ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Slovensko by sa malo zamerať na 15 priorít odpadového hospodárstva a doriešiť niekoľko konkrétnych problematických oblastí. Vyplýva to z najnovšej analýzy Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorá je podľa jeho slov výsledkom práce expertného tímu v rámci národného projektu Kvalita sociálneho dialógu.

Za prioritu slovenského odpadového hospodárstva ZMOS považuje dosiahnutie čo najvyššej miery recyklácie odpadov a zároveň zabezpečenie energetického zhodnocovania nerecyklovateľných odpadov pri zachovaní hierarchii.

Potom sú tu však aj odpady, ktoré sa nedajú recyklovať ani energeticky zhodnotiť. A práve pre tieto odpady je podľa združenia nevyhnutné zachovať dostatočnú sieť skládok odpadov s dostatočnou kapacitou.

ZMOS si zároveň myslí, že preferovanie recyklačných technológií nie je všeliekom na problémy s odpadmi. „V prípade odpadov je potrebné preferovať riešenia, ktoré poskytujú výsledky v reálnom čase a nepredstavujú záväzok do budúcnosti,“ dodáva s tým, že preferovanie takýchto technológií v konečnom dôsledku znamená preniesť definitívne riešenie do budúcnosti, čo je v rozpore s princípmi udržateľného rozvoja.

ZMOS kritizuje obrovské náklady a malú pomoc

Druhou prioritou je efektívne nakladanie s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom (BRKO). V tejto oblasti ZMOS identifikoval viaceré problémy, ktoré okrem iného súvisia so zavádzaním systému zberu v obciach z dôvodu počiatočných investičných nákladov. Náklady sú však vysoké aj pri samotnej prevádzke.

„Prevádzkové náklady sú vyššie ako pri nakladaní so zmesovým komunálnym odpadom, a preto sa triedenie odpadov začína míňať účinku, občania začínajú vnímať proces triedenia odpadov aj ako zvýšený náklad na odpadové hospodárstvo,“ zdôrazňuje ZMOS.

Problémy však vidí aj pri zavádzaní spomínaného systému v historických centrách či odľahlých usadlostiach. Zároveň poukazuje na to, že možnosť upustenia od zberu BRKO pri stopercentnom kompostovaní je pre väčšinu obcí nedosiahnuteľná, keďže stačí jeden občan, ktorý nechce kompostér, a zber sa musí zabezpečiť.

ZMOS vidí riešenie situácie v podporných dotačných mechanizmoch Environmentálneho fondu, a to hlavne prostredníctvom financií určených na prevádzkové náklady. Vzorom by mohli byť nárokovateľné platby z bývalého Recyklačného fondu. Ďalšie riešenie vidí v znížení stopercentnej hranice zberu BRKO prostredníctvom kompostovania aspoň na hranicu 80 %.

Úpravu odpadov nestíhame, tvrdí ZMOS

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Digi-Cycle chce uľahčiť separovanie odpadu z domácností. Ukáže, čo patrí kam a kde sú vhodné nádoby.

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh historicky prvého klimatického zákona Slovenska. Ten počíta aj s klimatickým cieľom pre odpady. Pozreli sme sa na to, čo nás čaká.

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Európska komisia Slovensko zažalovala pre porušovanie smernice o skládkach odpadov.