Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Obyvatelia Španielskeho kráľovstva majú motiváciu triediť odpad. Za vyseparované plastové fľaše a plechovky, ktoré zaregistrujú na svojom profile, si môžu vybrať odmenu, napríklad v podobe električenky, alebo podporiť komunitné projekty orientované na životné prostredie.

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Foto: Depositphotos

Motivácia separovať

V Španielsku sa rozrastá recyklačná schéma, v rámci ktorej sú občania za vytriedenie nápojových plastových fliaš a plechoviek odmeňovaní virtuálnymi bodmi, ktoré sa nazývajú reciclos a s ktorými sa dá zapájať do komunitných projektov zameraných na životné prostredie a žrebovaní o rôzne vecné ceny.

Iniciatíva sa zakladá na myšlienke, že zbieranie bodov, ktorého priebeh spotrebiteľ môže sledovať na svojom účte, má motivovať k dôslednej separácii. Jedna vyseparovaná plechovka môže pomôcť k tomu, aby sa vo verejnom priestore vysadilo viac stromov, správne odhodená plastová fľaša môže prispieť k zviditeľneniu lokálnych výrobcov alebo k obnove prírodnej rezervácie.

Schému, ktorá spája mobilnú technológiu so žltými kontajnermi s cieľom zvýšiť mieru recyklácie, zastrešuje spoločnosť Ecoembes a momentálne je v prevádzke v štyridsiatich troch španielskych mestách naprieč všetkými autonómnymi oblasťami. Na separáciu za body je celkovo prispôsobených 14 648 žltých kontajnerov. V najbližších rokoch sa plánuje expanzia do ďalších lokalít.

Ako to funguje?

Postup je jednoduchý: používateľ sa zaregistruje na webovej stránke, vytvorí si profil a stiahne si mobilnú aplikáciu. Následne prostredníctvom smartfónu naskenuje čiarový kód svojich obalov a po odhodení odpadkov do žltého kontajnera ešte naskenuje QR kód, ktorým je označený konkrétny kontajner, čím sa záznam skompletizuje.

Za každú fľašu alebo plechovku, ktorú spotrebiteľ takýmto spôsobom zaregistruje, sa mu na konto pripíšu body. Aby motivácia odmenou nemala za následok nadmernú spotrebu, spoločnosť zaviedla limit desiatich reciclos za týždeň.

S cieľom podporiť separáciu obalov aj mimo obytných zón umiestnila spoločnosť Ecoembes štyridsať zberných zariadení na stanice verejnej dopravy, do nemocníc a nákupných centier v samosprávach, ktoré sú do iniciatívy zapojené.

V tomto prípade je postup odovzdania odpadkov iný, spotrebiteľ prázdne nádoby vloží po jednom do automatu, počká päť sekúnd, kým systém úkon zaregistruje a nakoniec mobilným telefónom naskenuje QR kód, ktorý sa objaví na obrazovke.

Nazbierané body sa dajú rôzne investovať

Cieľom iniciatívy Ecoembes je motivovať občanov k separácii, čo v konečnom dôsledku prispieva k zvýšeniu kvality života v ich bezprostrednom okolí. Každá lokalita, ktorá je do schémy zapojená, sama rozhoduje o odmenách, ktoré svojim separujúcim obyvateľom ponúkne, no vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť do štyroch kategórií.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk21.06.2021 (08:23)
    Fiha to znie ako bloková lotéria. No neviem, ale skenovať kódy na obaloch by ma asi dlho nebavilo. Aši len raz kým by som to vyskúšal ??

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Celková finančná alokácia sa takmer zdvojnásobila.

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Novelou poplatkového zákona chce rezort tiež okresať administratívnu záťaž miest a obcí. Pýtali sme sa na podrobnosti.

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Obehové hospodárstvo plastov je docieliteľné, no bez zmien to podľa vedcov nepôjde.