Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ideme dobrým smerom v slovenskom odpadovom hospodárstve?

Svieži pohľad na trh po roku novelizácie ponúka Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK. V rozhovore, ktorý vyšiel v septembrovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/09, upozorňuje, na čo si dať pozor pri výbere OZV.

Ideme dobrým smerom v slovenskom odpadovom hospodárstve?

Ronald Blaho | Foto: ASEKOL SK

Výrobcovia sa rozhodujú pre zmenu OZV. Do 30. septembra 2021 musí byť doručená výpoveď súčasnej OZV. Čo odporúčate zvažovať pri rozhodovaní?

Pri zmene si overte, či OZV plní všetky zákonné povinnosti výrobcov a je patrične stabilná a etablovaná. Už viackrát sa stalo, že výrobcovia si vybrali OZV, kde sa popálili a nesplnili tak zákonné povinnosti.

Už druhý rok pôsobíte ako OZV aj pre obaly a neobalové výrobky. V čom je tento vyhradený prúd odpadov v porovnaní s elektrozariadeniami a batériami iný?

Obaly a neobaly sú jednoznačne dynamickejšie! Stále sa tu niečo deje, mení sa legislatíva, vyhlášky, termíny či pravidlá. Tento segment je na očiach verejnosti najmä pre triedený zber.

Elektrozariadenia a batérie sú pomerne konzervatívne a stabilné, trhy sú z hľadiska odpadového hospodárstva rozvinuté a do veľkej miery funkčné. Oba sektory relatívne dobre plnia zákonné ciele zberu, zhodnotenia a recyklácie. Ale aj tu sa dá zlepšovať a čakajú nás nové výzvy spojené s elektromobilitou.

Spomínané časté zmeny zákona o odpadoch sú sprevádzané aj ostrými reakciami odborníkov, obzvlášť OZV. Reagujú opodstatnene?

Už pre profesionálov v odpadovom hospodárstve je náročné sledovať neustále zmeny, nieto ešte pre subjekty, ktorých sa legislatíva týka pri výkone ich činnosti. Prináša to neistotu do celého sektora. Často sa ani nepočká na to, aké majú zavedené opatrenia efekt a už je na stole ďalšia novela. Chýba tu dlhodobá vízia.

Čiže je pre výrobcov výhodnejšie mať OZV, ktorá poskytuje všetky služby, alebo využívať viacero OZV?

Niektorí výrobcovia majú tri OZV na elektro, jednu na baterky a jednu na obaly, čiže spolu päť rôznych zmlúv. Ja mám rád všetko pod jednou strechou. Preto ASEKOL SK rozšíril pôsobnosť a teraz ponúka riešenia pre výrobcov a to všetko pod jednou zmluvou.

Ak už hovoríme o zákone, ďalšou plánovanou zmenou, ak bude schválená, bude úplne nový termín na zmenu OZV. Ako na to bude reagovať trh?

Výrobca bude musieť odoslať výpoveď zmluvy aktuálnej OZV do 20. augusta. Ani táto zmena neprináša stabilitu. Kto sa v júli a auguste rozhoduje, či zmení zmluvu od nasledujúceho roka? Kto vie predpovedať ceny takmer pol roka dopredu? Hrozí tu, že trh sa zakonzervuje a bude náročnejšie budovať jeho liberalizáciu.

Ako vidíte ASEKOL SK po desiatke rokov a v nových podmienkach?

Som hrdý najmä na kolegov, ktorí sú naslovovzatí odborníci. Naša klientska základňa je stabilná a spájame domáce aj zahraničné skúsenosti a prevádzkovú optimalizáciu v strednej Európe. Vytvorili sme tak balík komplexných služieb pre viaceré vyhradené výrobky. Neustávame, lebo sme presvedčení, že svet sa dá zlepšovať každý deň.


ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X