Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Mesto Handlová v spolupráci so spoločnosťou JRK Slovensko v utorok 29. júna ukáže, čo všetko dokážu ľudia vyhodiť bez toho, aby to predtým vytriedili.

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť JRK Slovensko pozýva na zajtrajšie podujatie na Námestí baníkov v Handlovej. V spolupráci s mestom, mestskou odpadovou spoločnosťou a dobrovoľníkmi bude robiť fyzickú analýzu odpadov toho, čo obyvatelia Handlovej vyhadzujú.

Na námestí bude vidieť množstvo odpadu z kontajnerov. Zaujímavé bude zistenie, koľko odpadu, ktorý sa dá ešte vytriediť a ďalej využiť, sa v hnedých nádobách nachádza. Dôležité je to z toho dôvodu, čím viac odpadov sa vytriedi, tým nižšie sú náklady na celé odpadové hospodárstvo a teda obyvatelia môžu mať nižšie poplatky za odvoz a likvidáciu.

Čas a miesto podujatia:

  • 29. júna 2021 (utorok) o 9.00 hod.
  • Handlová, Námestie baníkov

Do čiernych kontajnerov dokáže vyhodiť až 80 percent takého odpadu, ktorý by sme vedeli vytriediť a opätovne využiť. Pomocou fyzickej analýzy odpadov však mestá a obce dokážu zistiť, čo všetko ich obyvatelia vyhadzujú a ako lepším triedením znížiť náklady na odpady.

Poďte sa pozrieť, nie len koľko plastu, skla, či kovov končí v nádobách na zmesový komunálny odpad, ale aj koľko potravín a odpadu z kuchyne dokážu obyvatelia Handlovej vyhodiť.

Fyzickej analýzy odpadov sa priamo pred zrakmi obyvateľov zúčastnia:

  • Vladimír Borák – Hater, s.r.o, mestská spoločnosť pre environmentálny servis Handlovej
  • Martina Gaislová – odborníčka na komunálny odpad, JRK Slovensko
  • Zástupcovia mesta Handlová odborní pracovníci mestskej spoločnosti Hater
  • Dobrovoľníci

Cieľom fyzickej analýzy je zistiť, čo všetko by sa dalo ešte vytriediť a nemuselo by skončiť na skládkach. Za to, čo na nich skončí, totiž mesto i jej obyvatelia musia zaplatiť.

Rozbor prinesie skutočný pohľad na to, ako obyvatelia mesta triedia a mení pohľad účastníkov na odpady. Každý sa po jej absolvovaní snaží viac zamýšľať nad tým čo kupuje, spotrebuje a vyhadzuje. A zároveň svoje skúsenosti šíri do svojho okolia.

Vytriedené zložky sa odvážia a vypracuje sa súhrnná správa o percentuálnom zastúpení jednotlivých odpadov. Mesto Handlová chce na základe výsledkov zlepšiť aktuálny systém nakladania s odpadmi, motivovať svojich obyvateľov k lepšiemu triedeniu a následne ich môže odmeniť napríklad formou spravodlivých a nižších poplatkov za odvoz komunálneho odpadu.

Zdroj: menejodpadu.sk


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Záujemcovia sa môžu do výberového konania prihlasovať do konca augusta.