rezervácie.

Schému, ktorá spája mobilnú technológiu so žltými kontajnermi s cieľom zvýšiť mieru recyklácie, zastrešuje spoločnosť Ecoembes a momentálne je v prevádzke v štyridsiatich troch španielskych mestách naprieč všetkými autonómnymi oblasťami. Na separáciu za body je celkovo prispôsobených 14 648 žltých kontajnerov. V najbližších rokoch sa plánuje expanzia do ďalších lokalít.

Ako to funguje?

Postup je jednoduchý: používateľ sa zaregistruje na webovej stránke, vytvorí si profil a stiahne si mobilnú aplikáciu. Následne prostredníctvom smartfónu naskenuje čiarový kód svojich obalov a po odhodení odpadkov do žltého kontajnera ešte naskenuje QR kód, ktorým je označený konkrétny kontajner, čím sa záznam skompletizuje.

Za každú fľašu alebo plechovku, ktorú spotrebiteľ takýmto spôsobom zaregistruje, sa mu na konto pripíšu body. Aby motivácia odmenou nemala za následok nadmernú spotrebu, spoločnosť zaviedla limit desiatich reciclos za týždeň.

S cieľom podporiť separáciu obalov aj mimo obytných zón umiestnila spoločnosť Ecoembes štyridsať zberných zariadení na stanice verejnej dopravy, do nemocníc a nákupných centier v samosprávach, ktoré sú do iniciatívy zapojené.

V tomto prípade je postup odovzdania odpadkov iný, spotrebiteľ prázdne nádoby vloží po jednom do automatu, počká päť sekúnd, kým systém úkon zaregistruje a nakoniec mobilným telefónom naskenuje QR kód, ktorý sa objaví na obrazovke.

Nazbierané body sa dajú rôzne investovať

Cieľom iniciatívy Ecoembes je motivovať občanov k separácii, čo v konečnom dôsledku prispieva k zvýšeniu kvality života v ich bezprostrednom okolí. Každá lokalita, ktorá je do schémy zapojená, sama rozhoduje o odmenách, ktoré svojim separujúcim obyvateľom ponúkne, no vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť do štyroch kategórií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk21.06.2021 (08:23)
    Fiha to znie ako bloková lotéria. No neviem, ale skenovať kódy na obaloch by ma asi dlho nebavilo. Aši len raz kým by som to vyskúšal ??

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.