NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Lendak odmeňuje obyvateľov nižšími poplatkami za odpady

Podtatranská obec zaviedla pred viac ako rokom modernú a inteligentnú elektronickú evidenciu odpadov.

Lendak odmeňuje obyvateľov nižšími poplatkami za odpady

Foto: menejodpadu.sk

Nižšie náklady za odpady, menší počet odvozov smetných nádob, ale aj zodpovednejšie správanie obyvateľov. To sú výsledky, ktorými sa môže po viac ako roku využívania modernej a inteligentnej elektronickej evidencie odpadov pochváliť podtatranská obec Lendak. Osveta a evidencia prispeli k tomu, že nádoby na zmesový komunálny odpad vykladajú ľudia len vtedy, keď ich naozaj naplnia.

V Lendaku evidujú odpady prostredníctvom systému ELWIS od začiatku minulého roku. Obec vymenila nádoby na zmesový komunálny odpad za nové, v ktorých je zabudovaný RFID čip a QR kód. Pracovníci odpadovej spoločnosti načítajú kód počas zberu pomocou čítačky a obec tak získava presné informácie, ktoré jej doteraz chýbali.

„Samosprávy majú k dispozícii aj aplikáciu, pomocou ktorej môžu sledovať, koľko odpadu daná domácnosť vyprodukuje a zároveň koľko odpadu dokáže vytriediť,“ vysvetľuje Martina Gaislová, odborníčka na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.

Jej slová potvrdzuje Peter Budzák, vedúci prevádzkarne obce Lendak. „Vďaka elektronickej evidencii máme aktuálny prehľad o stave odpadového hospodárstva v reálnom čase. Tým, že u nás zbiera odpad obecná príspevková organizácia, tak si vieme operatívne upraviť napríklad harmonogram zberu.“

Pred zavedením elektronickej evidencie odpadov ELWIS zvážali komunálny odpad od občanov päť dní v týždni. Peter Budzák priznáva, že vtedy dávala každá domácnosť vysypať odpad každý deň zvozu. Dokonca aj vtedy, keď boli nádoby poloprázdne. Navyše, podľa miestneho všeobecne záväzného nariadenia mohli občania pridať ku každej nádobe ešte jedno vrece komunálneho odpadu.

„To celkovo predlžovalo zber a tak sa nám len zvyšovali náklady. Zavedením nového systému sme znížili počet dní zberu z päť len na tri. Nádoby sú dnes plné a vriec pri nich už máme len minimálne množstvo,“ pochvaľuje si viac ako rok fungovania systému Peter Budzák.

Lendak je jednou z takmer 50 slovenských samospráv, kde systém ELWIS využívajú. Vďaka jeho zavedeniu dokázali zabezpečiť adresnosť poplatku za zmesový komunálny odpad.

„Zaviedli množstvový zber a tak obec stanoví poplatky obyvateľom reálne len za to, čo naozaj musia vyhodiť a čo sa nedá recyklovať alebo využiť na kompostovanie,“ hovorí Martina Gaislová.

Obec využíva výsledky evidencie na priebežné optimalizovanie odpadového hospodárstva – zlepšili sledovanie výdavkov, upravili frekvenciu zvozov a oceňujú tiež možnosť nastaviť obecné záväzné nariadenie podľa presný dát.

Od jari evidujú aj na zbernom dvore

V Lendaku vďaka tomu motivujú obyvateľov k lepšiemu triedeniu. Musia sa však popasovať s kvalitou vytriedeného odpadu. V obci sa preto aktuálne venujú príprave edukačných materiálov na zlepšenie informovanosti občanov, ako správne triediť a plánujú sa sústrediť aj na biologicky rozložiteľné dopady, teda kuchynský odpad, či na využitie zberného dvora.

Po odovzdaní odpadu nasníma pracovník QR kód, ktorý je priradený konkrétnej domácnosti.

„Množstvo a druh odovzdaného odpadu sa zaeviduje občanovi priamo na jeho odpadové konto. Takto získavame informácie o využití zberného dvora a o úrovni triedenia domácností. Informácie využívame na lepšie plánovanie kapacít a na úpravu prevádzkových hodín,“ hovorí Peter Budzák.

Infografika: menejodpadu.sk

V Lendaku už myslia aj na ďalšie vylepšenia existujúceho systému. Uvažujú nad výmenou snímacích zariadení, ktoré majú dnes zamestnanci pripevnené počas zberu na rukách. Nahradiť by ich chceli technológiou, ktorá sa namontuje priamo na zberné vozidlo. Snímanie by tak malo byť citlivejšie a znižuje riziko ľudského faktoru.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

X
X
X
X