Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Mesto Handlová v spolupráci so spoločnosťou JRK Slovensko v utorok 29. júna ukáže, čo všetko dokážu ľudia vyhodiť bez toho, aby to predtým vytriedili.

Pozvánka: Koľko odpadu či potravín vyhadzujú v Handlovej?

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť JRK Slovensko pozýva na zajtrajšie podujatie na Námestí baníkov v Handlovej. V spolupráci s mestom, mestskou odpadovou spoločnosťou a dobrovoľníkmi bude robiť fyzickú analýzu odpadov toho, čo obyvatelia Handlovej vyhadzujú.

Na námestí bude vidieť množstvo odpadu z kontajnerov. Zaujímavé bude zistenie, koľko odpadu, ktorý sa dá ešte vytriediť a ďalej využiť, sa v hnedých nádobách nachádza. Dôležité je to z toho dôvodu, čím viac odpadov sa vytriedi, tým nižšie sú náklady na celé odpadové hospodárstvo a teda obyvatelia môžu mať nižšie poplatky za odvoz a likvidáciu.

Čas a miesto podujatia:

  • 29. júna 2021 (utorok) o 9.00 hod.
  • Handlová, Námestie baníkov

Do čiernych kontajnerov dokáže vyhodiť až 80 percent takého odpadu, ktorý by sme vedeli vytriediť a opätovne využiť. Pomocou fyzickej analýzy odpadov však mestá a obce dokážu zistiť, čo všetko ich obyvatelia vyhadzujú a ako lepším triedením znížiť náklady na odpady.

Poďte sa pozrieť, nie len koľko plastu, skla, či kovov končí v nádobách na zmesový komunálny odpad, ale aj koľko potravín a odpadu z kuchyne dokážu obyvatelia Handlovej vyhodiť.

Fyzickej analýzy odpadov sa priamo pred zrakmi obyvateľov zúčastnia:

  • Vladimír Borák – Hater, s.r.o, mestská spoločnosť pre environmentálny servis Handlovej
  • Martina Gaislová – odborníčka na komunálny odpad, JRK Slovensko
  • Zástupcovia mesta Handlová odborní pracovníci mestskej spoločnosti Hater
  • Dobrovoľníci

Cieľom fyzickej analýzy je zistiť, čo všetko by sa dalo ešte vytriediť a nemuselo by skončiť na skládkach. Za to, čo na nich skončí, totiž mesto i jej obyvatelia musia zaplatiť.

Rozbor prinesie skutočný pohľad na to, ako obyvatelia mesta triedia a mení pohľad účastníkov na odpady. Každý sa po jej absolvovaní snaží viac zamýšľať nad tým čo kupuje, spotrebuje a vyhadzuje. A zároveň svoje skúsenosti šíri do svojho okolia.

Vytriedené zložky sa odvážia a vypracuje sa súhrnná správa o percentuálnom zastúpení jednotlivých odpadov. Mesto Handlová chce na základe výsledkov zlepšiť aktuálny systém nakladania s odpadmi, motivovať svojich obyvateľov k lepšiemu triedeniu a následne ich môže odmeniť napríklad formou spravodlivých a nižších poplatkov za odvoz komunálneho odpadu.

Zdroj: menejodpadu.sk


Mohlo by vás zaujímať

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

Často vznikajúce “vláčiky” nádob s odpadom popri bytových domoch nahradia veľkoobjemovými kontajnermi na papier, plasty a sklo.

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Kosit nezvyšuje poplatok za odpad v Košiciach, chce strojnásobiť dodávky tepla zo ZEVO

Kosit nezvyšuje poplatok za odpad v Košiciach, chce strojnásobiť dodávky tepla zo ZEVO

Zberová spoločnosť pokračuje v meste za nezmenených podmienok. Teplo z odpadu je už o polovicu lacnejšie ako z plynu.