Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Utópia bezodpadového hospodárstva na príklade nacistického Nemecka

Totalitným režimom propagovaná myšlienka uzavretého materiálového toku môže slúžiť aj ako poučenie pre súčasnosť, myslí si vedkyňa.

Utópia bezodpadového hospodárstva na príklade nacistického Nemecka

Foto: Depositphotos

Recyklácia odpadu nie je objav environmentálne senzitívnej časti populácie z ostatných rokov. Opätovné používanie, repasovanie alebo recyklovanie výrobkov je štandardnou súčasťou celej histórie ľudstva. Zber starého papiera, oblečenia, či kovov predstavoval spôsob, akým si firmy a domácnosti pokrývali získavanie časti potrebných zdrojov.

Problém vzniká, ak sa z recyklácie stáva dogma a súčasť ideológie. Toto spojenie takmer k dokonalosti doviedli v nacistickom Nemecku v 30.-tych a 40.-tych rokoch minulého storočia. V nedávno zverejnenom odbornom článku “Nazi German waste recovery and the vision of a circular economy: The case of waste paper and rags” opisuje (ne)fungovanie tohto systému Heike Weber z Technickej univerzity v Berlíne.

“Z hľadiska rétoriky a propagandy fašistický režim hovoril o materiálovej efektívnosti a mobilizovaní odpadu ako zdroja. Ale tvrdé zásahy do fungujúceho odpadového hospodárstva a jeho reverznej logistiky spôsobili mnoho konfliktov, narušenie systému, neefektívnosť a dodatočnú zbytočnú prácu s odpadom.”

Ideológia nulového odpadu

Arizácia podomových výkupcov viedla k narušeniu obchodných sietí a celého toku s odpadmi. Snaha o paralelné spôsoby získavania odpadu v súlade s ideálom úplnej recyklácie bola ekonomicky aj personálne náročná. Využívali sa k tomu dobrovoľníci, povinný zber v školách, či nútené práce v pracovných a koncentračných táboroch.

Nacistický režim využívania odpadu vychádzal z ideologickej predstavy o “bezstratovej” materiálnej ekonomike, čo malo prispieť k rozširovaniu zdrojov Ríše. Vedenie štátu žiadalo ľudí, aby “dobrovoľne” participovali na zbere a využívaní odpadu a preukázali tak loajalitu k národu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Sebíň: Štát preniesol recyklačné ciele na výrobcov. Prvotná motivácia triediť odpad je na nich

Michal Sebíň: Štát preniesol recyklačné ciele na výrobcov. Prvotná motivácia triediť odpad je na nich

Ministerstvo má v rukách dostatok kontrolných nástrojov, ktoré však nevyužíva dostatočne, hovorí v rozhovore pre Odpady-portal.sk riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

Povinný transparentný účet v svetle práva Slovenskej republiky a Európskej únie

Povinný transparentný účet v svetle práva Slovenskej republiky a Európskej únie

MŽP SR navrhuje novelu zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Do povinného zberu kuchynského odpadu zostáva len mesiac. Čo čaká obce a mestá?

Do povinného zberu kuchynského odpadu zostáva len mesiac. Čo čaká obce a mestá?

Triedený zber bioodpadu z kuchýň a jeho následné zhodnotenie nebude zadarmo, píše Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.