Ideme dobrým smerom v slovenskom odpadovom hospodárstve? | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ideme dobrým smerom v slovenskom odpadovom hospodárstve?

Svieži pohľad na trh po roku novelizácie ponúka Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK. V rozhovore, ktorý vyšiel v septembrovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/09, upozorňuje, na čo si dať pozor pri výbere OZV.

Ideme dobrým smerom v slovenskom odpadovom hospodárstve?

Ronald Blaho | Foto: ASEKOL SK

Výrobcovia sa rozhodujú pre zmenu OZV. Do 30. septembra 2021 musí byť doručená výpoveď súčasnej OZV. Čo odporúčate zvažovať pri rozhodovaní?

Pri zmene si overte, či OZV plní všetky zákonné povinnosti výrobcov a je patrične stabilná a etablovaná. Už viackrát sa stalo, že výrobcovia si vybrali OZV, kde sa popálili a nesplnili tak zákonné povinnosti.

Už druhý rok pôsobíte ako OZV aj pre obaly a neobalové výrobky. V čom je tento vyhradený prúd odpadov v porovnaní s elektrozariadeniami a batériami iný?

Obaly a neobaly sú jednoznačne dynamickejšie! Stále sa tu niečo deje, mení sa legislatíva, vyhlášky, termíny či pravidlá. Tento segment je na očiach verejnosti najmä pre triedený zber.

Elektrozariadenia a batérie sú pomerne konzervatívne a stabilné, trhy sú z hľadiska odpadového hospodárstva rozvinuté a do veľkej miery funkčné. Oba sektory relatívne dobre plnia zákonné ciele zberu, zhodnotenia a recyklácie. Ale aj tu sa dá zlepšovať a čakajú nás nové výzvy spojené s elektromobilitou.

Spomínané časté zmeny zákona o odpadoch sú sprevádzané aj ostrými reakciami odborníkov, obzvlášť OZV. Reagujú opodstatnene?

Už pre profesionálov v odpadovom hospodárstve je náročné sledovať neustále zmeny, nieto ešte pre subjekty, ktorých sa legislatíva týka pri výkone ich činnosti. Prináša to neistotu do celého sektora. Často sa ani nepočká na to, aké majú zavedené opatrenia efekt a už je na stole ďalšia novela. Chýba tu dlhodobá vízia.

Čiže je pre výrobcov výhodnejšie mať OZV, ktorá poskytuje všetky služby, alebo využívať viacero OZV?

Niektorí výrobcovia majú tri OZV na elektro, jednu na baterky a jednu na obaly, čiže spolu päť rôznych zmlúv. Ja mám rád všetko pod jednou strechou. Preto ASEKOL SK rozšíril pôsobnosť a teraz ponúka riešenia pre výrobcov a to všetko pod jednou zmluvou.

Ak už hovoríme o zákone, ďalšou plánovanou zmenou, ak bude schválená, bude úplne nový termín na zmenu OZV. Ako na to bude reagovať trh?

Výrobca bude musieť odoslať výpoveď zmluvy aktuálnej OZV do 20. augusta. Ani táto zmena neprináša stabilitu. Kto sa v júli a auguste rozhoduje, či zmení zmluvu od nasledujúceho roka? Kto vie predpovedať ceny takmer pol roka dopredu? Hrozí tu, že trh sa zakonzervuje a bude náročnejšie budovať jeho liberalizáciu.

Ako vidíte ASEKOL SK po desiatke rokov a v nových podmienkach?

Som hrdý najmä na kolegov, ktorí sú naslovovzatí odborníci. Naša klientska základňa je stabilná a spájame domáce aj zahraničné skúsenosti a prevádzkovú optimalizáciu v strednej Európe. Vytvorili sme tak balík komplexných služieb pre viaceré vyhradené výrobky. Neustávame, lebo sme presvedčení, že svet sa dá zlepšovať každý deň.


ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Nepohneme sa bez zmeny zákona, recyklačné poplatky treba aj na textil (ROZHOVOR)

Nepohneme sa bez zmeny zákona, recyklačné poplatky treba aj na textil (ROZHOVOR)

Rozšírená zodpovednosť výrobcov by pri šatstve a textile nemala končiť zberom a triedením. Kľúčové bude podporiť spotrebu recyklátov, hovorí Miroslav Futrikanič.

Recyklácia plastov naráža na nový problém. Uvoľňujú sa pri nej mikroplasty, ukázala štúdia

Recyklácia plastov naráža na nový problém. Uvoľňujú sa pri nej mikroplasty, ukázala štúdia

Mikroplasty objavili v odpadových vodách a vo vzduchu blízko recyklačného závodu v Spojenom kráľovstve.

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Rezort chce teraz cez nové verejné obstarávanie hľadať firmu, ktorá informačný systém dobuduje podľa nových požiadaviek legislatívy.