NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako naložíme so svojimi siedmimi kilogramami elektroodpadu ročne?

Medzinárodný deň elektroodpadu (14.10.) sa koná štvrtýkrát a každý rok je pripomienkou, ako môžu ľudia jednoducho pomôcť obehovému hospodárstvu.

Ako naložíte so svojimi siedmimi kilogramami elektroodpadu ročne?

Foto: Odpady-portal.sk

Elektroodpad je najrýchlejšie a najviac rastúca odpadová komodita. Štúdia OSN uvádza, že každý človek na planéte vyprodukuje v roku 2021 v priemere 7,6 kilogramu elektroodpadu, čo predstavuje v globálnom meradle masívnych 57,4 milióna ton ročne.

Len 17,4 percenta tohto elektroodpadu, ktorý obsahuje prímesi škodlivých látok a vzácnych surovín, prejde správnym zberom, likvidáciou alebo recykláciou.

Podľa štúdií WEEE fóra za rok 2020, každý občan Európy vyhodí do komunálneho odpadu ročne až 1,4 kilogramu použitej a pokazenej elektroniky (celá štúdia na stiahnutie sa nachádza v závere článku).

Bežná európska domácnosť takto znehodnotí ročne takmer štyri kilogramy elektroodpadu, takže v čiernych kontajneroch sa nachádzajú malé domáce spotrebiče, mobily a dokonca aj tablety či počítače. Elektronika z komunálneho odpadu často končí na skládke či v spaľovni, pričom efektívny zber a triedenie môžu prispievať k šetreniu nerastných zdrojov.

V prípade elektroniky ide totiž o suroviny, ktoré by sa mohli znova vrátiť do výrobného cyklu. Napríklad z milióna recyklovaných mobilov by sa mohlo získať 16-tisíc kilogramov medi, 350 kilogramov striebra, 24 kilogramov zlata a 14 kilogramov paládia.

Červeno-biele kontajnery "odľahčili" skládky

Elektronický odpad je akousi „mestskou zlatou baňou“ a v niektorých ohľadoch prekonáva svojou lukratívnosťou aj tradičnú ťažbu nerastných surovín: napríklad v jednej tone smartfónov sa nachádza stokrát viacej zlata ako v tone zlatej rudy.

Červeno-biele kontajnery minulý rok pred skládkou „zachránili“ na Slovensku 146-tisíc kilogramov elektroodpadu, ktorý sa dostal naspäť do obehu vďaka recyklácii.

„Už teraz vidíme, že aj v roku 2021 opäť prekonáme rekord v raste elektroodpadu na Slovensku a o to dôležitejšie je správne sa oň postarať,“ hovorí Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Zároveň však Ronald Blaho dopĺňa pozitívnu správu: „Cieľom je vyzbierať maximum elektroodpadu s využitím všetkých dostupných prostriedkov a vďaka osvete a zvýšenému povedomiu sa Slovensko zlepšuje.“ Prispieva k tomu široká sieť zberných miest elektroodpadu v predajniach, zberných dvoroch aj špeciálne červeno-biele kontajnery, ktoré si môže od spoločnosti ASEKOL vyžiadať samospráva.

Zhodnocovanie elektroodpadu je aktuálny problém, ktorý sa snažia riešiť mnohé iniciatívy, ale žiadna z nich sa nezaobíde bez aktívneho prispenia a vzdelania spotrebiteľov. Tohtoročný Medzinárodný deň elektroodpadu preto apeluje na to, ako každý z nás môže podporiť obehovosť elektronických výrobkov správnym triedením.

Slovensko sa nachádza aj na svetovej mape International E-Waste Day 2021

* WEEE Forum je najväčšie medzinárodné centrum kompetencií pre nakladanie s odpadom z elektrických a elektronických zariadení.

Na stiahnutie: podrobné štúdie WEEE Fóra*, rok 2020 (v anglickom jazyku).

Zdroj: ASEKOL SK


ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X