NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

OZV získala toto ocenenie za projekt YouTube kanála NATUR-PACK verejnosti. NATUR-PACK nám prezradil, na aké reportáže a informačné videá sa môžeme tešiť v najbližšej dobe.

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

Odovzdávanie cien VIA BONA / Foto: Martina Mlčúchová

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK získala za projekt YouTube kanála NATUR-PACK verejnosti prestížne ocenenie VIA BONA SLOVAKIA v kategórii Spoločensky inovatívna firma, ktoré každoročne udeľuje zodpovedným firmám Nadácia Pontis. Riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou OZV NATUR-PACK Marek Brinzík nám prezradil, na aké projekty v rámci YouTube kanála sa môžeme tešiť v blízkej budúcnosti.

„Pre tím NATUR-PACK je to nesmierna česť i radosť zároveň. Ďakujeme všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľajú a podieľali na našej videotvorbe, ako aj všetkým, ktorí nás k videotvorbe inšpirujú svojimi podnetmi, otázkami, pripomienkami a námetmi. Úprimne ďakujeme našim výrobcom, partnerským samosprávam, zberovým spoločnostiam, neziskovým organizáciám, bezobalovým obchodíkom, environmentálnym aktivistom a influencerom a mnohým ďalším priateľom a partnerom, ktorí sa aktívne snažia pracovať na zvyšovaní povedomia o odpadoch,“ konštatuje NATUR-PACK.

Podľa M. Brinzíka je vidieť, že firmy čoraz viac kladú dôraz na environmentálne témy a spoločenskú zodpovednosť. „A my sme radi, že môžeme cez náš kanál sprístupniť aspoň niektoré z týchto príbehov. A veľa sa od nich aj učíme,“ zdôrazňuje.

Videá ľudí motivujú

Videá sú pre verejnosť motivačné. „Napriek tomu, že v súvislosti s odpadmi sa častokrát na verejnosť dostávajú len tie nepríjemné informácie, tak my sa práve snažíme motivovať a ukazovať na tie pozitívne príklady, ktoré okolo nás sú,“ vysvetľuje M. Brinzík.

Zároveň prezrádza, že NATUR-PACK má už teraz natočených niekoľko ďalších dielov o nových recyklátoroch, ktorí začínajú spracovávať odpady, ktoré sa doteraz spracovávať nedali.

„A verím, že svojou troškou prispejeme k tomu, že ľudia budú triedeniu a recyklácii odpadov viac veriť,“ dodáva.

Pozrite si výber niekoľkých videí z YouTube kanála NATUR-PACK:

  • Zálohovanie PET fliaš a plechoviek: otázky a odpovede (video si môžete pozrieť tu)
  • Dá sa rozbehnúť bezobalový obchodík v pandemickom období? (video si môžete pozrieť tu)
  • Ekoknižka Odpadkový fantóm je na svete (video si môžete pozrieť tu)
  • SPRÁVNA TREFA: Ako správne triedime papier (video si môžete pozrieť tu)
  • Ako prebieha recyklácia PET fliaš v jednej z najmodernejších liniek na svete? (video si môžete pozrieť tu)
  • Skládka je pre odpady najhoršia možnosť (video si môžete pozrieť tu)
  • Triedenie odpadov s Naturpáčikom: Kartónové krabice (video si môžete pozrieť tu)

Námetov majú veľa, verejnosť sa môže tešiť na nové videá

M. Brinzík prezradil, že NATUR-PACK berie ocenenie Via Bona Slovakia ako silnú motiváciu pokračovať v projekte YouTube. OZV má aktuálne na konte takmer 290 reportáží, online seminárov, informačných videí a podobných videoformátov pre výrobcov, samosprávy i laickú verejnosť. „Ešte stále nás to však veľmi baví a o námety nie je núdza,“ dodáva.

NATUR-PACK má v tomto roku naplánované dokončiť sériu SPRÁVNA TREFA, kde názorne ukazuje, ako sa správne triedia jednotlivé skupiny odpadov.

„A práve dnes (14. 9.) sme zverejnili prvé video zo série Medvede vs. odpadové kontajnery, čo je úplne nová, zároveň však horúca a aktuálna téma. Dostali sme sa k nej vďaka Slovenskej inšpekcii životného prostredia, ktorá sa tejto téme venuje už dlhšie. Zistilo sa totiž, že medvede navštevujú nielen kontajnery na zmesový odpad a bioodpad, ale aj kontajnery na triedený zber a práve tie majú na starosti organizácie zodpovednosti výrobcov,“ vysvetľuje M. Brinzík.

To však nie je všetko. NATUR-PACK pokračuje ďalej aj s projektom Miesta preč, na ktorom spolupracuje s neziskovými organizáciami INCIEN a Slovakia Going Zero Waste.

„S iniciatívou Miesta preč chodíme všade tam, kde končia odpady, navštívili sme už mnohých recyklátorov a tieto reportáže patria medzi obľúbený formát. Nebudeme prezrádzať všetko, ale povenujeme sa aj recyklácii takých odpadov, ktoré sú považované za ťažko recyklovateľné a zvyčajne končia v zmesovom odpade,“ prezrádza ďalej.

A keďže sa odpadárska legislatíve neustále mení, NATUR-PACK sa plánuje venovať aj tomu, aby výrobcovia mali čo najpresnejšie informácie a vedeli sa orientovať v spleti nových povinností.

„Najbližšie sa budú meniť pravidlá v súvislosti so spustením zálohového systému. So Správcom zálohového systému sme už spracovali tri úspešné reportáže, hneď po zmene legislatívy sa budeme venovať ďalšej,“ dodáva na záver.


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Treba zmeniť hierarchiu odpadového hospodárstva. Britská organizácia ponúka riešenie

Treba zmeniť hierarchiu odpadového hospodárstva. Britská organizácia ponúka riešenie

Energetické zhodnocovanie odpadov by malo mať rovnakú dôležitosť ako recyklácia.

Výkupňa kovov nám zvyšuje príspevok z Envirofondu, ale má to aj negatíva, hovorí starosta

Výkupňa kovov nám zvyšuje príspevok z Envirofondu, ale má to aj negatíva, hovorí starosta

Zákon znevýhodňuje ľudí, ktorí reálne triedia odpad, vysvetľuje starosta obce Boldog Peter Múčka.

Ako plasty pomáhajú v boji s koronavírusom

Ako plasty pomáhajú v boji s koronavírusom

Plastové obaly zabezpečujú fungovanie dodávateľského reťazca pri potravinách a ďalších dôležitých tovaroch, ktorý môže byť počas krízy narušený.