NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Severná Kórea chce viac recyklovať. Ľudia musia triediť, aj keď odpad netvoria

Cieľom recyklácie v komunistickej krajine nie sú environmentálne obavy, ale snaha o dosiahnutie surovinovej sebestačnosti.

Severná Kórea chce viac recyklovať. Ľudia musia triediť, aj keď odpad netvoria

Foto: Odpady-portal.sk

Obmedzovanie cezhraničného pohybu ľudí, tovarov, služieb a zavádzanie dovozných ciel sťažujú štandardné fungovanie ekonomík. Niektoré štáty vidia časť riešenia v zameriavaní sa na zber a recykláciu odpadu ako suroviny pre zabezpečenie produkcie, prípadne až dosiahnutie sebestačnej ekonomiky.

So zníženým dovozom surovín z Číny sa musí vysporiadavať aj Severná Kórea. Tamojší totalitný režim prijal vlani zákon, nútiaci organizácie triediť odpad a nepoužívané výrobky z plastu, textilu, papiera, skla, kovu. Separovať sa má aj guma, použitý olej a priemyselný odpad.

Obyvatelia majú možnosť vyhadzovať odpad do recyklačných alebo re-use centier, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Za vyhodený spotrebný produkt tu dostanú iný produkt. Len v hlavnom meste je podľa tlačovej agentúry KCNA zhruba 70 takýchto miest.

Cieľom triedenia a recyklácie nemá byť ani tak obava vedenia štátu o životné prostredie, ako skôr snaha o dosiahnutie istej miery ekonomickej sebestačnosti v krajine postihnutej ekonomickými sankciami a obmedzením cezhraničného pohybu v dôsledku pandémie.

Ako uvádza agentúra Reuters, objem obchodnej výmeny medzi Severnou Kóreou a Čínou sa vlani prepadol o 80 % potom, ako komunistická vláda prakticky zatvorila hranice s najväčším obchodným partnerom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Záujemcovia sa môžu do výberového konania prihlasovať do konca augusta.