Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

NKÚ: Štát využíva peniaze z Envirofondu nedostatočne

SR neplní odporúčanie použiť aspoň polovicu príjmov z predaja emisných kvót na zelené projekty. Envirofond má rezervy v transparentnosti, konštatuje NKÚ.

NKÚ: Štát využíva peniaze z Envirofondu nedostatočne

Environmentálny fond, ktorý financuje projekty ochrany životného prostredia, je málo efektívny a má tiež rezervy v oblasti transparentnosti. Napríklad pri zverejňovaní výziev či pri hodnotení projektov. Konštatuje to správa Najvyššieho kontrolného úradu.

Viac ako miliardu eur, získanú hlavne z predaja emisných povoleniek, pasívne kumuloval na svojom účte a len malú časť rozdelil oprávneným žiadateľom. “Za posledných  šesť rokov išlo o sumu 380 miliónov, pričom fondu boli doručené projekty za viac ako dve miliardy eur.”

V tejto súvislosti kontrolóri upozorňujú aj na výzvu pri čerpaní značnej sumy peňazí z eurofondov a Plánu obnovy. “Kým za roky 2007 – 2020 sme investovali do ochrany životného prostredia bezmála osem miliárd eur, ďalších desať miliárd chce Slovenská republika preinvestovať v nasledujúcich siedmych rokoch.”

Najviac  podporovaný segment bolo odpadové hospodárstvo, pričom tu je započítaný nielen zber, zhodnocovanie alebo zneškodňovanie odpadu, ale aj budovanie čističiek odpadových vôd a kanalizácií.

Až 42 % prostriedkov  pochádzalo z EÚ, tretina zo štátneho rozpočtu a zvyšok tvorili príjmy obcí a ostatných subjektov, ďalšie dotácie a granty. “Za obdobie 14 rokov tak bolo celkovo vyčlenených viac ako 10 miliárd eur pre tzv. zelené ciele a ekologické projekty.”

V článku sa ešte dozviete:

 • čo konštatuje NKÚ SR na margo výrazne prebytkového hospodárenia fondu
 • aký objem dotácií poskytol fond za posledných šesť rokov a koľko pýtali žiadatelia o podporu
 • aký je celkový príjem fondu v rokoch 2015-2020
 • ako zdôvodňuje striktné výdavkové limity fondu MF SR
 • čo zistila kontrola v procese posudzovania žiadostí a pri zverejňovaní dokumentov
 • čo vyčítajú kontrolóri Stratégii environmentálnej politiky do roku 2030
 • aké sú odporúčania NKÚ

Nedostatočne využívaný potenciál fondu

Na základe výsledkov kontroly NKÚ konštatuje, že finančný potenciál Envirofondu nebol dostatočne využívaný. Za posledných šesť rokov dokázal fond poskytnúť dotácie v objeme 380 mil. eur, požiadavky miestnej samosprávy predstavovali viac ako dve miliardy eur. “Fond teda podporil len necelých 18 % požiadaviek. Príjmy fondu za roky 2015 – 2020 pritom dosiahli 1,2 miliardy eur.”

MEVA-SK

Táto suma sa nahromadila na účte Envirofondu podľa NKÚ kvôli zle nastaveným výdavkovým limitom, stanovených ministerstvom financií. Prebytok hospodárenia má byť dôsledkom nedostatočne využívaného potenciálu fondu.

“Je preto dôležité, aby fond zmenil svoj prístup a spoločne s rezortom životného prostredia a financií nastavil jasné pravidlá pre využitie ušetrenej miliardy na dobudovanie potrebnej vodovodnej či kanalizačnej infraštruktúry v slovenských obciach i mestách,“ myslí si Ľubomír Andrassy, podpredseda NKÚ.

Kontrolóri skúmali aj dôvody hospodárenia fondu s vysokým prebytkom. O tom rozhoduje aj ministerstvo financií. “Zamestnanci rezortu financií nevedeli zdôvodniť striktné výdavkové limity pre Environmentálny fond. Závažná je pritom skutočnosť, že tým dochádza k neplneniu cieľov európskej smernice o obchodovaní s emisnými kvótami, podľa ktorej by sa mala minimálne polovica týchto príjmov použiť na „zelené“ národné ciele. Za sledované roky Slovensko tento cieľ plní v priemere len na 14 %.”

Nedostatočná transparentnosť, kontrola

NKÚ upozorňuje, že systém hodnotenia žiadostí o podporu z Envirofondu nie je nastavený dostatočne transparentne. “Hodnotiteľmi boli spravidla zamestnanci envirorezortu. Odborníci z akademickej obce či profesijných organizácií chýbali.”

Nedostatky boli zistené aj vo zverejňovaní dokumentov.

“Fond nemal na svojej webstránke zverejnenú žiadnu výzvu, ministerstvo zase nezverejňovalo zoznam rozhodnutí o poskytnutých podporách. Envirofond ani ministerstvo nekontrolovalo, či prijímatelia použili pridelené finančné prostriedky v súlade s pravidlami.”

Nedostatky zistil NKÚ SR aj vo vnútorných kontrolných systémoch MŽP SR a Environmentálneho fondu.

“Systém, akým boli v období rokov 2015 až 2017 vyplácané finančné prostriedky žiadateľom, možno považovať za nedostatočne účinný. Príslušné kontrolné mechanizmy štátu nevykonali dostatočné kroky k jeho prevereniu a nastaveniu tak, aby preukázateľne viedol k použitiu prostriedkov v zmysle rozpočtových pravidiel.” 

 
 

Zostáva vám 16% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk25.11.2021 (08:59)
  áno a poznáme to aj z odpadov. Písal som o tom tu: https://www.odpadovyhospodar.sk/rozdava-sa-1352-e-t-odpadov-chcete-aj-vy-mozno-mate-smolu/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Stavebná firma zvyšuje podiel recyklátu v asfaltových zmesiach. Zhodnocuje aj vlastný stavebný a demolačný odpad.

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.