Na skládky odpadov bude po novom možné ukladať iba upravený odpad. Zisťovali sme, ako je odpadový trh pripravený na novú povinnosť necelých 16 mesiacov pred jej účinnosťou.
Prevádzkovatelia skládok odpadov na Slovensku sa od 1. januára 2021 dočasne ocitli v ťažko riešiteľnej situácii: ak chceli striktne dodržiavať zákon o odpadoch, na skládky mohli prijímať iba taký odpad, ktorý prešiel úpravou pred skládkovaním. Potrebná infraštruktúru na úpravu odpadov však na Slovensku stále chýba, takže skládkari si museli vybrať: porušiť legislatívu alebo zatvoriť svoje brány?
Táto situácia však trvala len krátko. Zanedlho nadobudla účinnosť novela vyhlášky MŽP SR č. 382/2018 Z. z. o skládkovaní odpadov, ktorá posunula povinnosť upravovať odpad pred skládkovaním o dva roky, teda k 1. januáru 2023. Účastníci trhu tak získali dodatočných 24 mesiacov na to, aby vybudovali potrebné zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu odpadov (MBÚ) a vyhoveli tak požiadavkám legislatívy.
O čo ide?
Zákaz zneškodňovať skládkovaním odpad, ktorý neprešiel úpravou, sa do legislatívy dostal už novelou zákona o odpadoch v novembri 2019, a to s účinnosťou od 1. januára 2021. Viacerí účastníci trhu pritom už vtedy upozorňovali, že čas na prípravu je príliš krátky a potrebné linky MBÚ do konca roka 2020 nestihnú vybudovať.
Na rad prišlo dočasné riešenie. Ministerstvo životného prostredia na sklonku roka 2020 predstavilo novelu vyhlášky o skládkovaní, podľa ktorej sa počas „prechodného obdobia“ do konca roka 2022 za úpravu odpadov považuje triedenie odpadov pri zdroji, čiže bežné triedenie odpadu v domácnostiach.
K plnému zosúladeniu slovenského zákona o odpadoch s európskou smernicou o skládkovaní odpadov má dôjsť až sprísnením podmienok od 1. januára 2023, pričom do definitívnej podoby sa majú legislatívne požiadavky dostať až od 1. januára 2027.
Kým do konca budúceho roka je možné na skládky odpadov ukladať zmesový odpad, ak obec zabezpečuje vykonávanie triedeného zberu zložiek komunálnych odpadov, od 1. januára 2023 splnenie tejto požiadavky stačiť nebude. Namiesto toho bude možné skládkovať iba výstupy z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability podľa prílohy č. 3a spomínanej vyhlášky.
To v praxi znamená, že na skládky odpadov bude možné ukladať iba taký odpad, ktorý prešiel procesom triedenia odpadu a stabilizácie organickej frakcie.
Následne po ďalšom sprísnení požiadaviek od 1. januára 2027 bude legislatíva pripúšťať skládkovanie výstupov z úpravy zmesového odpadu a objemných odpadov len vtedy, ak výhrevnosť materiálu v sušine neprekročí hodnotu 6,5 MJ / kg.
Väčšina projektov ešte nemá povolenia
Ako je slovenský trh odpadového hospodárstva pripravený na povinnú úpravu odpadov pred skládkovaním od 1. januára 2023? Prvá slovenské centrum s kompletnou MBÚ, o ktorom sme na Odpady-portal.sk písali v júli tohto roka, je zatiaľ výnimkou.
Ako vyplýva z nášho prieskumu medzi účastníkmi trhu, väčšina zámerov zatiaľ neprešla povoľovacími procesmi. Mnohé projekty však už čakajú na výsledok procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a investori veria, že pokiaľ pôjde všetko hladko, potrebnú infraštruktúru stihnú vybudovať na čas.
Foto: Depositphotos
„V podstate každá technológia na úpravu odpadov musí prejsť procesom EIA,“ priblížil Martin Múdry, výkonný riaditeľ Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).
Zostáva vám 39% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.