Cieľom recyklácie v komunistickej krajine nie sú environmentálne obavy, ale snaha o dosiahnutie surovinovej sebestačnosti.
Obmedzovanie cezhraničného pohybu ľudí, tovarov, služieb a zavádzanie dovozných ciel sťažujú štandardné fungovanie ekonomík. Niektoré štáty vidia časť riešenia v zameriavaní sa na zber a recykláciu odpadu ako suroviny pre zabezpečenie produkcie, prípadne až dosiahnutie sebestačnej ekonomiky.
So zníženým dovozom surovín z Číny sa musí vysporiadavať aj Severná Kórea. Tamojší totalitný režim prijal vlani zákon, nútiaci organizácie triediť odpad a nepoužívané výrobky z plastu, textilu, papiera, skla, kovu. Separovať sa má aj guma, použitý olej a priemyselný odpad.
Obyvatelia majú možnosť vyhadzovať odpad do recyklačných alebo re-use centier, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Za vyhodený spotrebný produkt tu dostanú iný produkt. Len v hlavnom meste je podľa tlačovej agentúry KCNA zhruba 70 takýchto miest.
Cieľom triedenia a recyklácie nemá byť ani tak obava vedenia štátu o životné prostredie, ako skôr snaha o dosiahnutie istej miery ekonomickej sebestačnosti v krajine postihnutej ekonomickými sankciami a obmedzením cezhraničného pohybu v dôsledku pandémie.
Ako uvádza agentúra Reuters, objem obchodnej výmeny medzi Severnou Kóreou a Čínou sa vlani prepadol o 80 % potom, ako komunistická vláda prakticky zatvorila hranice s najväčším obchodným partnerom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.