Proces založený na Jaulovom teple premieňa kovy na pary, ktoré možno kondenzovať a odseparovať.
Využívajú Joulovo teplo
Vedci z Rice University predstavujú novú metódu extrakcie cenných kovov z elektronického odpadu. Okrem účinnosti je jej hlavnou výhodou tiež to, že je šetrná k životnému prostrediu, keďže sa pri nej spotrebuje až päťsto krát menej energie ako pri súčasných laboratórnych metódach a vzniká pri nej vedľajší produkt, ktorý je bezpečný pre poľnohospodársku pôdu.
Minulý rok bola vyvinutá metóda, v rámci ktorej sa na výrobu grafénu z rôznych zdrojov uhlíka, napríklad z potravinového odpadu či plastu, využívalo Joulovo teplo, teda teplo, ktoré vzniká v elektrickom vodiči prechodom elektrického prúdu. Teraz ju tím výskumníkov prispôsobil na rekuperáciu ródia, paládia, zlata a striebra na opätovné použitie.
Vo výstupe z výskumu, ktorý bol publikovaný vo vedeckom periodiku Nature Communications, sa píše, že metóda dokáže odstrániť aj vysoko toxické ťažké kovy vrátane chrómu, arzénu, kadmia, ortuti a olova, pričom na konci procesu zostáva vedľajší produkt s minimálnym obsahom kovov.
Elektroodpad sa stáva zdrojom
Sám o sebe je postup veľmi jednoduchý. Odpadový materiál sa nárazovo zahreje na teplotu 3400 Kelvinov, teda približne 3127 °C, a pustí sa doň elektrický prúd, čím sa vzácne kovy odparia a v plynnom skupenstve sa odvádzajú preč. Následne dochádza k ich separácii, uskladneniu alebo likvidácii.
Chemik James Tour z laboratória na Rice University uvádza, že celosvetovo sa ročne vyprodukuje viac ako štyridsať miliónov ton elektroodpadu a táto metóda má podľa neho veľký potenciál a mohla by slúžiť na takzvanú mestskú ťažbu, teda získavanie užitočných surovín z odpadu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.