NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Monitoring kontajnerov senzormi pomohol výrazne zefektívniť zber textilného odpadu

Ekocharita zverejnila výsledky rozsiahleho monitorovania svojich kontajnerov senzormi Sensoneo. Vďaka dátam zo senzorov sa spoločnosti podarilo významne zlepšiť jej riadenie.

Monitoring kontajnerov senzormi pomohol výrazne zefektívniť zber textilného odpadu

Foto: Sensoneo

Spoločnosť Ekocharita, ktorá ročne vyzbiera približne 3 000 ton textilného odpadu, zverejnila výsledky rozsiahleho monitorovania svojich kontajnerov senzormi Sensoneo.

Sensoneo vyvíja a poskytuje riešenia pre inteligentnú správu odpadov, ktoré mestám a súkromným spoločnostiam umožňujú riadiť správu odpadov efektívne, znížiť negatívny vplyv na životné prostredie a zlepšiť kvalitu služby. 

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Ekocharita začala s inštaláciou senzorov do svojich kontajnerov v januári 2021 s cieľom monitorovať stav ich zaplnenia v reálnom čase a zefektívniť tak ich zber. Ku koncu júna už monitorovala 600 kontajnerov a vďaka dátam zo senzorov sa spoločnosti podarilo významne zlepšiť jej riadenie:

  • znížili čas potrebný na vyzbieranie 1 tony textilného odpadu o 30 percent,
  • znížili náklady na zber odpadu o 20 percent,
  • zefektívnili riadenie skladu a logistiky,
  • získali výraznú konkurenčnú výhodu. 

Špecifiká zberu textilu

Textilný odpad je komodita, ktorá stále čaká na legislatívnu úpravu svojho separovaného zberu. Legislatívu, ktorá plošné upraví pravidlá pre triedenie tohto odpadového prúdu, plánuje Európska únia zaviesť v roku 2025. Dovtedy je tento systém podporovaný súkromnými firmami, ktoré riadia zber vyradených odevov a zabezpečujú ich opätovné použitie, recykláciu a darovanie na charitatívne účely.

Ekocharita operuje na ploche 16 000 km2 a spravuje 1 300 kontajnerov na odevy, topánky, hračky a domáci textil. Kontajnery sa spravidla umiestňujú na frekventovaných miestach v rámci miest a obcí, ako aj v blízkosti obchodov či škôl. Dostupnosť kontajnerov na textilný odpad občanov podporuje v tom, aby tento odpad skutočne vytriedili a neskončil tak na skládke.

Pre textilný odpad sú typické veľmi nepravidelné cykly zapĺňania. Rýchlosť, ktorou sa kontajnery naplnia, je nepredvídateľná, čo sťažuje prevádzku a logistiku a kladie tiež vysoké finančné a časové nároky. Online monitorovanie kontajnerov, ktoré umožní sledovať ich aktuálne zaplnenie v reálnom čase, si kladie za cieľ tieto prekážky odbúrať.

Inštalácia senzorov

Ekocharita začala s inštaláciou senzorov v januári 2021 vďaka grantu EIC Akcelerátor, ktorý získala spoločnosť Sensoneo na nasadenie svojho riešenia pre účely overenia jeho pozitívnych environmentálnych, prevádzkových a finančných benefitov.

Senzory Sensoneo využívajú na monitorovanie stavu zaplnenia kontajnerov ultrazvukovú technológiu, ktorá informáciu o aktuálnom zaplnení monitoruje 24-krát denne. Senzory súčasne monitorujú aj teplotu, zabezpečujú požiarny alarm a upozornenie na prípadné prevrátenie kontajnera. Pre účely prenosu dát sa spoločnosť rozhodla využiť sieť internetu vecí LoRaWAN.

Foto: Sensoneo

Pozitívny vplyv na svoju prevádzku spoločnosť Ekocharita zaznamenávala úmerne s narastajúcim počtom nainštalovaných senzorov: „Senzory sme si inštalovali svojpomocne po 2-hodinovom tréningu od Sensoneo a boli sme prekvapení, aké to bolo jednoduché – inštalácia a nastavenie senzoru trvá menej ako 5 minút,“ vysvetľuje Juraj Kunák.

Kompletná zmena prevádzky

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X