Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Foto: OLO

Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) v Bratislave, ktoré prevádzkuje spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), čaká veľká modernizácia. Výsledkom modernizácie má byť okrem iného aj vysoko účinná kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla, ktoré chce OLO dodávať aj do bratislavských domácností. Vyplýva to z najnovšieho návrhu zmeny činnosti, ktorý spoločnosť predložila povoľovacím úradom na ochranu životného prostredia (odkaz na celý zámer nájdete na konci článku).

V článku sa dozviete:

 • ako je na tom spoločnosť OLO po ekonomickej stránke,
 • ako v súčasnosti funguje prevádzka ZEVO,
 • aké hlavné zmeny môžeme očakávať,
 • o koľko sa zvýši kapacita zhodnocovaných odpadov,
 • v akom režime budú fungovať nové kotly,
 • koľko elektrickej energie a tepla zariadenie vyprodukuje,
 • ako sa zvýši energetická účinnosť zariadenia,
 • koľko obyvateľov hlavného mesta bude ZEVO schopné vykurovať,
 • kedy OLO počíta s ukončením modernizácie.

Na území hlavného mesta je v súčasnosti prevádzkované jedno z dvoch zariadení na energetické využitie nerecyklovateľného odpadu v rámci Slovenska. Jeho prevádzkovateľom je spoločnosť OLO, ktorej jediným akcionárom je mesto Bratislava.

Výstavba zariadenia bola realizovaná už pred 45 rokmi. V rokoch 2000 až 2002 prebehla v zariadení rozsiahla rekonštrukcia. Životnosť ZEVO po rekonštrukcii by mala skončiť v roku 2027. OLO však tvrdí, že novou rekonštrukciou sa dá predĺžiť životnosť o ďalších desať rokov, možno aj viac.

V súčasnosti ZEVO zabezpečuje zhodnocovanie najmä zmesového komunálneho domového odpadu z oblasti hlavného mesta v dvoch kotloch K1 a K2 s roštovým spaľovaním.

Celková v súčasnosti povolená kapacita na energetické zhodnocovanie odpadov je 163 500 ton ročne. Je však potrebné poznamenať, že súčasná reálna kapacita prevádzky ZEVO sa pohybuje na úrovni približne 130 000 ton energeticky zhodnotených odpadov za rok.

Spoločnosti OLO sa z ekonomického hľadiska dlhodobo darí. V roku 2020 dosiahla zisk takmer dva milióny eur pri rekordných tržbách v objeme 27,5 milióna eur. Zisk spoločnosti sa už tradične pohybuje v rozpätí dvoch až štyroch miliónov eur. Jedinou výnimkou za posledné roky bol rok 2018, keď spoločnosť skončila v strate.

Ako bude vyzerať modernizácia ZEVO?

OLO tvrdí, že modernizácia ZEVO je ďalším nevyhnutným čiastkovým krokom na ceste k zelenej obehovej ekonomike.

„Modernizácia ZEVO zabezpečí zvýšenie spoľahlivosti, ročnej prevádzkovej doby a životnosti ZEVO pri jeho výraznej ďalšej ekologizácii. Priniesť má udržateľnosť prevádzky na čo najdlhšiu dobu s optimálnymi investičnými a prevádzkovými nákladmi a minimalizáciu potrebných odstávok,“ vysvetľuje OLO.

Významným krokom má byť aj navýšenie dodávky tepla zo ZEVO do systému centrálneho zásobovania teplom (SCZT) mesta Bratislava – východ.

Predložený zámer rekonštrukcie prevádzky ZEVO v prvom rade spočíva v inštalácii nového parného roštového kotla K3 s kapacitou 112 000 ton ročne. Pôjde o jednobubnový parný kotol s prirodzenou cirkuláciou s membránovými stenami, trojťahový, pričom bude vybavený šikmým vratisuvným roštom na spaľovanie tuhého odpadu s výhrevnosťou 13,0 MJ/kg.

ZEVO však bude prevádzkované v režime prevádzky maximálne dvoch kotlov naraz, pričom kotol K1 má slúžiť iba ako „studená rezerva“, teda ako záložný zdroj v prípade technologickej odstávky K2. Kotol K2 bude po úpravách vybavený novým zariadením na čistenie spalín s rovnakou koncepciou ako zariadenie čistenia spalín kotla K3.

 
 

Zostáva vám 46% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.