Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej? Poďte sa na to osobne pozrieť | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Mesto Handlová v spolupráci so spoločnosťou JRK Slovensko v utorok 29. júna ukáže, čo všetko dokážu ľudia vyhodiť bez toho, aby to predtým vytriedili.

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť JRK Slovensko pozýva na zajtrajšie podujatie na Námestí baníkov v Handlovej. V spolupráci s mestom, mestskou odpadovou spoločnosťou a dobrovoľníkmi bude robiť fyzickú analýzu odpadov toho, čo obyvatelia Handlovej vyhadzujú.

Na námestí bude vidieť množstvo odpadu z kontajnerov. Zaujímavé bude zistenie, koľko odpadu, ktorý sa dá ešte vytriediť a ďalej využiť, sa v hnedých nádobách nachádza. Dôležité je to z toho dôvodu, čím viac odpadov sa vytriedi, tým nižšie sú náklady na celé odpadové hospodárstvo a teda obyvatelia môžu mať nižšie poplatky za odvoz a likvidáciu.

Čas a miesto podujatia:

  • 29. júna 2021 (utorok) o 9.00 hod.
  • Handlová, Námestie baníkov

Do čiernych kontajnerov dokáže vyhodiť až 80 percent takého odpadu, ktorý by sme vedeli vytriediť a opätovne využiť. Pomocou fyzickej analýzy odpadov však mestá a obce dokážu zistiť, čo všetko ich obyvatelia vyhadzujú a ako lepším triedením znížiť náklady na odpady.

Poďte sa pozrieť, nie len koľko plastu, skla, či kovov končí v nádobách na zmesový komunálny odpad, ale aj koľko potravín a odpadu z kuchyne dokážu obyvatelia Handlovej vyhodiť.

Fyzickej analýzy odpadov sa priamo pred zrakmi obyvateľov zúčastnia:

  • Vladimír Borák – Hater, s.r.o, mestská spoločnosť pre environmentálny servis Handlovej
  • Martina Gaislová – odborníčka na komunálny odpad, JRK Slovensko
  • Zástupcovia mesta Handlová odborní pracovníci mestskej spoločnosti Hater
  • Dobrovoľníci

Cieľom fyzickej analýzy je zistiť, čo všetko by sa dalo ešte vytriediť a nemuselo by skončiť na skládkach. Za to, čo na nich skončí, totiž mesto i jej obyvatelia musia zaplatiť.

Rozbor prinesie skutočný pohľad na to, ako obyvatelia mesta triedia a mení pohľad účastníkov na odpady. Každý sa po jej absolvovaní snaží viac zamýšľať nad tým čo kupuje, spotrebuje a vyhadzuje. A zároveň svoje skúsenosti šíri do svojho okolia.

Vytriedené zložky sa odvážia a vypracuje sa súhrnná správa o percentuálnom zastúpení jednotlivých odpadov. Mesto Handlová chce na základe výsledkov zlepšiť aktuálny systém nakladania s odpadmi, motivovať svojich obyvateľov k lepšiemu triedeniu a následne ich môže odmeniť napríklad formou spravodlivých a nižších poplatkov za odvoz komunálneho odpadu.

Zdroj: menejodpadu.sk


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Organizátor EKOS Plus pozýva na 10. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční koncom júna v Žiline (aktualizovaný program).

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Prinášame časť prepisu vystúpenia Jána Budaja, ktorá sa týkala odpadového hospodárstva, v rozprave počas vyslovovania nedôvery ministrovi životného prostredia.

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.