NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zálohované obaly musí povinne odoberať každý väčší obchod. Ako to bude fungovať?

Menšie predajne nemusia za odovzdané obaly vracať hotovosť, spotrebiteľom môžu poskytnúť zľavu z ďalšieho nákupu.

zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Foto: Depositphotos

 • Rôzne |  30.12.2021 |  Radovan Potočár

Od Nového roka sa na Slovensku spúšťa zálohový systém na jednorazové nápojové obaly. Zálohovať sa budú plastové fľaše a plechovky od nápojov, vratný záloh je v jednotnej výške pre PET fľaše aj plechovky .

V článku sa dozviete:

 • kde bude možné vrátiť zálohované obaly,
 • ktoré obchody musia mať odberné miesta povinne,
 • ako fungujú zberné automaty „zálohomaty,“
 • ako sa budú vracať zálohované fľaše a plechovky.

Obchody nad 300 m2 sú v systéme povinne

„Vrátiť zálohovaný obal bude možné od v každej predajni, ktorá je zapojená do zálohového systému. Takýchto miest bude postupne od januára viac ako 2 000 po celom Slovensku,“ priblížila Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému. 

SEWA Zber elektroodpadu

Záloh 15 eurocentov zaplatí spotrebiteľ pri kúpe nápoja v plechovke alebo plastovej fľaši so symbolom Z-ZÁLOHOVANÉ. Keď potom plechovku alebo plastovú fľašu vráti do predajne, dostane 15 eurocentov za každý obal naspäť.

Povinne sa do zálohového systému musia zapojiť tie prevádzky predávajúce nápoje, ktoré majú predajnú plochu väčšiu ako 300 m2. Menšie predajne môžu byť do zálohového systému zapojené dobrovoľne.

„Doterajšie skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že aj menšie prevádzky sa chcú stať súčasťou zálohového systému aby tak vyšli v ústrety svojim zákazníkom a nestratili konkurenčnú výhodu,“ doplnila L. Morvai. 

ASEKOL

Zálohomaty nebudú všade

Väčšie predajne budú mať pri vstupe zberné automaty tzv. zálohomaty. Zálohované obaly sa vracajú priamo do nich, pričom zariadenie obaly automaticky skontroluje, roztriedi ich na plastové fľaše a plechovky a následne stlačí, aby bol jeho prevoz na ďalšie spracovanie bol efektívnejší.

Zálohomat následne vytlačí potvrdenie o vrátení výšky zálohu, ktoré si môže zákazník uplatniť na predajni kde obaly vrátil. Kupón nemá časovo obmedzenú platnosť. 

„Menšie predajne zálohomat mať nemusia, tam sa obaly odoberajú ručne napríklad pri pokladni, predavačka ho naskenuje špeciálnym ručným skenerom a vytlačí potvrdenie zákazníkovi pre vrátenie zálohu,“ priblížila L. Morvai.

Potvrdenie bude možné využiť buď ako zľavu pri nákupe – výšku zálohu odčíta predajca z ceny nákupu, alebo si zákazník vypýta naspäť hotovosť.

Malé predajne potravín zapojené do zálohového systému majú výnimku – nemusia vracať zákazníkom hotovosť, ale môžu poskytnúť len zľavu z nákupu. Zľavu je možné uplatniť len v tom obchode, kde zákazník obaly vrátil.

Prechodné obdobie potrvá do konca júna

Plechovky ani fľaše sa nestláčajú, pri vrátení musia byť v pôvodnom tvare s vrchnákom a mať čitateľný čiarový kód.

Všetky zálohované nápojové obaly sú označené symbolom „Z“ s nápisom „ZÁLOHOVANÉ“. Symbol Z nájde zákazník veľmi jednoducho v blízkosti čiarového kódu. Len zálohované plastové fľaše a plechovky je možné vrátiť v obchode a dostať naspäť 15 eurocentov.

Zdroj: Správca zálohového systému

„Môže sa stať, že spočiatku budú na trhu fľaše so symbolom „Z“ aj bez neho, ale toto prechodné obdobie potrvá maximálne do 30. júna 2022 . Obaly bez symbolu „Z“ nie je možné vrátiť v obchode, treba ich odniesť do žltého kontajnera na triedený zber, tak, ako doteraz,“ uzavrela L. Morvai.

Fakty o zálohovom systéme

 • spustí sa od 1. januára 2022,
 • zálohujú sa všetky plastové a kovové nápojové obaly od 0,1 do 3 litrov, s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu,
 • zálohované obaly majú na etikete veľké „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“,
 • výška zálohu je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov,
 • spotrebiteľ pri kúpe nápoja zaplatí záloh 15 eurocentov, bude uvedený na cenovke alebo výveske oddelene,
 • záloh dostane spotrebiteľ späť po vrátení nápojových obalov na odberné miesto, výška zálohu teda nemá vplyv na cenu nápojov,
 • obaly sa vracajú do odberného automatu – zálohomatu vo väčšom obchode, alebo v prípade menších potravín pri pokladni, kde sa načítajú cez ručný skener,
 • zálohované obaly sa vracajú nestlačené, s vrchnákom a čitateľným čiarovým kódom,
 • do zálohového systému je zaregistrovaných viac ako 2000 odberných miest, z čoho viac ako tisíc malých predajní po celom Slovensku, ktoré budú odoberať obaly dobrovoľne,
 • prechodné obdobie, kedy sa zákazník môže na pulte obchodov stretnúť aj so starými nezálohovanými plastovými fľašami a plechovkami, potrvá maximálne do 30. júna 2022,
 • nezálohované obaly - bez symbolu Z-Zálohované nenoste naspäť do obchodu, vyhadzujte ich do žltej nádoby na triedený zber tak ako doteraz.


Diskusia (1)

 1. Maria30.11.2022 (08:00)
  Dobry den. Ako je to prosim s platnostou kuponu za vratene obaly? Obaly som vratila v 06/2022, kupon som si chcela uplatnit v 11/2022 a bolo mi povedane, ze platnost kuponu je 90 dni....to uz akoze nie je pravda, ze som tie obaly vratila, ci ako mam tomu rozumiet? V zakone som lehotu nenasla. Dakujem a prajem pekny den

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceš písať? Máme pre Teba ponuku

Chceš písať? Máme pre Teba ponuku

Ponúkame stáž s potenciálom dlhodobej spolupráce.

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov spoločnosti denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

The MoE promises to reduce the administrative burden on municipalities. Plans legislative changes

The MoE promises to reduce the administrative burden on municipalities. Plans legislative changes

The changes should be reflected in waste reduction, but mainly in a reduction of landfill rates, the ministry believes. We know the first details.