NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Dodržiavanie pravidiel o jednorazových plastoch nie je harmonizované, upozorňuje priemysel

Rozličná miera implementácie smernice v členských štátoch podkopáva vnútorný trh Únie a nie je v súlade s konceptom harmonizovaných pravidiel, myslia si spracovatelia plastov.

Pravidlá o jednorazových plastoch v EÚ nie sú harmonizované, upozorňuje obalový priemysel

Foto: Depositphotos

Európski spracovatelia plastov (European Plastic Converters, EuPC) sú znepokojení z toho, že veľa členských štátov neimplementovalo povinné požiadavky smernice o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie (tzv. smernica o jednorazových plastoch), čo podľa nich spôsobuje fragmentáciu vnútorného trhu a má potenciál podkopať celkovú hodnotu jednotného trhu.

Hraničný termín pre transpozíciu únijných zákazov uvádzať niektoré jednorazové plastové výrobky na trh do svojich národných právnych rámcov bol stanovený na 3. júl tohto roka. EuPC však tvrdí, že niektoré členské štáty doposiaľ nezabezpečili plnú implementáciu opatrení.

Podľa spracovateľov môže zohrávať rolu aj fakt, že smernica bola prijatá narýchlo a mnoho ustanovení je nejasných a rôzne interpretovateľných. Komisia navyše zverejnila usmernenia o rozsahu pôsobnosti smernice len štyri týždne pred konečným termínom, čo podľa združenia neprinieslo veľa jasnosti do celého procesu implementácie.

„Veľmi nás znepokojuje trend rozbíjania harmonizovaných pravidiel pre obaly na vnútornom trhu a vytvárania špeciálnych národných pravidiel, často pre plastové obaly. Ide o postupné nahlodávanie najväčšieho úspechu EÚ, jednotného trhu výmeny tovaru, z ktorého väčšina je zabalená práve v plastoch. Vyzývame Komisiu, aby dôraznejšie konala ako strážca zmlúv a aby dôslednejšie zakročila proti takýmto rozdielnym vnútroštátnym pravidlám,“ povedal Martin Engelmann z Nemeckej asociácie plastových obalov IK.

Plnú implementáciu zabezpečila len hŕstka členských štátov

EuPC tvrdí, že dôkazom je napríklad pomalá implementácia zákazu používania plastových slamiek v nápojoch či niektorých nádob z expandovaného polystyrénu určených na priamu konzumáciu v mieste predaja alebo na inom mieste (tzv. take-away). Podľa prieskumu združenia totiž v skutočnosti zaviedlo tento zákaz len 11 členských štátov. Zároveň dodáva, že zákaz predaja niektorých jednorazových nápojových pohárov vyrobených z EPS nadobudol účinnosť len v piatich členských štátoch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X