NATUR-PACK

Zber kuchynského odpadu sa rozbieha aj v bratislavskej časti Lamač

Pilotný projekt zberu bioodpadu v hlavnom meste začne v októbri, budúci rok sa pridajú ostatné časti.

Zber kuchynského odpadu sa rozbieha aj v bratislavskej časti Lamač
Foto: Odpady-portal.sk

Hoci hlavné mesto Bratislava musí podľa zákona začať s triedeným zberom kuchynského odpadu až od roku 2023, už teraz sa rozbieha pilotná fáza v mestskej časti Lamač. Od septembra bude zberová spoločnosť OLO rozdávať nádoby do domácností v rodinných a bytových domoch, v októbri štartuje samotný zber.

Vyseparovaním tejto zložky odpadu zo zmesových nádob si mesto sľubuje zníženie množstva zvyškového odpadu o 30 %. To sa prejaví na znížení počtu zberných nádob, kontajnerov a frekvencii odvozu a v konečnom dôsledku by mal klesnúť aj miestny poplatok za odpad.

Vzhľadom na postuné zavádzanie zberu v jednotlivých častiach a náklady na zavedenie zberu kuchynského odpadu však má byť tento pokles postupný. V počiatočnej fáze magistrát počíta so spracovaním odpadu v externom zariadení mimo hlavného mesta, plánuje však vybudovanie vlastného zariadenia.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)